Zgrzesz z nami czytaniem!

Zgrzesz z nami czytaniem!

Przegląd

Siódmy Duży Festiwal Czytania odbywa się pod hasłem SKOK W BOK! i proponuje lekkie, pełne przyjemności sposoby spędzania czasu z książkami.                   W programie dużo śmiechu, dowcipu i luzu.

– Zawodowo zajmujemy się sprawieniem radości poprzez czytanie i w tym roku doprowadzamy to rzemiosło do zenitu – żartują Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli“, twórczynie Big Book Festival. – Nasz festiwal łączy wysokie ambicje z otwartością i ekscytującymi formami wydarzeń. To jakby przeżywać coś nowego i przesuwać horyzonty nie odczuwając nic, poza przyjemnością. W tym roku czekają wybitne umysły i osobowości z Polski i świata, gwiazdy muzyki, teatru, mody i sztuk plastycznych – wszyscy zainspirowani książkami. Z nami czytanie zmienia życie, na lepsze! – zapraszają.

Festiwal odbędzie się w weekend 21-23 czerwca, potrwa od piątkowego popołudnia do niedzielnego wieczora na Starym Mokotowie w Warszawie. Odbędzie się 56 wydarzeń.

Przyjedzie aż 23 pisarzy ze świata, do międzynardowego składu dołączyli właśnie nowa członkini Akademii Szwedzkiej przynającej literackie Noble – powieściopisarka Anne Swärd oraz brytyjski historyk prof. Norman Davies. Wśród wcześniej anonsowanych gości są m.in.: Ayobami Adebayo z Nigerii, Alessandro Baricco z Włoch, Kate Brown z USA, Arnon Grunberg z Holandii czy Jamie Bartlett z Wielkiej Brytanii.
Udział w festiwalu wezmą też autorzy polscy, w tym Krzysztof Varga i Michał Rusinek, którzy będą przyznawać się do grzeszcznych przyjemności z czytania, oraz Joanna Bator, Marek Bieńczyk i Adam Zagajewski, którzy wezmą udział w tryptyku rozmów o miłości, wolności i przemijaniu. Jacek Dehnel na festiwalu będzie świętował premierę nowej powieści, a Wojciech Tochman porozmawia z innymi reporterami o skutkach polityczno-wojennej przemocy.

Ale na Big Book Festival pojawią się też zaskakujący goście. Będą wśród nich słynni projektanci mody, jak Ania Kuczyńska i Joanna Klimas, najpopularniesi twórcy memów, jak Marta Frej oraz znakomici muzycy, a wśród nich Pablopavo. W rozmowie o najważniejszych książkach swojego życia udział weźmie Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar.

Znakiem firmowym Big Book Festival są własne produkcje artystyczne – oryginalne wydarzenia sceniczne i performanse inspirowane literaturą. Na otwarcie imprezy 21 czerwca Anna Król, wyreżyseruje spektakl „Czarne czy białe?“ – opowieść o ludziach współczesnych, rozdartych między niepozornym dobrem a kuszącym złem, na motywach „Fausta“ Goethego. Wystąpią Agnieszka Podsiadlik, Magdalena Berus i Krzysztof Zarzecki. Muzykę stworzą Radek Łukasiewicz i Maria Peszek. Na „Niepoważne zakończenie“ w niedzielę, 23 czerwca wystąpi Klub Komediowy. Jego twórcy pokażą absurdalną opowieść o zapomnianych bohaterach i niechcianych lekturach, przy okazji żartując z nie-czytelnictwa.  Wydarzeń teatralnych będzie więcej – w sobotę 22 czerwca aktorzy Janusz Chabior, Aleksandra Justa i Wojciech Chorąży wcielą się w Hitlera, Churchilla, Gandhiego czy Madonnę w widowisku „Głos ma moc“ złożonym z przemówień wszech czasów, muzyki i projekcji wideo. Aktorskie interpretacje Anny Próchniak i Oskara Stoczyńskiego ożywią sceny z filmu „Ósmy dzień tygodnia“ na podstawie scenariusza i opowiadania Marka Hłaski.

Ale, jak co roku, rolę pierwszoplanową na Big Book Festival zagrają czytelnicy. W niedzielę, 23 czerwca w samo południe, spotkają się, by ustanowić „Rekord świata w liczbie osób czytających coś do końca“. Festiwal puszcza oko do tych, którym brakuje czasu i wspólnie z Kwartalnikiem Przekrój serwuje legendarne teksty Mrożka, Lema i innych mistrzów oznaczone liczbą minut potrzebnych, by dotrzeć do ostatniego zdani. Organizatorzy zapraszają z rodzinami, sąsiadami i zwierzętami. Każdy czytelnik zostanie policzony!

Pełny program Big Book Festival jest już na stronie https://bigbookfestival.pl/
Tam znajdują się również informacje o biletach na spektakle otwarcia i zamknięcia, na pozostałe wydarzenia wstęp jest wolny.

 

Kategorie: Wydarzenia