Pierwsza królowa dziennikarstwa – Mary McGrory

Przegląd

Pierwsza królowa dziennikarstwa – Mary McGrory

HISTORIA POLITYCZNEJ SKANDALISTKI, LAUREATKI NAGRODY PULITZERA ORAZ ŁAMACZKI MĘSKICH SERC, KTÓREJ NIE MÓGŁ SIĘ OPRZEĆ SAM PREZYDENT LYNDON JOHNSON

Mary_McGrory_front_72dpiBiografia Mary McGrory, która za relację z afery Watergate jako pierwsza kobieta w historii zdobyła nagrodę Pulitzer Prize for Commentary. Niezwykła postać, która zmieniła oblicze dziennikarstwa politycznego.

Zaczynała jako recenzentka książek. Jej przewrotne teksty zwróciły uwagę redaktora naczelnego „The Washington Star”, który w 1954 roku wysłała ją do Capitol Hill na słynne przesłuchania Joseph McCarthy kontra Armia Stanów Zjednoczonych. Ta relacja sprawiła, że jej nazwisko stało się sławne. Od tego czasu nie było skandalu politycznego ani kampanii prezydenckiej bez jej komentarza. Prowokatorka o liberalnych poglądach, zagorzała przeciwniczka wojny w Wietnamie, atrakcyjna kobieta, która paliła i piła na równi z mężczyznami, na salonach spotykała się z najznamienitszymi postaciami epoki, magnetyczna osobowość, której propozycję łóżkową w towarzystwie agentów Secret Service czekających na klatce schodowej złożył w jej mieszkaniu przy kawie sam prezydent Lyndon Johnson, ale przede wszystkim bez wątpienia jedna z największych dziennikarek naszych czasów.

Zaangażowana pasjonatka, która wszystkiego musiała doświadczyć sama: „Nie potrafię inaczej, muszę widzieć, muszę słyszeć. Nie chcę by ktokolwiek patrzył i słuchał za mnie” – powiedziała w jednym z wywiadów. Kiedy w 1998 roku odbierała National Press Award powiedziała: „Muszę wyznać, że zawsze było mi trochę szkoda ludzi, którzy nie pracują dla prasy”.

Więcej informacji o książce znajdziesz na stronie Wydawnictwa Kobiecego >>TUTAJ

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.