„Uniwersum” – wystawa prac Wojciecha Siudmaka w Gliwicach
Przegląd
- Typ: Wydarzenia
W piątek, w Willi Caro Muzeum w Gliwicach odbył się wernisaż retrospektywnej wystawy prac Wojciecha Siudmaka pt. „Uniwersum” . Wystawa obrazów, rysunków i rzeźb znanego malarza będzie czynna do 10 października.
“Chciałbym, aby ten zarysowany przeze mnie świat był moim osobistym prezentem dla miłośników literatury fantastycznej, dla ich dzieci i wnuków, i wszystkich przyszłych czytelników. To właśnie im tak bardzo potrzebna jest wyobraźnia, otwarty szeroki horyzont i dalekie spojrzenie w przyszłość” – powiedział Wojciech Siudmak.
Ekspozycja przygotowana przez Muzeum w Gliwicach inauguruje rozpoczynający się w 2022 roku cykl retrospektywnych wystaw malarstwa, rysunków i rzeźby Wojciecha Siudmaka, który 10 października będzie obchodził swoje 80. urodziny.
Po Gliwicach prace Siudmaka zobaczy publiczność Gdańska, Warszawy i Krakowa, gdzie będą one eksponowane na Wawelu.
Wojciech Siudmak urodził się w 1942 r. w Wieluniu. Studiował na ASP w Warszawie oraz w Ecole des Beux-Arts w Paryżu. Od prawie 50 lat mieszka i tworzy we Francji. Jest uważany za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego, choć sam nigdy nie odczuwał potrzeby przynależności do jakiejkolwiek formacji czy nurtu.
Jego obrazy znalazły się na plakatach trzech kolejnych edycji Festiwalu Filmowego w Cannes (1975, 1976, 1977), co było unikalnym zdarzeniem w historii festiwalu. Słynne wydawnictwo Pocket przez ponad 35 lat umieszczało jego obrazy na okładkach kolekcji science fiction, a wystawa jego prac na wieży Eiffla w Paryżu witała oficjalnie trzecie tysiąclecie.
Polskie wydawnictwo Rebis wydało liczącą 23 tomy kolekcję “Diuna” Franka Herberta z jego ilustracjami. W tym samym wydawnictwie ukazał się także “Don Quijote” Cervantesa z ilustracjami Siudmaka, oraz kilka bibliofilskich albumów jego prac.
W ciągu ostatnich 20 lat powstało: ponad 200 rysunków z cyklu “Diuna”, ponad 150 rysunków do dzieł Philipa K.Dicka, ponad 40 rysunków do “Don Quijote” Cervantesa, ponad 35 rysunków do nokturnów Chopina.
Jego twórczość fascynuje kolejne pokolenia, a wśród fanów są wybitni reżyserzy: m.in. Denis Villeneuve (reżyser filmu “Diuna” z 2021 r.), George Lucas, Federico Fellini i Jean-Jacques Annaud. (PAP)
źródło dzieje.pl