Anne Weber i Zbigniew Rokita laureatami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi

Laureatami tegorocznej edycji Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego zostali: niemiecka pisarka i tłumaczka Anne Weber oraz polski autor książek reportażowych Zbigniew Rokita.

Nagroda im. Lindego jest przyznawana od 1996 roku, zawsze dwóm autorom: z Polski i Niemiec, których słowo „tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie”. Honorowani są twórcy mający wybitne osiągnięcia w takich dziedzinach jak liryka, proza, dramat, eseistyka, krytyka literacka, publicystyka, tłumaczenia.

Anne Weber jest pisarką i tłumaczką utworów z języka francuskiego na niemiecki i odwrotnie. Opublikowała głównie powieści, które wyróżniają się szeroką gamą tematyczną. Mieszka w Paryżu. Na francuski przełożyła m.in. utwory laureatów nagrody im. Lindego – Wilhelma Genazino i Marie-Luise Scherer.

Zbigniew Rokita to reporter, redaktor. Specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Jest autorem książek reporterskich „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych” (2023) i „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (2020). Jest stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego”. Pochodzi z Gliwic, mieszka w Katowicach.

Nagroda im. Lindego wręczana jest w kolejnych latach na przemian w Toruniu i Getyndze. W tym roku uroczystość uhonorowania laureatów zaplanowano na 16 czerwca w toruńskim Ratuszu Staromiejskim. Laureaci otrzymają po 5 tys. euro.

Wśród dotychczasowych laureatów byli m.in.: Wisława Szymborska i Günter Grass, Zbigniew Herbert i Karl Dedecius, Tadeusz Różewicz i Siegfried Lenz, Ryszard Kapuściński i Christa Wolf, Hanna Krall i Marcel Reich-Ranicki, Sławomir Mrożek i Tankred Dorst, Olga Tokarczuk i Ingo Schulze, Wiesław Myśliwski i Herta Müller, Stefan Chwin i Marie-Luise Scherer, Małgorzata Szejnert i Navid Kermani. W zeszłym roku uhonorowani zostali Tomasz Różycki i Marcel Beyer.

Patron nagrody, urodzony w Toruniu Samuel Bogumił Linde (1771-1847) był językoznawcą, bibliografem i pedagogiem. Najsłynniejszym jego dziełem jest 6-tomowy „Słownik języka polskiego”, wydany po raz pierwszy w latach 1807-14.

 

 

źródło wnp.pl

Kategorie: Nagrody