Lipcowy miesięcznik „W drodze”

Przegląd

Lipcowy miesięcznik „W drodze” – o sumieniu, o zdradzie i o pięknie umiaru, i o tym, co zrobić, by poczuć się lepiej.

Zdrada i rozeznanie
Gdyby zapytać ludzi, czym dla nich jest sumienie, pewnie każdy odpowiedziałby inaczej. Lecz intuicja będzie chyba podobna: że sumienie to jest coś, co pozwala nam odróżnić dobro od zła. Rzadziej pamiętamy o tym, że sumienie powinno być dla nas najważniejszym i ostatecznym kryterium oceny. Co wtedy, gdy sumienie podpowiada coś innego, niż mówi Kościół? O moralnych dylematach związanych z sumieniem i o tym, jak kształtować sumienie rozmawiają dominikanie Paweł Gużyński OP i Roman Bielecki OP.
Dlaczego ludzie się zdradzają, choć ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość? Czy sumienie nic im wtedy nie wyrzuca? A może próbują je zagłuszyć, znaleźć coś na swoją obronę – bo ona to, a on tamto? Psychoterapeutka Małgorzata Jarmoc-Hecht mówi Katarzynie Kolskiej, że świat osoby zdradzonej wali się w gruzy. Czy udaje się jeszcze coś na nich zbudować? Czy to prawda, że po zdradzie niektóre małżeństwa stają się dojrzalsze, silniejsze?
A jak to jest z księżmi i zakonnikami, którzy postanawiają rozpocząć nowe życie? Czy zdrada powołania zaczyna się z chwilą zrzucenia sutanny i habitu, czy może wcześniej? O tym pisze były prowincjał zakonu dominikanów Paweł Kozacki OP.
Z sumieniem związane jest też rozeznawanie – co jest dla nas dobre, a co złe, czy powinniśmy postąpić tak czy inaczej. Skąd mamy wiedzieć, że właśnie ta droga jest dobra i dlaczego czasami dobro bywa bardzo kuszące, a jednak nie jest wcale dobre? – podpowiada jezuita Dariusz Piórkowski SJ.
Mniej – więcej
Żyjemy w kulturze nadmiaru. Codziennie jesteśmy bombardowani tysiącami reklam, które przekonują nas, że jeśli kupimy ten produkt to dopiero będziemy szczęśliwsi! Jakby szczęście zależało od tego, co mamy, jak wyglądamy czy gdzie bywamy. Dlaczego dajemy się uwieść? Czym to grozi? – na te pytania próbuje odpowiedzieć Dariusz Duma.
A o tym, co warto stracić, co trzeba stracić i co wymaga niełatwej zgody na stratę, pisze Cyprian Klahs OP.
Pustelnicy kojarzą się nam z pierwszymi wiekami chrześcijaństwa. Byli tymi, którzy szli na pustynię, by spotkać się z Bogiem. O współczesnych pustelnikach rozmawiają autor książki Ludzie wielkiej ciszy Jan Nalepa i Włodzimierz Bogaczyk.
Michał Czartoryski OP
25 lat temu odbyła się beatyfikacja polskiego dominikanina Michała Czartoryskiego OP. Nie było w jego życiu niczego nadzwyczajnego, a jednak II wojna światowa i wybuch powstania warszawskiego spowodowały, że pamiętamy o tym skromnym człowieku do dziś. Jego osobę przypomniała Agata Puścikowska w książce Święci 1944. Będziesz miłował.
Rok Witolda Gombrowicza
O tym nietuzinkowym twórcy, mistrzu masek, który przez całe życie chciał być pisarzem genialnym – Marcin Cielecki.
Rozmowa w drodze
Tancerka i terapeutka Izabela Chlewińska opowiada Michalinie Kaczmarkiewicz o tym, jak zadbać o siebie, o swój system nerwowy, jak łagodzić stres, napięcia, nadmiar bodźców i dlaczego nasz organizm mówi czasami: STOP!
Jak zwykle znakomite felietony, recenzje i rozważania Dominikanie na niedziele: Paweł Koniarek OP, Michał Golubiewski OP, Norbert Augustyn Lis OP i Paweł Dąbrowski OP. Dużo do czytania – w sam raz na wakacyjny czas, więc #CzytajWdrodze!

Miesięcznik jest dostępny na wdrodze.pl (w prenumeracie papierowej oraz subskrypcji), a także w dobrych salonach prasowych i dominikańskich klasztorach.

[https://wdrodze.pl/produkt/w-drodze-2024-nr-07]

 

Kategorie: Religia
Tagi: W drodze