Festiwal Wschód Kultury 21.06 – 25.08.2024 Rzeszów – Lublin – Białystok

Festiwal Wschód Kultury 21.06 – 25.08.2024 Rzeszów – Lublin – Białystok

Przegląd

Przez 11 dni w czerwcu i sierpniu podczas trzech odsłon festiwalu Wschód Kultury w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku odbędzie się około stu bezpłatnych wydarzeń, adresowanych do odbiorców ze wszystkich grup wiekowych, w tym koncerty, wystawy, premiery literackie, pokazy filmowe i teatralne. Na program festiwalu składają się: bogata, przełamująca schematy oferta muzyczna, łącząca różne gatunki, style, nurty i osobowości, premiery tytułów najlepszych wschodnich autorów, prezentacja kinematografii krajów naszego regiony Europy, nieobecnej w repertuarze kinowym i telewizyjnym, oryginalne ekspozycje i performanse z dziedziny sztuk wizualnych, w tym fotografii, realizowane w kooperacji z artystami zza naszej wschodniej granicy, spotkania z twórcami i artystami, których w takim zestawieniu nie spotkacie gdzie indziej, a także regionalne kulinaria. Festiwal jest cyklicznym, interdyscyplinarnym wydarzeniem realizowanym nieprzerwanie od 2013 r. w ramach partnerskiej współpracy Narodowego Centrum Kultury i największych miast – ośrodków kulturalnych Polski Wschodniej, dofinansowywanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tegoroczną podróż ze Wschodem Kultury rozpoczynamy 21 czerwca w Rzeszowie Europejskim Stadionem Kultury, którego motywem przewodnim jest hasło: „MOVE TO CHANGE”. Podczas Koncertu Otwarcia promującego młodych i zdolnych twórców wystąpi Kathia. Koncert Kolektywów to w tym roku cztery duety polskich i zagranicznych artystów: Kasi Lins i Paliny (Białoruś), Tomka Makowieckiego i Lubomyra Melnyka (Ukraina), L.U.C.a & Rebel Babel Ensemble i Antytili (Ukraina) oraz Pawła Domagały i Gizmo Varillasa (Hiszpania). Koncert będzie transmitowany w TVP Kultura, TVP Kultura 2, TVP Polonia (retransmitowany w późniejszym terminie w TVP2) i po raz pierwszy – w radiowej Trójce.

W Lublinie spotkamy się w dniach 27 – 30 czerwca. Międzypokoleniowy, interdyscyplinarny program i wyjątkowi artyści z Polski i zagranicy co roku przyciągają na festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia tłumy gości. Podczas tegorocznej odsłony wystąpią gwiazdy światowych scen alternatywnych, w tym: nowojorski kompozytor i maestro gitary – Yonatan Gat, Halina Rice – jedna z czołowych postaci brytyjskiej sceny muzyki elektronicznej, meksykańska grupa Sonido Gallo Negro, Lubomyr Melnyk – ukraiński wirtuoz fortepianu, RuinsZu – włoscy mistrzowie noise jazzu i Tatsuya Yoshida – japońska ikona perkusji oraz Adrian Sherwood. Zostanie też zaprezentowany dorobek legendarnej angielskiej wytwórni płytowej On-U Sound, założonej przez Sherwooda w 1979 r.

Tegoroczną edycję Wschodu Kultury zamknie tradycyjnie Inny Wymiar. Do Białegostoku zapraszamy w dniach 22-25 sierpnia. Podczas kończącego wakacje festiwalu będziemy delektować się bogactwem wielokulturowości Podlasia w pięciu wymiarach: muzyki, sztuki, filmu, społeczności i teatru. W programie festiwalu znalazło się ponad 30 wydarzeń, w tym występy znanych artystów. Usłyszymy m. in.: Annę Szafranowską, Osoczniki, Mikromusic, MARMØ, Maciejową Kapelę, Grubsona, Marikę, Skubasa, Mir, Kwiat Jabłoni, Jazzbaja Niedbała / Sikora Przewoźniak Trio, Partes, Runforrest, Tappahall, Luteduo plus, Szeptuchę i Zazulę.

Wschód Kultury od dwunastu lat konsekwentnie i z sukcesem łączy kulturowe potencjały Rzeszowa, Lublina i Białegostoku oraz zagranicznych twórców i artystów, ze specjalnym zaproszeniem dla krajów Partnerstwa Wschodniego. Tak szeroko zakrojona i wielopłaszczyznowa kooperacja to przestrzeń do dzielenia się doświadczeniami, inspiracji, prezentowania kulturowej różnorodność Polski Wschodniej oraz dokonań artystów zarówno z krajów sąsiednich jak i państw zachodnich. To jedyne przedsięwzięcie tej skali w Polsce, będący efektem konstruktywnej współpracy Ministerstwa Kultury, Narodowego Centrum Kultury i wspierających kulturę samorządów – zwraca uwagę Bożena Żelazowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Każde z miast partnerskich wnosi do tego wyjątkowego festiwalu swoją unikalną tożsamość i tradycje. Na podkreślenie zasługuje otwartość naszych samorządowych partnerów na kulturę i wsparcie dla kultury: ciekawych projektów artystycznych i młodych twórców. To bez wątpienia mądra, perspektywiczna inwestycja w dobrostan mieszkańców, lokalny kapitał społeczny i ekonomiczny, ale też wizerunek i atrakcyjność turystyczną. Po dwóch dekadach pracy dla Krakowa śmiało mogę potwierdzić, że ta strategia się sprawdza. Serdecznie zapraszam do wspólnego świętowania kulturowej różnorodności, tolerancji, a także energii i kreatywności największych miast Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia – dodaje Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

 

więcej tutaj

Kategorie: Wydarzenia