Joanna Wiszniewicz
A jednak czasem miewam sny. Historia pewnej samotności
Oddajemy w ręce naszych czytelników drugie wydanie książki A jednak czasem miewam sny. Historia pewnej samotności Joannie Wiszniewicz opowiedziana. Książka – uderzające głębią i drastyczną nieraz szczerością obserwacji i przeżyć narratora świadectwo – oparta jest na trwającej prawie dwa miesiące rozmowie, którą autorka przeprowadziła w 1992 roku z Aleksem, sześćdziesięciopięcioletnim wówczas ocaleńcem z getta warszawskiego i kilku obozów koncentracyjnych.
Po spisaniu z taśm magnetofonowych (na około dziewięciuset stronach maszynopisu) rozmowa została przez autorkę skrócona i na nowo skomponowana, a następnie przedstawiona do autoryzacji rozmówcy, mieszkającemu od czasów powojennych w Stanach Zjednoczonych. Po wielu dyskusjach Alex skorygował lub potwierdził przedstawione fakty i obserwacje oraz zaakceptował ostateczna wersję tekstu. Z powodów osobistych jednak nie zgodził się na ujawnienie nazwiska.
Tekst udostępniamy prawie w takim kształcie, jak w pierwszym wydaniu z 1996 roku. Autorka wprowadziła tylko drobne poprawki stylistyczne i merytoryczne oraz skróciła tytuł. Jesteśmy przekonani, że mimo dzielących książkę od pierwszego wydania lat, nadal oddziaływać będzie swoją siłą. I że czytelnik z zainteresowaniem odkryje w niej mało znane obszary indywidualnego doświadczenia holocaustowego – oraz doświadczenia lat poprzedzających Holocaust.
Za A jednak czasem… Joanna Wiszniewicz otrzymała w 1996 wyróżnienie w konkursie literackim Fundacji Kultury, a w 2004 roku w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie Northwestern University Press ukazała się angielskojęzyczna wersja książki.
O autorce: Joanna Wiszniewicz od wielu lat pracowała w Żydowskim Instytucie Historycznym. Zajmowała się tożsamością polskich Żydów, zwłaszcza pierwszego powojennego pokolenia. Wywiady do swych badań prowadziła w różnych miejscowościach Polski, Izraela i USA . Ich rezultaty publikowała w postaci artykułów, a także prozy dokumentarnej. Jest autorką książek Z Polski do Izraela. Rozmowy z Pokoleniem ‘68 (Karta, 1992); A jednak czasem miewam sny. Historia pewnej samotności Joannie Wiszniewicz opowiedziana (Agencja Wydawnicza TU , 1996 – publikacja wyróżniona w konkursie Fundacji Kultury 1996 i opublikowana po angielsku w Ameryce przez Northwestern University Press w 2004 roku) oraz Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca (Czarne 2008). Fragmenty książek, wczesne wersje niektórych wywiadów i artykuły Wiszniewicz drukowane były w “Biuletynie Żydowskiego Instytutu Historycznego”, “Gazecie Wyborczej”, “Karcie”, “Midraszu” i “ResPublice Nowej”.
Joanna Wiszniewicz zmarła 31 stycznia 2009.
Artykuły powiązane:
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.