Teraz Elon Musk, a kto następny? Znamy plany Waltera Isaacsona

Przegląd

12 września w USA, a 22 listopada w Polsce ukazało się najnowsze dzieło Waltera Isaacsona: biografia Elona Muska. To druga książka Isaacsona opublikowana przez wydawnictwo Insignis w tym roku – w maju do polskich księgarń trafił jego „Kod życia” – opowieść o noblistce Jennifer Doudnie, współautorce rewolucyjnej i kontrowersyjnej metody edycji ludzkich genów.

Isaacson, jeden z najbardziej poczytnych biografów naszych czasów, nazywany często „biografem geniuszy”, znany jest z przede wszystkim z takich bestsellerów jak „Steve Jobs”, „Leonardo da Vinci” czy „Innowatorzy”. I podczas gdy biografia Elona Muska święci tryumfy na międzynarodowych listach bestsellerów (jest jedną z najlepiej sprzedających się biografii również w Polsce), wielu zadaje sobie pytanie: kto będzie następny? Kogo opisze Walter Isaacson w swojej kolejnej biografii?

Autor zdradził swoje plany podczas swojego jedynego polskiego wywiadu. Pod koniec rozmowy wideo z Karolem Paciorkiem na youtube’owym kanale „Imponderabilia”, dotyczących dwóch lat, jakie Isaacson spędził z Elonem Muskiem, dziennikarz zadał Isaacsonowi pytanie o jego dalsze plany: jaka znana postać – geniusz? – zostanie opisana przez niego w kolejnej biografii.

Odpowiedź powinna ucieszyć wszystkich polskich miłośników książek Waltera Isaacsona. Okazuje się bowiem, że autor planuje odwiedzić Polskę, by rozpocząć zbieranie informacji na temat Marii Skłodowskiej-Curie. Tak, to właśnie nasza rodaczka, podwójna noblistka (fizyka 1903 rok; chemia 1911 rok) będzie bohaterką przygotowywanej przez niego książki.

To wspaniała wiadomość. Z jednej strony niezwykle ciekawie będzie przeczytać o tej wybitnej naukowczyni z perspektywy Isaacsona, z drugiej – sylwetka Polki stanie się jeszcze lepiej znana na całym świecie, zważywszy na olbrzymi zasięg oraz opiniotwórczą i popularyzatorską moc książek autora. Fakt zainteresowania się Marią Skłodowską-Curie jest zresztą czymś, czego po Isaacsonie można się było spodziewać: „biograf geniuszy” konsekwentnie podkreśla rolę kobiet w rozwoju nauki i kultury: przykładami są tu Ada Lovelace, której osoba stała się dla Isaacsona osnową „Innowatorów” (to ona, zdaniem autora, jest matką współczesnej informatyki) czy Jennifer Doudna – pierwszoplanowa postać książki „Kod życia” o przełomie w edycji genów.

Polecamy jedyny wywiad Waltera Isaacsona, jakiego udzielił polskim mediom:

 

więcej …

 

Kategorie: Literatura
Tagi: Insignis