Glen O. Gabbard, Długoterminowa psychoterapia sensomotoryczna

Przegląd

Glen O. Gabbard

Długoterminowa psychoterapia psychodynamiczna. Wprowadzenie. Wydanie II

Przekład: Witold Turopolski

Seria: Psychiatria i Psychoterapia
ISBN: 978-83-233-5293-8
Liczba stron: 288
Format: 15,5 x 23 cm
Data publikacji: 19.10.2023

Nowe wydanie klasycznego podręcznika psychoterapii psychodynamicznej

Psychoterapia psychodynamiczna pozwala zrozumieć głęboko zakorzenione przekonania i motywacje, uczy rozpoznawania i regulowania emocji oraz pomaga zauważyć wpływ traumatycznych doświadczeń na teraźniejszość. Glen O. Gabbard w swoim bestsellerowym podręczniku wprowadza w meandry tego podejścia, w przystępny i klarowny sposób wyjaśnia jego założenia, tłumaczy podstawowe pojęcia oraz prezentuje kolejne etapy pracy. Ponadto wskazuje, że terapia długoterminowa pozwala na wnikliwą analizę problemów pacjenta, wspólne poszukiwanie ich przyczyn i wypracowanie skutecznych rozwiązań.

Autor przedstawia wyniki najnowszych badań klinicznych potwierdzających efektywność długoterminowej terapii psychodynamicznej. Ukazuje zmiany w tym nurcie spowodowane między innymi przez rozwój neurobiologii i wszechobecność nowych mediów. Wyjaśnia współczesne rozumienie najważniejszych zagadnień, takich jak ocena stanu pacjenta, rozpoczęcie i zakończenie terapii czy przeniesienie i przeciwprzeniesienie. Podkreśla znaczenie superwizji oraz definiuje zakres umiejętności i kompetencji terapeuty psychodynamicznego. Zaprezentowane na konkretnych przykładach metody i techniki umożliwiają poznanie procesu terapeutycznego w praktyce. Opis wzbogacono o starannie przygotowane nagrania wideo, które pozwolą zrozumieć zastosowanie zaproponowanych rozwiązań.

Długoterminowa psychoterapia psychodynamiczna. Wprowadzenie to prawdziwe kompendium wiedzy. Z podręcznika skorzystają nie tylko osoby rozpoczynające pracę w nurcie psychodynamicznym, lecz także doświadczeni terapeuci.

Glen O. Gabbard porządkuje kluczowe zagadnienia dotyczące psychoterapii psychodynamicznej. W przejrzysty sposób wyjaśnia główne koncepcje i krok po kroku przeprowadza czytelnika przez wszystkie kwestie praktyczne. Dodatkowym atutem są przykłady kliniczne ilustrujące poruszane w podręczniku zagadnienia.
Piotr Miszewski, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej

Od lat korzystam z książki Gabbarda na kursie wprowadzającym do długoterminowej psychoterapii psychodynamicznej i moi rezydenci ją uwielbiają! W przystępny sposób dostarcza im wiedzy teoretycznej, a zarazem stanowi praktyczne wparcie w pracy z pacjentami. Wartościowe materiały wideo, do których odsyła publikacja, dają możliwość obserwowania, jak doświadczony terapeuta radzi sobie z najczęstszymi wyzwaniami procesu terapeutycznego.
Michael F. Myers, profesor psychiatrii klinicznej i specjalista ds. edukacji w SUNY Downstate Medical Center w Nowym Jorku

Choć skromnie zatytułowany jako „wprowadzenie”, podręcznik ten jest mistrzowskim zestawieniem najważniejszych nurtów myśli psychodynamicznej ożywionych praktyczną mądrością na temat tego, co warto robić i mówić podczas leczenia. Powinno się go przeczytać
co najmniej dwukrotnie w ciągu kariery zawodowej – po raz pierwszy, gdy jako stażyści uczymy się podstaw, i po raz drugi, kiedy jako doświadczeni klinicyści potrafimy docenić zniuansowanie i głębię tego źródła. Oto Glen O. Gabbard, znakomity nauczyciel i klinicysta, w najlepszym wydaniu.
Jonathan Shedler, PhD, profesor psychiatrii, University of Colorado Denver School of Medicine

Glen O. Gabbard, profesor psychiatrii, kierownik Kliniki Psychiatrycznej w Baylor College of Medicine w Houston. Prowadzi szkolenia w zakresie psychoanalizy i pracuje jako superwizor w Center for Psychoanalytic Studies. Jest autorem lub redaktorem licznych artykułów naukowych i książek, między innymi Psychiatrii psychodynamicznej w praktyce klinicznej (WUJ, 2015). Pełnił funkcję współredaktora naczelnego czasopisma „International Journal of Psychoanalysis”. Został wyróżniony The Sigourney Award za wybitny wkład w rozwój psychoanalizy oraz American Psychiatric Association/National Institute of Mental Health Vestermark. W 2021 roku otrzymał nagrodę za całokształt działalności od Uniwersytetu Rzymskiego „La Sapienza”.

www.wuj.pl