Fest Literacki Kakauszale 2023

Fest Literacki Kakauszale 2023

Przegląd

To już IX odsłona Festu Literackiego Kakauszale!

Od roku 2015 Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej organizuje Kakauszale Fest literacki, czyli śląski festiwal literacki. Jest to wydarzenie, które w obecnej formie trwa cały miesiąc. Dzięki temu w każdą środę miesiąca goście, którzy zdecydują się przyjść na Fest, mają okazję obcować z śląską literaturą jak i z samymi twórcami, a także delektować się napojem z łuski kakaowej.

Pierwsze edycje festiwalu trwały jeden dzień. Z czasem kiedy lokalizacja działań festiwalowych przeniosła się do Stacji Biblioteka, powstałej na starym dworcu kolejowym w Chebziu, zmieniła się forma Festiwalu. W tym roku Kakauszale Fest literacki trwa od 4 października do 8 listopada.

Terminarz działań festiwalowych jest następujący:
04.10.2023, godz. 17.00

Finał Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka — w roku bieżącym odbędzie się XIX edycja konkursu. Finał będzie połączony z wernisażem wystawy fotografii artystycznej Aleksandra Orszulika.

11.10.2023, godz. 12.00-18.00 Targi śląskiej książki wraz z prezentacjami autorskimi. W czasie targów 22. śląskich wydawców proponują swe najnowsze książki, które podpisywane będą przez 18. wybranych przez wydawnictwa autorów biorących udział w imprezie. W trakcie targów animacje i inne atrakcje dla dzieci.

18.10.2023, godz. 17.30

Gala wręczenia TABULKI wraz z przyznaniem tytułu Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXIII, nagrody honorowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. W trakcie gali swój wieczór autorski będzie miał Zbigniew Rokita. Uroczystość zostanie otwarta recitalem Joli Literskiej.

25.10.2023, godz. 17.30

„Śląsk czyta” to impreza promująca czytelnictwo w regionie, kontynuacja idei Krystyny Bochenek. Na wieczorze zostaną zaprezentowane fragmenty książek z księgozbioru Pani Krystyny.

08.11.2023, godz. 17.30

Gyburstag Karola Goduli, czyli sympozjon zorganizowany z okazji urodzin zasłużonego dla Śląska przemysłowca. W programie wykład nt. mitu Karola Goduli
i niespodzianka artystyczna. Goście proszeni są o przyniesienie upieczonych ciast zamiast gyszynku oraz o ubranie się w strój epoki, albo inny galantny ubiór.

Zapraszamy wszystkich na spędzenie ciekawych chwil w trakcie Festu Literackiego Kakauszale. Domowy charakter imprez zjednuje sobie poparcie zgromadzonych w jednym miejscu autorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy i czytelników.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka „Kakauszale – Fest Literacki” (www.facebook.com/KakauSzale) oraz strony internetowej
(kakauszale.r-sl.pl), gdzie będą pojawiać się na bieżąco informacje dotyczące tego niezwykłego wydarzenia.

 

 

Kategorie: Wydarzenia