Przed nami Festiwal Literatury dla Dzieci

Kraków zaprasza na kolejną, dziesiątą już edycję Festiwalu Literatury dla Dzieci. Spotkania ze znanymi i lubianymi autorami, warsztaty inspirowane książkami i ich bohaterami, wieczorne wspólne czytanki, spektakl dla najmłodszych, literacki stand-up, koncert, konferencja dla bibliotekarzy i nagroda dla najlepszej książki dla dzieci – program krakowskiej odsłony Festiwalu Literatury dla Dzieci jest bardzo atrakcyjny. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 14 – 19 listopada pod hasłem: „Niech żyje literatura!” Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.

Festiwal odbywa się w dwóch miastach, w różnych terminach: w Gdańsku – w październiku oraz w Krakowie – w listopadzie. W krakowskiej odsłonie wezmą udział znani i lubiani twórcy książek dla dzieci – autorzy i ilustratorzy. Podczas festiwalu najmłodsi czytelnicy i ich rodzice mogą spotkać między innymi: Justynę Bednarek, Sarę Ohlsson, Barbarę Sadurską, Zofię Stanecką, Manię Strzelecką, Marcina Szczygielskiego, Tomasza Stawiszyńskiego i Macieja Szymanowicza.

Nie zabraknie ciekawych rozmów, warsztatów, spektaklu Teatru Uszytego dla naprawdę najmłodszych (widzów 2+), rodzinnych spacerów ścieżkami Wisławy Szymborskiej czy Ludwika Jerzego Kerna i wieczornych czytanek. W programie także literacki stand-up (Mateusz Świstak Show) i finałowy koncert.

W tym roku festiwal obchodzi dziesiąte urodziny, można więc powiedzieć, że jest już w wieku nastoletnim. I tak jak nastolatki i nastolatkowie ciągle się zmienia, a wraz z nim rosną też czytelnicy i zmieniają się intrygujące nas tematy. W tym roku porozmawiamy o tym, o co chodzi w świecie powieści Young Adult, o tworzeniu biblioteki z pasją, a także o współczesnych interpretacjach klasycznych baśni – podkreślają organizatorzy, którzy na konferencję dla bibliotekarzy zaprosili filozofa i publicystę Tomasza Stawiszyńskiego, Nauczycielkę Roku 2022 Iwonę Pietrzak-Płachtę, Anetę Korycińską prowadzącą popularny profil Baba od polskiego i Joannę Piekarską z Biblioteki Narodowej.

Podczas Festiwalu, w trakcie uroczystej Gali, 19 listopada poznamy laureatów Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego.  Nagroda, której patronuje kultowy pies z opowiadań Ludwika Jerzego Kerna, przyznawana jest od 2016 r. Laureaci nagrody otrzymują statuetki Ferdynanda Wspaniałego autorstwa Stanisława Juszczaka oraz czek na 20 000 zł.

Wstęp na festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny, ale obwiązuje rejestracja. Dodatkowe informacje i program można znaleźć tutaj.

 

źródło www.krakow.pl

Kategorie: Wydarzenia