Festiwal Miesiąc Spotkań Autorskich (Měsíc autorského čtení) powstał w 2000 r. w Brnie i stopniowo rozszerzył się na dalsze miasta. Od 2011 roku odbywa się w Brnie, Koszycach, Ostrawie i Wrocławiu, a w 2015 roku dołączył Lwów. Program Miesiąca Spotkań Autorskich co roku startuje w lipcu i następnie dzień po dniu odbywa się bez przerwy w każdym z wymienionych miejsc przez 31 dni.
Miesiąc Spotkań Autorskich składa się zawsze z dwóch głównych linii programowych: jedna reprezentuje literaturę rodzimą (tj. według miejsca odbywania się festiwalu literaturę czeską, słowacką, polską i ukraińską), a druga przedstawia literaturę kraju, który w danym roku jest gościem honorowym (w poprzednich latach np. Kanada, Francja, Białoruś, w 2011 r. Polska, następnie Słowenia, kraje niemieckojęzyczne, Szkocja, Ukraina). W roku 2016 gościem honorowym jest HISZPANIA.
Podczas Miesiąca Spotkań Autorskich we Wrocławiu codziennie gości dwóch pisarzy: o 19.00 gość honorowy, czyli w tym roku pisarze z Hiszpanii, a od 20.30 pisarz polski, czeski, słowacki lub ukraiński. W sumie przez cały miesiąc czytelnicy mają okazję uczestniczyć w spotkaniach z 62 pisarzami polskimi i zagranicznymi.
Głównym punktem każdego spotkania autorskiego jest czytanie przez zaproszonych autorów wybranych przez nich tekstów. Tłumaczenia na język polski tekstów pisarzy zagranicznych wyświetlane są na ekranie.
W tegorocznej, szóstej już polskiej edycji Miesiąca Spotkań Autorskich, wezmą udział czołowi pisarze polscy, czescy, słowaccy i ukraińscy (m.in. Olga Tokarczuk, Jacek Dehnel, Jacek Hugo-Bader, Sylwia Chutnik, Joanna Bator, Lidia Ostałowska, Łukasz Orbitowski, Petra Soukupová, Peter Krištůfek, Andriej Kurkow i inni), a wśród 31 gości z Hiszpanii znajdą się m.in. bardzo dobrze znani polskim czytelnikom Fernando Arrabal, Ildefonso Falcones, Rosa Montero, Rosa Ribas…
Ze względu na szczególny charakter polskiej edycji MSA 2016 (Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016) i włączenie Festiwalu do programu literackiego ESK, kilka spotkań autorskich w dniach 28-30 lipca odbędzie się wyjątkowo na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, gdzie setki uczestników Zlotu Dyskusyjnych Klubów Książki z całej Polski będą uczestniczyły w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach literackich. W związku z tym przewidziana jest obecność gości specjalnych.