Pierwsze książki do samodzielnego czytania dla 6, 7 i 8-latków

Przegląd

Z perspektywy czasu umiejętność czytania wydaje nam się często tak prosta i naturalna, jak chodzenie czy bieganie, i często nie doceniamy ani włożonego w tę naukę wysiłku, ani doniosłości tego osiągnięcia. Tymczasem opanowanie sztuki łączenia liter w wyrazy to krok milowy w życiu intelektualnym dziecka.

PIERWSZE KSIĄŻKI DO CZYTANIA – WYBIERZ ODPOWIEDNI TYTUŁ

Niektórym dzieciom nauka przychodzi łatwiej, innym – trudniej. Niestety, zwykle ci uczniowie, którym czytanie przynosi trudności, łatwo się zniechęcają i odmawiają sięgania po książki poza szkolną salą. Tymczasem, jak w wielu dziedzinach życia, i w przypadku czytania to trening czyni mistrza. Ponadto jeżeli dziecko nie nabierze nawyku codziennego sięgania po książkę już w pierwszych szkolnych latach, trudno liczyć na to, że w przyszłości stanie się zapalonym czytelnikiem. Warto więc zadbać o dobre książki do samodzielnego czytania, które spodobają się dzieciom.

WYROBIĆ NAWYK, ABY DZIECKO CHĘTNIE CZYTAŁO 

O korzyściach płynących z czytania nie trzeba nikogo przekonywać. Rozwija wyobraźnię, poszerza horyzonty, kształtuje wrażliwość, buduje inteligencję i przekłada się na sukcesy w nauce. Jak zatem wybrać książki dla 6-latka tak, aby rozbudzić w nim chęć samodzielnego czytania? Jakie książki dla 7-latka zaciekawią pierwszaka na tyle, że spróbuje czytać również poza szkołą? I wreszcie jakie książki dla 8-latka wręczyć dziecku, które w wolnym czasie wolałoby włączyć konsolę lub tablet?

Przede wszystkim pamiętajmy, że pierwsze książki do samodzielnego czytania nie mogą być nudne! Jeżeli czytana historia będzie dziecku obojętna, nie będzie miało żadnej motywacji, aby ją skończyć. Najlepiej sprawdzają się tutaj książki przygodowe lub detektywistyczne z dziecięcymi bohaterami. Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko pokochało czytanie, zwróć uwagę, czy książka, którą mu proponujesz, spełnia dodatkowo poniższe warunki.

KSIĄŻKI DO NAUKI CZYTANIA DLA DZIECI – SZEŚĆ CECH:

  1. Zagadki i łamigłówki. Dodatkowym atutem, który rozpala dziecięcą wyobraźnię, są zawarte w fabule zagadki, które czytelnik rozwiązuje równocześnie z bohaterami.
  2. Postacie, z którymi można się utożsamić. Dzieciaki uwielbiają wyobrażać sobie, co zrobiłyby na miejscu bohatera książki. Dlatego dobrze, kiedy książka opowiada o dzieciach w wieku zbliżonym do wieku czytelnika.
  3. Słodkie zwierzaki i zabawne roboty – to typ bohaterów, który wywoła uśmiech na twarzy każdego dzieciaka.
  4. Humor. Jeżeli lektura książki wywoła u dziecka szczery śmiech, to możemy być pewni, że niebawem sięgnie po kolejną pozycję.
  5. Duże litery, atrakcyjna szata graficzna i odpowiednia ilość tekstu. Jeśli nie chcemy na samym starcie zniechęcić dziecka do czytania, wybierajmy książki do samodzielnego czytania, które mają odpowiednio dużą czcionkę, nie za dużo tekstu na każdej stronie i która zawiera ilustracje. To, że nasza pociecha nie chodzi już do przedszkola, nie znaczy, że nie czerpie radości z oglądania ładnych lub zabawnych ilustracji.
  6. Kontynuacja. Dzieci, tak samo jak dorośli, przywiązują się do swoich ulubionych bohaterów. Jeżeli chcemy wyrobić w dziecku nawyk regularnego czytania, dobrym pomysłem jest podsunąć mu książkę, która jest częścią serii. Jeżeli tytuł spodoba się dziecku, nie będziemy musieli namawiać go do przeczytania kolejnego tomu.

KSIĄŻKI DO SAMODZIELNEGO CZYTANIA – OD CZEGO ZACZĄĆ?

Wiemy już, jakie powinny być idealne książki do samodzielnego czytania, ale gdzie ich szukać? Poniżej przedstawiamy propozycję czterech świetnych serii książek dla sześcio-, siedmio- i ośmiolatków, które będą idealnym wyborem na pierwszą książkę do czytania dla dziecka.

