Lutowy miesięcznik „W drodze”

Przegląd

Polecamy lutowy miesięcznik „W drodze”: o pieniądzach w Kościele, o szczerości i otwartości na drugiego człowieka, czyli o pomocy Ukraińcom i uciekinierom na białoruskiej granicy, oraz o kontrowersjach wokół papieskiego dokumentu dotyczącego błogosławieństwa dla osób żyjących w związkach nieregularnych. 

 

Kto jest moim bliźnim? 

Natalia i Michał Nowaccy pojechali jako wolontariusze na granicę polsko-białoruską, by pomóc potrzebującym. Sumienie im podpowiadało, że tak trzeba, że jako chrześcijanie mamy taki obowiązek. O tym, co tam zobaczyli, opowiedzieli Dorocie Ronge-Juszczyk w rozmowie „Stamtąd się nie wraca“. 

Socjolog Rafał Cekiera – dwa lata po agresji Rosji na Ukrainę – przygląda się, jacy byliśmy dla naszych sąsiadów ze wschodu i dlaczego o zbiorowej pomocy, której udzieliliśmy uciekinierom wojennym, mówi się w kategorii cudu. 

A Małgorzata Terlikowska patrzy na nasze parafie: dlaczego z nich uciekamy, dlaczego się nie angażujemy w życie parafialne i czy nasze parafie są na pewno tym, czym chciał, żeby były, Jan Paweł II – miejscem gościnnym, otwartym i przyjaznym dla każdego?

 

Kontrowersje 

Pozostańmy przy „innych”, „nieregularnych”, o których mowa w deklaracji Fiducia supplicans. Do dokumentu zajrzał ks. Artur Stopka i w tekście „Błogosławieni nieregularni” wyjaśnia, o co chodzi w tej deklaracji. W swoich felietonach piszą też o tym Paweł Krupa OP i Wojciech Ziółek SJ.

 

Rozmowa w drodze 

Ogromne emocje wzbudza sprawa tzw. Funduszu Kościelnego, czyli pieniędzy przekazywanych z budżetu państwa na potrzeby Kościoła; nie tylko Kościoła katolickiego, ale wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Co to jest Fundusz Kościelny, na co są wydawane pieniądze z tego funduszu, czy proboszcz może sobie za nie kupić ekskluzywny samochód? Ks. prof. Andrzej Kobyliński odpowiada na pytania Katarzyny Kolskiej w rozmowie „Sezamie, otwórz się”.

O finansowaniu Kościoła pisze także w felietonie ks. Grzegorz Strzelczyk.

 

Prawda ponad wszystko 

Czym są szczerość i prawda, czy zawsze trzeba mówić prawdę, czy prawda może zranić, zabić, zniszczyć i czy za wszelką cenę, dla spokoju własnego sumienia, powinniśmy tę prawdę mówić komuś prosto w oczy? – o tym rozmawiają psychoterapeutka Karolina Wincewicz-Cichecka i Michalina Kaczmarkiewicz.

O szczerości z samym sobą i o tym, co się dzieje, gdy udajemy, zaprzeczamy, wypieramy i nie chcemy poznać prawdy o sobie, pisze Joanna Marzec, która należy do społeczności Dorosłych Dzieci Alkoholików. 

Ks. Krzysztof Porosło pisze o prawdzie i szczerości w Piśmie Świętym. Czy Biblia na pewno zachęca nas do prawdy, uczciwości i szczerości? A co z przypowieścią o nieuczciwym rządcy, którego Pan Jezus postawił nam za wzór? A co z pannami mądrymi i głupimi? 

 

Spotkaj się z Bogiem 

Brunon Koniecko OSB pisze o sensie chrześcijańskiej ascezy, a Włodzimierz Bogaczyk zdradza, dlaczego czasami zostawia pracę, rodzinę, obowiązki, wyłącza komputer i telefon, i jedzie na rekolekcje.

 

Czytaj, więcej czytaj… 

W tym numerze jak zawsze recenzje filmów oraz znakomitej książki Drabina Eugenii Kuzniecowej, o której pisze Aleksandra Przybylska. Oprócz tego felietony i komentarze do niedzielnych czytań, które przygotowali Paweł Koniarek OP, Michał Golubiewski OP, Norbert Augustyn Lis OP i Paweł Dąbrowski OP.

 

Kup i czytaj „W drodze”! 

 

Miesięcznik jest dostępny na wdrodze.pl (w prenumeracie papierowej oraz subskrypcji), a także w dobrych salonach prasowych i dominikańskich klasztorach.

[https://wdrodze.pl/produkt/w-drodze-2024-nr-02]

Kategorie: Religia
Tagi: W drodze