Top20 BookScan, tydzień jedenasty roku 2023

Top20 BookScan, tydzień jedenasty roku 2023

Przegląd

Fiction is back

Wszystko toczy się kołem i po kilku tygodniach posuchy książki z kategorii fiction znowu na szczycie zestawienia top20 Nielsen BookScan Polska, łącznie na 20 tytułów jest ich sześć. Listę w jedenastym tygodniu 2023 roku (12-17 marca) otwiera „Kabalista”, nowość Remigiusza Mroza, wydana przez Filię. Na drugim miejscu „Auta” z serii Złota Kolekcja Bajek opowiedziane przez Małogorzatę Strzałowską (Hachette Polska), na trzecim „Gdzie śpierwają raki” Delii Owens w tak zwanej okładce filmowej (Świat Książki).
Oznacza to między innymi, że najważniejsze nowości z kategorii non-fiction, czyli „Ten drugi” Księcia Harry’ego oraz „Przędza” Natalii de Barbaro zanotowały lekki spadek (odpowiednio z pierwszego na szóste i z trzeciego na dziewiąte). Warto odnotować dwie pozycje Josepha Murphy’ego na pozycjach dziesięć i dwanaście.
W kategorii Young Adult na topie nieustannie od kilku tygodni znajdują się trzy części sagi „Rodzina Monet” Weroniki Marczak wydane przez You&YA (w tym tygodniu na pozcji siedem, jedenaście oraz piętnaście, w poprzednim tygodniu na miejscach czetery, sześć i osiem, a zatem i tutaj widać lekki spadek).
W zestawieniu top20 od wielu tygodni mamy mocną reprezentację książek dla dzieci i młodzieży, w tym tygodniu poza wspomnianym tytułem „Auta” najwyżej znajduje się „Kicia Kocia. Wiosna!” Anity Głowińskiej wydana przez Media Rodzina (miejsce czwarte).

Przypomnijmy, że do zestawień top20 Nielsen BookScan Polska nie włączamy książek z kategorii podręczniki szkolne i książki okołoszkolne oraz kategorii książki aktywnościowe dla najmłodszych takich jak kolorowanki, książki z rysikami i podobne.

W panelu BookScan zmierzyliśmy w jedenastym tygodniu 2023 roku sprzedaż 868 tys.268 egzemplarzy książek o wartości 21 mln 381 tys. zł, średnia cena detaliczna książki wyniosła 24 zł i 62 grosze.

Na liście top20 książki są uporządkowane według liczby sprzedanych egzemplarzy.
Renek Mendruń
Nielsen BookScan Polska

 

Kategorie: Bestsellery