Wrocławski Dom Literatury zaprasza na Rezydencje u Szymborskiej – przed debiutem

Po raz piąty Wrocławski Dom Literatury we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej zapraszają osoby związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem do udziału w programie „Rezydencje u Szymborskiej”. Wybrana osoba będzie mogła spędzić wrzesień 2025 w krakowskim mieszkaniu Noblistki, którym opiekuje się fundacja jej imienia.

Tegoroczna edycja programu różni się jednak od poprzednich w jednym istotnym aspekcie – skierowana jest do osób tworzących literaturę, ale nie mających jeszcze na koncie debiutanckiej książki.

– W tym roku zdecydowaliśmy się otworzyć nabór na rezydencję literacką dla osób przed debiutem, ponieważ zależy nam na poszukiwaniu i wspieraniu nieznanych jeszcze głosów, które wniosą nową perspektywę do współczesnej polskiej literatury – tłumaczy Jadwiga Czeska-Kosiba, we Wrocławskim Domu Literatury opiekująca się programami rezydencyjnymi.

Rezydencja skierowana do osób przed wydaniem pierwszej książki jest też odpowiedzią na zapotrzebowanie środowiska literackiego. Zadebiutować książką jest coraz trudniej, praca nad projektem literackim wymaga nakładów czasu oraz odpowiednich warunków do pracy. Konkursy, programy stypendialne czy rezydencyjne w ogromnej większości stworzone są z myślą o osobach o bogatym dorobku literackim – dlatego projekt skierowany do osób stawiających pierwsze kroki na literackiej drodze jest tak istotny. Uzupełnia on też ofertę programów rezydencyjnych Wrocławskiego Domu Literatury. Oczywiście wybór przyszłej pisarki lub pisarza nie będzie strzałem w ciemno. Choć za kimś takim nie będzie stała bibliografia w postaci opublikowanych tomików czy powieści, to każda osoba aplikująca musi posiadać na swoim koncie przynajmniej dwie publikacje w czasopismach internetowych bądź drukowanych (fragmenty prozy lub poezji) oraz przedstawić projekt, nad którym będzie pracować we wrześniu w mieszkaniu Szymborskiej.

Zgłoszeń dokonuje się za pomocą formularza. Ten, wraz z regulaminem programu, dostępy jest na stronie Wrocławskiego Domu Literatury: https://literatura.wroclaw.pl/rezydencje-u-szymborskiej-przed-debiutem-rezydencje-wroclawia-miasta-literatury-unesco/

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 14 lipca 2025. Nazwisko osoby, która zostanie wybrana, poznamy w drugiej połowie lipca.

W poprzednich latach z możliwości pracy w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej skorzystały następujące pisarki i pisarze związani z Dolnym Śląskiem i Wrocławiem: Anna Adamowicz, Agnieszka Kłos, Elżbieta Lipińska, Damian Kowal, Mirka Szychowiak, Jakub Sęczyk i Adrian Tujek.

Więcej informacji o projekcie „Rezydencje u Szymborskiej” można znaleźć na stronie www.literatura.wroclaw.pl.

 

Kategorie: Instytucje