Ruch Wydawniczy w Liczbach 2024

Przegląd

Biblioteka Narodowa opublikowała siedemdziesiąty dziewiąty rocznik „Ruchu Wydawniczego w Liczbach”. Raport przedstawia dane dotyczące produkcji wydawniczej w 2024 roku.

Publikacja przedstawia dane dotyczące produkcji wydawniczej w 2024 roku. Zostały w nim uwzględnione publikacje wydane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Podstawę prezentowanych obliczeń stanowią otrzymywane przez Bibliotekę Narodową egzemplarze obowiązkowe, czyli egzemplarze publikacji, które – zgodnie z obowiązującymi przepisami – są przekazywane przez wydawców Narodowej Książnicy.

Obliczenia statystyczne dotyczące książek zawarte w tegorocznym raporcie wykonane zostały na podstawie liczby pozycji przysłanych do Biblioteki Narodowej w 2024 roku i odnotowanych w „Urzędowym Wykazie Druków Wydanych w Rzeczypospolitej Polskiej. Przewodniku Bibliograficznym” za omawiany rok.

Większość zbioru stanowią książki wydane w 2024 roku, uwzględnione zostały jednak również pozycje przysłane w tymże roku, ale opublikowane nieco wcześniej (choć nie wcześniej niż w 2020 roku). Traktowane są one jako pewnego rodzaju ekwiwalent za te tytuły wydane w roku 2024, które – jak pokazuje dotychczasowa praktyka – również zostaną przekazane do Narodowej Książnicy z opóźnieniem.

W roku 2024 wydawcy przekazali Bibliotece Narodowej 30 662 pozycje książkowe. Jest to o 3231 tytułów mniej niż w roku 2023 i o 1746 mniej niż w 2022. Widoczny jest więc znaczny spadek wielkości oferty wydawniczej.

Polska produkcja książek w roku 2024 według kategorii tematycznych

Największe zmiany, jakie odnotowywaliśmy w ostatnich latach, dotyczyły specyficznego, nie w pełni tematycznie wyodrębnionego zbioru w ramach UKD, a mianowicie – książek literackich. Ich udział w całości rocznego zbioru tytułów w latach 2021–2023 wzrósł aż o 8 p.p. (z 30% do 38% całości). W roku 2024 udział ten wyniósł 36%, zmniejszając się o 2 p.p. Ten spadek można potraktować jako znak końca trendu wzrostowego lub jako pewną normalizację sytuacji – stabilizację zachodzącą po gwałtownych zmianach.
W przypadku pozostałych kategorii tematycznych zmiany w ich proporcjach wewnątrz całego zbioru tytułów w stosunku do roku 2023 były minimalne. Podobnie jak rok wcześniej po 7% zbioru stanowiły książki o tematyce historycznej i religijnej, a 5% tworzyły pozycje z zakresu prawa, administracji i opieki społecznej. 5% wynosił takżeu dział książek poświęconych sztukom plastycznym (o 1 p.p. więcej niż w roku 2023).
Po 4%, tak jak w roku 2023, stanowiły książki z zakresu ekonomii i polityki oraz szkolnictwa i dokształcania nauczycieli, po 3% – z zakresu inżynierii, techniki, transportu,handlu i rzemiosła, nauk medycznych oraz filozofii i psychologii.

Najważniejsze zmiany, jakie zaszły w proporcjach książek należących do różnych kategorii formalno-funkcjonalnych w roku 2024, są mniejsze niż te, które mogliśmy obserwować w 2023 roku, a zarazem stanowią w znacznej mierze ich odwrotność. Spadł udział książek literackich w całości zbioru tytułów (o 2 p.p., w roku 2023 wzrost o 3 p.p.), a wzrósł udział książek naukowych (o 1 p.p., w roku 2023 spadek o 3 p.p.), przy czym trzeba zaznaczyć, że ten ostatni wzrost spowodowany był jedynie zmianami proporcji w obrębie całego zbioru.

Pobierz pełny Ruch Wydawniczy w liczbach

 

 

za Biblioteka Narodowa

Kategorie: Rynek Polski