Wielkie otwarcie. Warszawskie Targi Książki

WTK warszawskie targi ksiązki logoKonferencja prasowa 7. WTK

Serdecznie zapraszamy przedstawicieli mediów i partnerów na konferencję prasową, która odbędzie się tradycyjnie we wtorek poprzedzający Targi (17 maja, o godz. 11.00). I tym razem miło nam będzie gościć wszystkich zainteresowanych w Centrum Prasowym PAP przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie.

Nagy megnyitás czyli wielkie otwarcie

Tradycji uczynimy też zadość w czwartek, w pierwszy dzień Targów, które zainaugurujemy jak zwykle w samo południe, tym razem wraz z naszym szacownym Gościem Honorowym – Węgrami i równie znakomitym Gościem Specjalnym – Barceloną i literaturą katalońską, a także w towarzystwie wspaniałych przedstawicieli z kraju i zagranicy. Uroczystość uświetni wręczenie Honorowej Nagrody Warszawskich Targów Książki IKAR. Otwarcie odbędzie się tym razem w sali Warszawa (poziom 2 na Stadionie).

Zaproszeni wystawcy i partnerzy wezmą też udział w czwartkowy wieczór w przygotowanym przez Gościa Honorowego w Teatrze Polskim spektaklu słowno-muzycznym, inaugurującym jednocześnie Rok Kultury Węgierskiej w Polsce. W programie w reżyserii Csaby Káela, dyrektora naczelnego Pałacu Sztuki w Budapeszcie wystąpią wybitni artyści węgierskich scen muzycznych, a także pisarze.

Branżowe święto

Szczególnie przez dwa pierwsze dni Targów ich organizatorzy wraz z partnerami mają wiele inspirujących propozycji dla środowiska branżowego, poświęconych poszczególnym grupom zawodowym i zagadnieniom.

Wśród nich znajdą się m.in. organizowane przez Polską Izbę Książki warsztaty dla księgarzy oraz dyskusja o wpływie portali czytelniczych na czytelnictwo. Do dyskusji „Literatura, czytelnictwo, promocja – doświadczenia i dobre przykłady znad Dunaju i Wisły” zaprosi także Gość Honorowy – Węgry. Biblioteka Narodowa pomoże zapoznać się z serwisem dla wydawców i księgarzy e-ISBN, pokaże efekty przeorientowania jednej z najważniejszych warszawskich księgarń w oparciu o rozwijane na świecie systemy. Wśród punktów programu poświęconych księgarzom znajduje się również spotkanie „Instrukcja przetrwania dla księgarza: księgarnia jako centrum kultury lokalnej społeczności”.

Będą też prezentacje najciekawszych kampanii i narzędzi promujących książki w mediach elektronicznych, jak np. „lubimyczytac.pl” czy „Projekt MICROSITE by Legimi”. Na spotkanie o praktycznych aspektach prawa autorskiego w dobie cyfrowej zaprosi Biblioteka Analiz, a przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek opowiedzą o mitach w prawie autorskim. W ramach Salonu „Literacka Ukraina” odbędzie się panel dyskusyjny „Rynek Książki w Polsce i na Ukrainie – wymiana doświadczeń i perspektywy rozwoju”. Wydawcy będą mogli skorzystać nie tylko z obecności licznych wystawców z Ukrainy, ale także z Katalonii i Węgier. Węgierscy wydawcy i krytycy literaccy zachęcą polskich kolegów do rozmowy o tym, co warto przeczytać, co przetłumaczyć i co trzeba wydać. W promowaniu innych literatur niebagatelną rolę odgrywają agenci literaccy, którzy rozmowy biznesowe będą prowadzić w Salonie Agentów w Biznes Klubie. Wydawcy, którzy zainteresują się przekładem obcej literatury, mogą na WTK zasięgnąć informacji na temat pozyskania grantów na tłumaczenia literackie w ramach Programu Kreatywna Europa Instytutu Adama Mickiewicza. W kontekście relacji wydawca-tłumacz organizatorzy Targów szczególnie liczą na duże zainteresowanie wydawców nową Nagrodą Lew Hieronima przyznawaną przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury – wyróżnieniem dla wydawcy najbardziej przyjaznego tłumaczom. Doświadczeniem z polskimi kolegami podzielą się węgierscy tłumacze biorący udział w dyskusji pt. „Żaden mały język”. Interesująco zapowiada się też kataloński program dla profesjonalistów, który ma na celu inicjowanie i wspieranie współpracy między polskimi i katalońskimi wydawcami i agencjami literackimi. W tym celu Instytut Rajmunda Llulla wsparł uczestnictwo w Targach trzech katalońskich podmiotów branżowych: SalmaiaLit, La Galera, Llegir en catala.

W kontekście edukacyjnym i wydawniczym ciekawie brzmi tytuł spotkania organizowanego przez vm.pl: „Elektroniczna diagnoza edukacyjna – mierzenie postępów w nauce jako produkt na rynku wydawniczym”. Na WTK nie zabraknie też jak zwykle warsztatów metodycznych dla nauczycieli (Nowela).

Bibliotekarze będą mogli natomiast wziąć udział w kilkugodzinnej konferencji organizowanej przez WPEK, WCIES i SBP pt. „EduAKCJA – biblioteka – usłyszeć i zobaczyć literaturę”. Biblioteka Narodowa zaprosi do zapoznania się z nowoczesnym systemem wypożyczania ACADEMICA, umożliwiającym korzystanie z publikacji naukowych w wersji cyfrowej, a także cyfrowym zasobem zbiorów Książnicy polona.pl.

Nowością na Targach będzie projekt Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Woj. Mazowieckiego, która wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odwiedzających WTK, a jednocześnie dziękując Wydawcom za przekazywane Bibliotece od wielu lat egzemplarze obowiązkowe, podjęła wysiłek przygotowania katalogu on-line Targów zawierającego informacje o publikacjach książkowych wystawców (zarówno bieżących, jak i wydawanych w przeszłości). Katalog uruchomiony zostanie w oparciu o jedno z najnowocześniejszych narzędzi informatycznych służących do przeszukiwania baz bibliograficznych, dzięki któremu użytkownik może w łatwy sposób odnajdywać informacje posługując się różnymi kryteriami (m.in. autor, tytuł, nazwa wydawcy, dziedzina wiedzy). Katalog będzie dostępny na stanowiskach komputerowych w punktach Informacji Targowej oraz on-line. Jego podstawę stanowi prowadzona przez Bibliotekę Baza Polskiego Rynku Wydawniczego „LibriKo”, zawierająca informacje o około 80% książek, jakie ukazały się w Polsce po 1997 roku (szacunek na podstawie danych statystycznych „Ruch Wydawniczy w Liczbach” opracowanych przez Bibliotekę Narodową oraz „Polski Rynek Książki” przygotowanego na zlecenie Instytutu Książki). Baza budowana jest niemal w 100% w oparciu o opisy książek trafiające do Biblioteki na podstawie ustawy z dnia 7 listopada 1996 r. o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych.

Kategorie: Targi krajowe

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.