"Ojciec wszystkich. Życie Jana Pawła II" Garry O’Connor
“Ojciec wszystkich. Życie Jana Pawła II”
Garry O’Connor
Papież Jan Paweł II jest dziś powszechnie uważany za jednego z największych przywódców XX wieku – za stanowczy opór wobec sowieckiego komunizmu, za podziemną działalność podczas wojny i za otwarcie papiestwa na zwykłych ludzi. Przejdzie do historii nie tylko jako jeden z najdłużej urzędujących papieży, ale zapewne także jako najbardziej politycznie wpływowy spośród wszystkich papieży i antypapieży od czasów świętego Piotra.
Urodził się w Polsce w roku 1920, a jego wczesne doświadczenia życiowe zdominowały intensywna miłość i bolesne straty: miał dziewięć lat, gdy zmarła jego matka, dwanaście, gdy jego starszy brat, lekarz, zmarł, pielęgnując chorych na szkarlatynę w szpitalu, i dwadzieścia, gdy podczas niemieckiej okupacji stracił surowego, lecz kochającego ojca. Zapalony piłkarz i narciarz, utalentowany poeta, dramaturg i aktor, w 1944 roku – po niemal śmiertelnym wypadku – studiował już w tajnym seminarium. Tak zaczęło się życie będące nieustanną próbą zrozumienia dobra i zła w ludzkim sercu.
Nowością w niniejszej biografii jest to, że autor poświęca wiele uwagi wnętrzu swego bohatera. Nie tylko zgłębił historię życia Karola Wojtyły przed wyniesieniem na tron Piotrowy, jego przyjaźni z mężczyznami i kobietami, jego patriotyzmu, wczesnych doświadczeń kapłańskich na wsi polskiej i podróży do Rzymu, ale także subtelnie zanalizował wiersze Papieża, jego dramaty i prace filozoficzne jako klucze do osobowości wielkiego Polaka.
W rezultacie otrzymujemy barwny portret oparty na wnikliwych badaniach, w sposób dramatyczny łączący osobiste tragedie w życiu Papieża – w tym próbę zamachu na niego w 1981 roku – z wielkimi konfrontacjami na arenie światowej, nie wyłączając oporu przeciwko sowieckiemu komunizmowi w ojczyźnie Jana Pawła II. W swej pracy O’Connor nie staje po niczyjej stronie w ważkich dyskusjach, ale podąża za wizją Wojtyły, wizją tego, co oznacza być człowiekiem. Ojciec wszystkich to odkrywcze i głęboko poruszające świadectwo historii człowieka XX wieku.
Garry O’Connor zajmuje poczesne miejsce wśród angielskich biografów od czasu, gdy jego książka o życiu Ralpha Richardsona, wydana w 1980 roku, została opisana przez Mary Cantwell w „New York Times Book Review” jako: „Oszałamiająca (…) najlepsza biografia aktora, jaką kiedykolwiek czytałam”, a przez Sir Harolda Hobsona w „Sunday Timesie” jako „zdumiewająca książka, oryginalna w formie i fascynująca w treści”. Wkrótce potem O’Connor stworzył równie wysoko oceniane biografie Seana O’Caseya, Peggy Ashcroft, Paula Scofielda i Williama Szekspira, a także, niedawno, Aleca Guinnessa. Darlings of the Gods, historia małżeństwa i australijskiego tournee (1948) Vivien Leigh i Laurence’a Oliviera została sfilmowana w 1991; pokazywały ją telewizje całego świata. Garry O’Connor mieszka opodal Banbury z żoną i sześciorgiem dzieci.
W dniach od 3 do 6 października 2005 roku Garry O’Connor będzie przebywał w Warszawie.
Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.
Artykuły powiązane:
Kategorie:
Religia
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4