„Upał” Victora Jestina w serii Collection Nouvelle

Przegląd

Głośny debiut przedstawiający dramat dorastania. Premiera powieści 25 kwietnia!

„Upał” to zwięzła, dynamiczna minipowieść napisana z pasją scenarzysty. Przedstawia historię wyalienowanego nastolatka podczas letnich wakacji, który będąc świadkiem przypadkowej śmierci rówieśnika, popełnia nieodwracalny błąd i wkracza na drogę, z której trudno zawrócić.

Victor Jestin zadebiutował „Upałem” jako dwudziestopięciolatek. Powieść stała się sensacją literacką we Francji, była nominowana do nagród Renaudot oraz Médicis, zdobyła Prix Femina des lycéens oraz nagrodę dla młodych pisarzy Prix littéraire de la vocation. Przetłumaczono ją na kilka języków, na jej podstawie powstaje scenariusz filmu.

„W swojej pierwszej powieści Victor Jestin daje dowód zadziwiającego mistrzostwa pisarskiego. Jest krótko, bez litości, bardzo udanie, idealnie powściągliwie. To książka Pisarza”.
Jean-Claude Perrier, „Livres Hebdo”

„Pierwsza, namiętna i bezlitosna powieść o końcu niewinności”.
„Le Vif/L’Express”

„Victor Jestin z okrutną dokładnością odtwarza ból nastolatka w pułapce zbyt trudnej do udźwignięcia tajemnicy”.
„L’Obs”


O serii

W serii Collection Nouvelle ukazują się interesujące utwory najnowszej literatury francuskojęzycznej w znakomitych przekładach. Książki reprezentują różne odmiany powieści (od klasycznego kryminału przez thriller historyczny, powieść psychologiczną, biograficzną i feministyczną, po powieść-groteskę i powieść z wątkiem eko). Zdobyły prestiżowe nagrody literackie (Prix Goncourt, Prix Goncourt des lycéens, Prix Femina, Prix Renaudot, Prix Landerneau) lub kandydują do tych nagród i zyskały zainteresowanie szerokiej publiczności w wielu krajach. Wśród autorów są pisarze znani polskim czytelnikom, jak i dotąd niewydawani: Antoine Laurain, Amélie Nothomb, Bernadette Pécassou, Thomas B. Reverdy, Pierre Lemaitre, Karine Tuil, Sylvain Prudhomme, Victor Jestin czy Laura Ulonati. W 2022 roku w serii ukazało się 7 tytułów.

 

 

Kategorie: Literatura