Wyniki Wrocławskiego Programu Wydawniczego
Przegląd
- Typ: Instytucje
- Marka: Wrocławski Program Wydawniczy
17 książek i czasopism otrzyma dofinansowanie z Wrocławskiego Programu Wydawniczego prowadzonego przez miejską instytucję kultury – Wrocławski Instytut Kultury. Wśród nich są m.in literackie portrety wrocławskich artystów, historia architektonicznego rozwoju Centrum Południowego, monografia punkowego zina czy ilustrowany podręcznik do filozofii.
Do tegorocznej edycji programu zgłoszono 28 projektów, z tego 17 uzyskało dofinansowanie.W tym roku dotację otrzyma 11 publikacji książkowych:
→ Waldemar Okoń „Dniewnik, czyli kronika niezapowiadanych śmierci – część druga, lata 2019-2022” | OKIS – 8 000 zł
Dziennik pisany przez Waldemara Okonia od września 2019 roku do września roku 2022, bliski jest rozległej tradycji gatunkowej „silva rerum” – każdy z kilkuset fragmentów, artystycznych zapisów kolejnych dni, stanowi skończoną całość, połączoną osobą autora i biograficznym wymiarem tekstu.
→ „Harlender”, red. Cezary Kaszewski, autorzy tekstów: C. Kaszewski, A. Markowska, C. Wąs | OKIS – 30 000 zł
Album poświęcony twórczości Marcina Harlendera, jednego z pionierów street artu w Polsce. Wydawnictwo składać będzie z monograficznego opracowania dorobku artysty oraz ze wspomnień jego przyjaciół i znajomych. Zobrazowane one zostaną zarówno reprodukcjami jego obrazów, jak i fotograficzną dokumentacją akcji w przestrzeni miejskiej.
→ Agnieszka Kłos „Las zaginionych ludzi” | wydawnictwo j – 8 000 zł
Wpisująca się we współczesną wrażliwość ekologiczną analiza związku człowieka i jego pamięci z naturą – w tym przypadku występującą pod postacią lasu. Książka zgłębiać będzie trzy wątki: polityczności przyrody, świadomości kryzysu klimatycznego, pożegnania z klasycznymi opisami przyrody.
→ Emilia Konwerska „Ostatni i pierwszy kajman” | wydawnictwo j – 8 000 zł
Druga książka poetycka Konwerskiej – 33 wiersze, nawiązujące do języka potocznego, wykorzystujące wtrącenia i błędy, dotykają tematyki konfliktu, od rozumianego w sposób totalny, po codzienne zmaganie się z rzeczywistością i funkcjonowanie w społeczeństwie.
→ Krzysztof A. Kuczyński „Pani na Wiesensteinie. Margarete Hauptmann (1875-1957)” | Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze – 5 000 zł
Portret drugiej żony pisarza i noblisty Gerharta Hauptmanna, Margarety. Autor w oparciu o jej „Dziennik” i inne źródła starannie rekonstruuje ostatnie, trudne dla niej lata życia. Obrazu wyemancypowanej kobiety pierwszej połowy XX wieku oraz życia artystycznego na Śląsku tej epoki.
→ Kamila Morawska „Filozofia pod ręką” | Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza – 22 000 zł
Ilustrowany podręcznik do filozofii dla dzieci i młodzieży uzupełniony o przewodnik pedagogiczny dla osoby dorosłej zawierający szereg wskazówek do pracy z najmłodszymi.
→ „To maluję ja!” pod red. Michała Bieńka, autorki tekstów: Karolina Szymanowska, Zofia Reznik, Ewa Pluta | Fundacja Art Transparent – 20 000zł
Książka poświęcona postaci i twórczości Hanny Krzetuskiej (1903-1999), malarki, pedagożki i aktywiski, współtwórczyni wrocławskiej PWSSP (później ASP). Pozycja prezentować będzie zarówno skróconą biografię artystki, jak i wybór dzieł jej autorstwa znajdujących w kolekcjach publicznych i prywatnych.
→ „Czyj sen miasto śni? Centrum Południowe we Wrocławiu na przestrzeni dziejów”, red. Adam Pacholak, Aleksandra Podlejska, Agnieszka Zabłocka-Kos, autorzy tekstów: Michał Duda, Agata Gabiś, Klaudia Hełmecka, Michał Karczmarek, Małgorzata Lewińska, Małgorzata Nieszczerzewska, Agnieszka Obal, Adam Pacholak, Aleksandra Podlejska, Andreas Reinke, Aleksandra Skowrońska, Alicja Stefaniak, Renata Tańczuk, Sławomir Wieczorek, Agnieszka Zabłocka-Kos | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego sp. z o.o. – 20 000 zł
Publikacja analizująca rozwój architektoniczny, przestrzenny i społeczny tzw. Centrum Południowego we Wrocławiu w okresie od ok. 1850 roku do dziś z uwzględnieniem skomplikowanych kontekstów politycznych, ukazanego z inter- i transdyscyplinarnej perspektywy.
→ Marcin Czub „Objawienie Bogini Świni” | Fundacja Korporacja Ha!art – 5 000 zł
Ezoteryczna powieść o międzygatunkowym opętaniu. Wrocław, początek naszego wieku. Konstanty zostaje opętany przez ducha świni. Jest to starożytne świńskie bóstwo, które objawia się ludziom, aby odmienić los nierogacizny.
→ Wojciech Kozielski „Antena Krzyku: Antologia 1986- 1990” | Fundacja Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna – 25 000 zł
Na książkę składa się 8 numerów zina „Antena Krzyku” oraz wywiady Wojtka Kozielskiego, który na potrzeby tego wydawnictwa przeprowadził 5 rozmów z ważnymi postaciami światowej muzyki alternatywnej – bohaterami poszczególnych numerów periodyku i jednocześnie też gościły w Polsce na zaproszenie Anteny.
→ Tamara Włodarczyk „Wrocławski jidyszkajt. Rozmowy z polskimi Żydami” | Wydawnictwo Poligrafia AD REM Regina Chrześcijańska – 10 000 zł
Publikacja będąca zapisem rozmów z 18 polskimi Żydami. Osoby te w różnych okresach i w różnym stopniu związane były z Wrocławiem – poprzez miejsce zamieszkania lub pełnienie kluczowych funkcji we wrocławskich organizacjach żydowskich.