Top20 Nielsen BookScan, tydzień 01 2023

Top20 Nielsen BookScan, tydzień 01 2023

Przegląd

Listę top20 BookScan Polska w pierwszym tygodniu roku (1-7 stycznia) otwiera „Ewangelia 2023 Droga, Prawda i Życie” z komentarzem ks. Cypriana Kostrzewy. Warto pamiętać, że ubiegłoroczna edycja tej bestsellerowej publikacji ustępowała na początku 2022 roku jedynie fenomenalnie sprzedającej się „Czułej przewodniczce”. Widać, że Edycja Świętego Pawła wie, jak otwiera się nowy rok. Na drugim miejscu „Skarb”, pierwszy tom cyklu „Rodzina Monet” Weroniki Matczak. Trochę to zastanawiające, bo na rynku są już cztery tytuły z tej serii. Na trzecim miejscu „Bogaty ojciec. Biedny Ojciec” Roberta Kurosakiego i Sharon Lehter, także zastanawiające, bo jest to tytuł wydany trzy lata temu, z reguły na szczytach list nie obserwujemy takich przypadków.

Autorką tygodnia, która wprowadziła trzy książki do top20 jest, naszym zdaniem, Marta Łabędzka – gwiazda nieco kontrowersyjnej kategorii YA (Young Adult). Na drugim miejscu umieścilibyśmy Anitę Głowińską, która ma co prawda cztery tytuły w top20, ale Marta Łabędzka dokonała arcytrudnej rzeczy, wszystkie jej trzy tytuły znajdują się w top10!

Jeśli chodzi o gatunki to wyraźnie widać, że książki dla młodych dorosłych (czyli właśnie YA) rozpychają się po gombrowiczowsku, a sygnalizowane kontrowersje dotyczą terminów „młody” i „dorosły” bądź „młoda” i „dorosła” i relacji tejże grupy względem tradycjnej kategorii „młodzież”. Wobec przeróżnych sporów podjęliśmy jedyną słuszną decyzję. My jako BookScan wskazujemy tytuł, a wydawca potwierdza bądź odrzuca naszą propozycję (zarówno przyjęte jak i odrzucone propozycje zostawiamy bez komentarza). Warto zwrócić uwagę na wysyp imprintów znanych wydawców z dodatkiem YA (dziś w top20 mamy dwa: You&YA to Muza; BeYa to Helion).

Książki z kategorii non-fiction także świetnie się sprzedają na samym początku roku, można doliczyć się łącznie dziewięciu tytułów w top20, gdzie ponad połowa dotyczy rozwoju osobistego, co w sumie na początku roku ma sens. Tutaj ukłon w stronę wydawnictwa Czarna Owca, które wyraźnie wie, co w trawie piszczy.

W panelu BookScan zmierzyliśmy w pierwszym tygodniu 2023 roku sprzedaż 602 tys. 431 egzemplarzy książek o wartości 16 mln 894 tys. zł, średnia cena detaliczna książki wyniosła 28 zł i 4 grosze. Łącznie wszyscy detaliści objęci panelem w Polsce zanotowali sprzedaż co najmniej jednego egzemplarza spośród 89 tys. 424 numerów ISBN.
Na liście top20 książki są uporządkowane według liczby sprzedanych egzemplarzy.
Renek Mendruń, Nielsen BookScan Polska

 

 

 

Kategorie: Bestsellery