Przyznano Stypendia Kulturalne Miasta Gdańska

Przegląd

W ramach tegorocznej edycji programu, wsparcie otrzymały projekty artystyczne z dziedziny literatury, sztuk wizualnych, teatru, fotografii, muzyki i tańca. Gala wręczenia certyfikatów odbędzie się w poniedziałek, 3 kwietnia, w Klubie Żak.

Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska przyznawane jest osobom pełnoletnim mieszkającym i płacącym podatki w Gdańsku, które zajmują się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury. Program kierowany jest do artystek i artystów jako wsparcie w procesie powstania dzieła.

Wyniki pierwszego naboru

W pierwszym naborze do Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska wpłynęło 290 wniosków. Wsparcie otrzymały 84 osoby, których projekty ujęte we wnioskach komisja uznała za najatrakcyjniejsze. Łączna kwota, jaka została rozdysponowana w pierwszym w tym roku naborze, to 998 tysięcy i 140 złotych.

Miesięczna wartość stypendium w 2023 roku wynosi 3490 zł brutto. Będzie ono wypłacone w miesięcznych transzach. Najkrótszy okres przyznanego stypendium w I naborze to dwa miesiące, najdłuższy – pół roku.

Wśród laureatów stypendiów są tacy gdańscy twórcy, jak:

  • Magdalena Świerczyńska-Dolot – „Gdańska historia Elżbiety Pintus. Reportaż dźwiękowy”

– Reportaż dźwiękowy będzie opowiadał gdański epizod życia Elżbiety (Else) Pintus – w 2023 roku przypada 130. rocznica jej urodzin. Elżbieta była Kaszubką żydowskiego pochodzenia, autorką wspomnień wydanych pt. “Moje prawdziwe przeżycia. Meine wahren Erlebnisse”, w których opisuje m.in. swój pobyt w Gdańsku od listopada 1939 do grudnia 1942. Opowieść o wojennych losach Else będzie okazją do przyjrzenia się sytuacji Żydów w wojennym Gdańsku i przyjrzeniu się historii istnienia, wciąż bardzo mało znanego, jednobudynkowego getta na ul. Mysiej. Ta historia nałoży się także na 80lecie powstania w getcie warszawskim i będzie swoistym wspomnieniem gdańskich Żydów w najtrudniejszym okresie ich historii. Reportaż dźwiękowy ma swoją ogromną siłę, bo opiera się na głosach bohaterów, w których można usłyszeć rozmaite emocje. Opowieść dźwiękowa jest swoistym filmem bez obrazu, ma swoją dramaturgię, sceny, które działają na wyobraźnię – czytamy we wniosku.

Reportaż dźwiękowy zostanie umieszczony na platformie soundcloud.com. Twórczyni planuje publiczny premierowy odsłuch reportażu podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej Zbliżenia, we wrześniu 2023 roku.

  • Grzegorz Kwiatkowski – „Śmierć i dziewczyna”

– Książka poetycka o roboczym tytule „Śmierć i dziewczyna” ma dotyczyć głównie tematyki przemocy, nienawiści, wykorzystywania, manipulacji, nierówności społecznych, szczególnie tych związanych z płcią i statusem społecznym. Tytuł nawiązuje do obrazu Egona Schiele „Śmierć i dziewczyna”, na którym widnieje postać Wally Neuzil, partnerki malarza, którą wykorzystał i porzucił. Autora interesuje splot etyki, estetyki, i mechanizmów społecznych, które w dużej mierze decydują o losach ludzi. Bohaterami tomu będą m.in. żona pisarza Ernsta Jungera Greta Jungera, partnerka malarza Luciena Freuda Celia Paul, i matka Artura Schopenhauera, pisarka Joanna Schopenhauer – czytamy w opisie projektu.

Pełna lista stypendystów jest dostępna TUTAJ.

.

źródło gdansk.pl

Kategorie: Instytucje
Tagi: Gdańsk