Oficjalny komunikat Zarządu hurtowni Liber Sp.z o.o.Szanowni Wydawcy, Drodzy Księgarze,

Oficjalny komunikat Zarządu hurtowni Liber Sp.z o.o.Szanowni Wydawcy, Drodzy Księgarze,

Z przykrością informujemy, że wykonując uchwałę Zgromadzenia Wspólników, dnia 15.12.2000 r. złożyłam w Sądzie Rejestrowym w Krakowie wniosek o ogłoszenie upadłości Liber sp. z o.o. w Krakowie.

W niejasnej dla firmy sytuacji Zarząd zwołał Zgromadzenie Wspólników na dzień 28.12.2000 r., by zadecydowało o dalszych losach Libera. Postulowałam, by obiecywane wielokrotnie w ciągu roku dokapitalizowanie firmy zostało postanowione w formie konkretnej uchwały.

W razie niemożności takiego wyjścia, proponowałam rozważenie opcji postępowania układowego a w ostateczności postanowienie o upadłości.

Niestety dnia 13.12.2000r. w niejawnych okolicznościach, zebrało się Zgromadzenie Wspólników we Wrocławiu i w sposób wykluczający jakąkolwiek alternatywę, nakazano Zarządowi natychmiastowe (!) zgłoszenie wniosku o upadłość. Jeszcze kilka dni wcześniej Rada Nadzorcza zapewniała Zarząd, iż negocjacje z kolejnym już, potencjalnym inwestorem Grupy Kwadro bliskie są satysfakcjonującego zakończenia i że inwestycje nastąpią. Informacje te były podstawą dla Zarządu i pracowników Libera, by z optymizmem spoglądać w przyszłość, zwłaszcza iż firma w ciągu ostatniego roku uległa restrukturyzacji, znacznie zmniejszyła koszty stałe, rozwinęła nowe kierunki sprzedaży i osiągnęła wysoką sprawność organizacyjną.

W najbliższym czasie przewidywane były kolejne działania ograniczające koszty bieżące. Realizowany był wspólnie z Kwadro projekt intensyfikacji sprzedaży.

Wycena rynkowa firmy przeprowadzona na zlecenie właściciela, przez biegłych, była w stosunku do wartości księgowej relatywnie wysoka. Do wspomagania procesów restrukturyzacyjnych konieczne było jednak dokapitalizowanie, o którym wiele mówiliśmy w ostatnich miesiącach i po kolejnych komunikatach prasowych i oświadczeniach, spodziewaliśmy się pozytywnych decyzji.

Właściciele nie poszli żadną z dróg możliwych do wyboru. Nikt z zainteresowanych nie rozumie motywów tej decyzji, być może w ciągu najbliższych dni i tygodni, które mogą przynieść nam jeszcze wiele zaskakujących niespodzianek, staną się one bardziej czytelne.

Przy zupełnym braku zainteresowania i jakiejkolwiek pomocy ze strony właściciela Zarząd i pracownicy "Libera" dokładają wszelkich starań by ,pracując w systemie ciągłym, zabezpieczyć wartość jaką wydawnictwa zdeponowały w hurtowni, oraz która nadal znajduje się w księgarniach konsygnacyjnych oraz zachować jak największą wartość firmy dla zabezpieczenia przyszłej spłaty zobowiązań.

Wszystkim, którzy pomagają nam w tym niełatwym zadaniu składamy szczere podziękowania, szczególnie zaś należą się one Dyrekcji Domu Wydawniczego Bellona i Zarządowi Światowid S.A. za pełne zaangażowanie w zachowanie i zagospodarowanie zespołu pracowniczego oraz rynku zbytu Libera – najważniejszych wartości które firma wypracowała w ciągu 11-stu lat swego istnienia. Dzięki tej pomocy istnieją duże szanse na znaczne ograniczenie kosztów likwidacji. W najbliższych dniach zostanie w sposób kompleksowy rozwiązany palący problem depozytów w księgarniach. Prosimy Wydawców o pozostanie w kontakcie w powyższej sprawie.

W tym miejscu w perspektywie bliskości Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku wypada złożyć tradycyjne życzenia przynoszące otuchę i nadzieję na najbliższy czas. W tych trudnych dla Nas dniach naprawdę niełatwo dobrać słowa, które wykrzesałyby bogactwo pozytywnych odczuć i myśli, zaś zdawkowe zdania byłyby tylko zasłoną dla emocji, których w ostatnich dniach nikomu z zainteresowanych nie poskąpiono.

Dziękujemy za wszystkie te dobre i te trudniejsze z 11 lat , które dzieliliśmy z Państwem.

Iwona Zadarnowska-Wingert
Liber Sp. z o.o.

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.