Wrocławskie Targi Dobrych Książek już za dwa tygodnie!

Wrocławskie Targi Dobrych Książek zbliżają się wielkimi krokami. W ubiegłym roku w tym wyjątkowym święcie literatury wzięło udział ponad trzydzieści tysięcy osób. Już niedługo miłośnicy książek ponownie będą mogli cieszyć się obecnością najlepszych wydawnictw z całej Polski i uczestniczyć w licznych spotkaniach z autorami.

Już dziś warto sobie zarezerwować czas na 23. Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Targi potrwają od czwartku 4 grudnia do niedzieli 7 grudnia i już po traz drugi odbędą się w budynku dworca Wrocław Główny. To świetna lokalizacja nie tylko dla wrocławian, ale także dla turystów i podróżnych. Podobnie jak w ubiegłym roku WTDK zajmą pomieszczenia na pierwszym piętrze, które z jednej strony są doskonale widoczne z hallu głównego, a z drugiej wolne od zgiełku peronów. Zdaniem Anny Morawieckiej, szefowej targów, jest to świetna lokalizacja.

Duże przestrzenie pozwalają na zaproszenie większej liczby Wydawców, a samo miejsce daje nam możliwość promowania dobrej literatury w przestrzeni publicznej, związanej z codziennym życiem. Warto dodać, ze w roku ubiegłym, odwiedziło nas ponad trzydzieści tysięcy osób. – mówi Anna Morawiecka.

Zaproszenie do udziału w targach chętnie przyjmują wydawcy, ilustratorzy, krytycy oraz dziennikarze, ale przede wszystkim znani i cenieni pisarze. Tym razem z czytelnikami spotkają się między innymi: Andrzej Stasiuk, Ignacy Karpowicz, Olga Tokarczuk, Anna Dymna, Elżbieta Baniewicz, Iwona Chmielewska, Marek Krajewski, Filip Springer, prof. Norbert Honsza, Janusz Majewski, Izabela Klementowska, Mariola Pryzwan, Anna Mieszkowska, Alicja Resich-Modlińska, Paweł Smoleński, a także Jurij Andruchowycz, Jacek Cygan, Agata Młynarska, Agnieszka Maciąg i Barbara Bursztynowicz.

Gościem WTDK będzie również Pavol Rankov, laureat tegorocznej Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus za powieść „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej), który w sobotę 6 grudnia od godziny 15.00 do 16.00 będzie podpisywał swoje książki przy stoisku Wydawnictwa Książkowe Klimaty.

WTDK foto

(fot. Maciej Szwed)

Targi to jednak nie tylko spotkania z autorami. W programie przewidziane są także liczne atrakcje: warsztaty, spektakle, prelekcje, wykłady i konkursy. Tradycyjnie będą także zajęcia dedykowane dzieciom i młodzieży. Młodzi czytelnicy będą brać udział w wydarzeniu od samego początku. To własnie dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych oraz młodzież z gimnazjum i klas ponadgimnazjalnych otworzy targi kolorową paradą Pożeraczy Książek. Wesołą grupę przebierańców będzie można spotkać na dworcu 4 grudnia w samo południe. Dodatkowo program dwóch pierwszych dni WTDK (4 i 5 grudnia) jest przygotowowywany właśnie z myślą o szkołach i wspólnej klasowej wizycie na tragach. W tych dniach organiztorzy zapowiadają specjalne atrakcje dla uczniów dostosowane do różnych grup wiekowych (od przedszkola do liceum). Będzie można wziąć udział w edukacyjnej grze terenowej GRAMOL, warsztatach „Leczymy książki” polegających na naprawie i zadbaniu o wygląd zniszczonych książek, spotkaniach z autorami, czy prelekcjach. Na miejscu nie zabraknie również sali zabaw dla dzieci oraz kawiarni.

Jak co roku będą z nami ambasadorzy WTDK, czyli Mole Książkowe, które pojawią się w mieście już w weekend poprzedzający wydarzenie. Mole Książkowe będą oczywiście obecne także przez wszystkie dni Targów. Już tradycyjnie mieszkańcy będą mogli spotkać te niezwykłe postaci m. in. w tramwajach. Na dworcu spotkamy także bajkowych szczudlarzy, a 6 grudnia małych i dużych czytelników odwiedzi święty Mikołaj.

Zresztą przy okazji Tragów wszyscy możemy stać się pomocnikami Mikołaja. Wystarczy, że włączymy się do akcji charytatywnej zbierania upominków dla dzieci z Domów Dziecka. Upominki w postaci zabawek, książek, słodyczy i innych miłych niespodzianek można przekazywać od 4 do 7 grudnia w sali zabaw CzasDzieci.pl.

Warto także wziąć udział w ogólnopolskich Wyborach literackich, które będą przeprowadzane podczas targów przez wolontariuszy. Akcja odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i ma na celu promowanie polskich pisarzy i literatury oraz stworzenie wielkiego i unikatowego sondażu opinii.

Program 23.Wrocławskich Promocji Dobrych Książek wciąż jeszcze jest rozbudowywany. Warto jednak zwrócić uwagę, na fakt, że na na wybrane wydarzenia targowe obowiązują wcześniejsze zapisy, dlatego warto śledzić stronę interentową WTDK www.wpdk.pl oraz profil targów na Facebooku Wrocławskie Promocje Dobrych Książek. Wstęp na Wrocławskie Targi Dobrych Książek oraz udział we wszytskich atrakcjach jest bezpłatny.

Organizatorem 23. Wrocławskich Targów Dobrych Książek jest Miejska Biblioteka Publiczna oraz Biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

Kategorie: Targi krajowe

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.