KSIĄŻKI DLA 6-LATKA DO SAMODZIELNEGO CZYTANIA

Operacja NinjaOperacja… to zbiór książek spod pióra jednego z najbardziej znanych skandynawskich twórców kryminałów – Norwega Jørna Liera Horsta. Bohaterami serii są Tiril i Oliver – para bystrych i odważnych dzieciaków – oraz ich wierny pies Otto. Razem tworzą Biuro Detektywistyczne nr 2 i rozwiązują wszelkie tajemnicze sprawy na terenie swojego miasteczka Elvestad. Każdy z tomów opowiada inną przygodę i każdy jest rasowym, trzymającym w napięciu kryminałem. Książki z serii Operacja… to idealne książki do czytania dla 6-latka.

Seria liczy już ponad dwadzieścia tomów. Część z nich to małe powieści w twardej oprawie i formacie zbliżonym do szkolnego zeszytu (np. Operacja Ninja). Oprócz zagadkowej fabuły na końcu książki czytelnicy mogą sprawdzić się w dodatkowych zadaniach, które sprawdzą ich spostrzegawczość. W ramach serii dostępnych jest również kilka tomów specjalnych – książek w formacie A4 (np. Operacja Zamku), które nie tylko opowiadają historię kryminalną, ale zachęcają do wspólnego prowadzenia śledztwa. Ta ciekawa, interaktywna forma czytania książki, zachęci do lektury nawet najbardziej oporne dzieci.

Wszystkie książki z tej serii są bogato ilustrowane w sposób, który kojarzyć się może z najbardziej lubianymi animacjami.

Książki z serii Operacja… to idealne książki do samodzielnego czytania dla 7-latka. Każda historia z tej serii to również dobra książka do nauki czytania dla 6-latka. Para głównych bohaterów – nieustraszona i bystra Tiril oraz inteligentny, odważny Oliver – sprawiają, że te historie pokochają zarówno chłopcy, jak i dziewczynki (niezależnie od wieku).

KSIĄŻKI DLA 7-LATKA DO SAMODZIELNEGO CZYTANIA – CIĄG DALSZY

Dlaczego psy się obwąchują?Dlaczego psy się obwąchują? to humorystyczna książka, która dostarczy, nie tylko 7-latkom, wielu informacji o psach. Co czyni psiaki tak wyjątkowymi i dlaczego są one najlepszymi przyjaciółmi człowieka? Dlaczego psy są takie lojalne? Jak psy porozumiewają się między sobą? Dlaczego psy gryzą kości? Czym zajmuje się mój pies, kiedy wychodzę? Na te i na wiele innych pytań odpowiada pełna fascynujących ciekawostek, pięknie ilustrowana książka Nicka Crumptona – doktora zoologii Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie i dziennikarza BBC.

To pozycja obowiązkowa dla młodych miłośników zwierząt, a szczególnie dla zdeklarowanych wielbicieli psów. Autor – pracownik Muzeum Historii Naturalnej w Londynie  – dostarcza rzetelnych informacji na temat naszych ulubionych czworonogów, w lekkiej i pełnej humoru formie, przystępnej dla dzieci zaczynających przygodę z czytaniem. Dlaczego koty miauczą?

 

Jeśli jednak od psów wolisz koty, koniecznie sprawdź drugi wydany przez nas tytuł tego autora: Dlaczego koty miauczą?. To urocza i edukacyjna książka, która nauczy wszystkiego, co zawsze chcieliście wiedzieć o swoim futrzanym kocim towarzyszu. Po co kotu wąsy? Dlaczego koty mają mokre noski? Czy koty przynoszą pecha? Czy koty lubią głaskanie? Dlaczego koty nie lubią wody? Z tej książki dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz, żeby zrozumieć, jak wyjątkowym zwierzakiem domowym jest kot.

Obie części idealnie sprawdzą się jako książka do czytania dla 7 latka!

KSIĄŻKI DLA 8-LATKA DO SAMODZIELNEGO CZYTANIA

Sherlock Junior i Bezgłowy GoniecSherlock Junior to zupełnie wyjątkowa seria. Szukasz pełnej zagadek i łamigłówek książki dla 8-latki? Chcesz poznać wciągające książki do samodzielnego czytania dla 8-latka? Przygody Sherlocka sprawdzą się idealnie!

