Top20 BookScan, tydzień dziesiąty roku 2023

Top20 BookScan, tydzień dziesiąty roku 2023

Przegląd

© Nielsen BookScan; dane dostarczają: Allegro, Auchan, Biedronka, Bookszpan&Liber, Book Depository, Carrefour, Gandalf, Glosel, Książnica Polska, Lagardere, Leclerc, Między Kartkami, Rossmann, Ruch, Świat Książki, Znak Ecom. Model Bookscan jest ten sam w 12 krajach: informacje pochodzą z kas fiskalnych sprzedawców detalicznych i badany jest rynek nabywcy indywidualnego nowych książek drukowanych.

 

Książę Harry i „Ten drugi” trzyma się mocno pierwszego miejsca od kilku tygodni. Na drugim „Alladyn” opowiedziany przez Małgorzatę Strzałkowską, na trzecim marcowa nowość Natalii de Barbaro „Przędza”. W dziesiątym tygodniu 2023 roku (5-11 marca) zestawienie top20 Nielsen BookScan układa się bardzo ciekawie w mozaikę gatunków, wśród których nie ma tytułów z kategorii fiction.

W kategorii non-fiction widać nie tylko Księcia Harry’ego, mocnego kandydata do tytułu roku na rynku międzynarodowym, ale też dwie mocne nowości Agory z marca: „Przędzę” oraz „Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział” Ekke Overbeek (miejsce siódme). Przypomnijmy, że poprzedni tytuł Natalii de Barbaro „Czuła przewodniczka” to fenomen polskiego rynku książki z łączną sprzedażą liczoną w setkach tysięcy egzemplarzy. Trudno orzec, jak to się skończy pod koniec 2023 roku w Polsce: „Ten drugi” czy „Przędza”?

W przypadku książek z kategorii Young Adult na topie nieustannie od kilku tygodni znajdują się trzy części sagi „Rodzina Monet” Weroniki Marczak wydane przez You&YA (w tym tygodniu miejsca czwarte, szóste i ósme).

Zestawienie top20 dla tygodnia dziesiątego pokazuje też siłę i różnorodność segmentu książek dla dzieci. Zauważmy prawdziwy wysyp książek dla najmłodszych z wydawnictwa Aksjomat, łącznie osiem tytułów, prawdziwy pokaz mocy. Na miejscu piątym nowa „Kicia Kocia” Anity Głowińskiej – prawdziwa królowa roku 2022 według panelu BookScan, dodajmy dwa tytuły ze „Złotej Kolekcji Bajek” Hachette Polska („Alladyn” oraz „Auta”) oraz „Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupery’ego z wydawnictwa Olesiejuk. I wreszcie nowy „Pucio” – król segmentu książki dziecięcej w 2022 roku – w tym tygodniu przedostatni. Jak widać na rynek składają się różne modele promocji i sprzedaży. A przypomnijmy, że do zestawień top20 Nielsen BookScan Polska nie włączamy książek z kategorii podręczniki szkolne i książki okołoszkolne oraz kategorii książki aktywnościowe dla najmłodszych takich jak kolorowanki, książki z rysikami i podobne.

W panelu BookScan zmierzyliśmy w dziesiątym tygodniu 2023 roku sprzedaż 832 tys. 77 egzemplarzy książek o wartości 21 mln 73 tys. zł, średnia cena detaliczna książki wyniosła 25 zł i 32 grosze.

Na liście top20 książki są uporządkowane według liczby sprzedanych egzemplarzy.

Renek Mendruń
Nielsen BookScan Polska

 

 

Kategorie: Bestsellery