Oprócz tego, że stanowi atrakcyjną lekturę dla młodych czytelników, to dodatkowo bezboleśnie wprowadza dzieci w świat języka angielskiego. Główny bohater to potomek słynnego Sherlocka Holmesa (a przynajmniej tak twierdzi…). Serię otwiera tom Sherlock Junior i niedźwiedź z Londynu, w którym Sherlock wraz ze swoim przyjacielem Walterem (zwanym Watsonem) zakładają biuro detektywistyczne i przystępują do rozwiązania swojej pierwszej sprawy – odnalezienia zaginionego pierścienia. To będzie ekscytująca i zagadkowa przygoda, okraszona wybornym angielskim humorem.

Sherlock Junior i grób w Westminster Abbey

W drugim tomie Sherlock Junior i bezgłowy goniec bohaterowie sami znajdą się w gronie podejrzanych! Podczas wizyty w Muzeum Brytyjskim chłopcy odkrywają, że pewna bezcenna figura szachowa – goniec – ma utrąconą głowę! Kiedy zbiegają się zaalarmowani przez młodego detektywa strażnicy muzeum, figurka gońca… ginie w ogólnym zamieszaniu! Czy umiejętność dedukcji i tym razem nie zawiedzie Sherlocka i Watsona?

Sherlock Junior i grób w Westminster Abbey to trzeci tom nowej serii detektywistycznej dla dzieci – idealnej do nauki języka angielskiego! herlock i Watson nie wierzą własnym oczom – w ich biurze pojawia się sam dziekan Westminster Abbey! Przychodzi z pilną sprawą: ktoś włamał się do grobowca Thomasa Parra. Ten jegomość zmarł w wieku stu pięćdziesięciu trzech lat… czyżby właśnie zmartwychwstał? Dwaj detektywi mają do rozwiązania mrożącą krew w żyłach tajemnicę!

Ale humor to nie jedyny angielski akcent w tej historii. W dialogi książki powplatane są proste zwroty w języku angielskim, tak że czytanie po polsku może iść w parze z czytaniem po angielsku. Dodatkowo każdy tom serii zawiera mapkę Londynu, słowniczek wszystkich angielskich słówek oraz link do ich odsłuchania. Czarno-białe dowcipne ilustracje dodają książkom uroku, a duża czcionka ułatwia czytanie. Książki o Sherlocku świetnie sprawdzą się jako pierwsze książki do czytania dla dzieci!

KSIĄŻKI DLA 8-LATKA DO SAMODZIELNEGO CZYTANIA

Charlie zmienia się w kurczaka

 

 

 

Charlie McGuffin to bohater serii Sama Copelanda, określanej przez  brytyjski „Daily Telegraph” jako „arcydzieło literatury współczesnej”. Nie bez powodu. Przekomiczne historie o chłopcu zamieniającym się w przypadkowe zwierzęta w najmniej spodziewanym momencie, to książki, które zachwycą każdego spragnionego humoru i śmiesznych zdarzeń  8- a nawet 9-latka.

Z nieznanych powodów Charlie nabył niezwykłą właściwość, która przysparza mu mnóstwa kłopotów (choć czasem też ratuje z opresji). Nagłe przemiany w zwierzęta przeróżnych gatunków powodują zdarzenia, z których trudno się nie śmiać. Charlie jest przy tym tak sympatycznym bohaterem, przeżywającym na co dzień zwyczajne sytuacje znane dzieciom z własnych doświadczeń, że trudno go nie polubić.

Tekstowi towarzyszą czarno-biała ilustracje, a duże litery i ciekawy, zróżnicowany układ tekstu z pewnością nie znudzi młodych czytelników. Dostępne są trzy części serii: Charlie zmienia się w kurczaka, Charlie przemienia się w T-Rexa oraz tom trzeci, zatytułowany Charlie przeobraża się w mamuta.

LEKTURY DOBRZE DOBRANE

Czytanie to jedno z najlepszych i najbardziej rozwijających sposobów spędzania wolnego czasu, a jednak w zestawieniu z innymi, łatwiejszymi rozrywkami, jak telewizja czy gry komputerowe, po prostu przegrywa. Jeżeli chcemy, aby nasze pociechy chętnie sięgały po książki, musimy pomóc im pokochać czytanie już na samym początku. Można to osiągnąć, czytając regularnie maluchom i przedszkolakom, a starszym dzieciom, podsuwając lektury, które będą dla nich jak najbardziej atrakcyjne, a jednocześnie przystępne.

Nie jest łatwo wybrać dobre książki do samodzielnego czytania dla 6-latków, książki do czytania dla 7-latka, ani takie, które spodobają się 8-latkowi. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże tym, którzy pragną zaszczepić w swoich pociechach miłość do czytania.