Dzień Autorów Europejskich – 27 marca 2023

Dzień Autorów Europejskich to nowa inicjatywa Komisji Europejskiej, która zostanie zainaugurowana  27 marca 2023 r., a następnie będzie przypadała na ostatni poniedziałek marca co roku, aby promować czytelnictwo w szczególności wśród młodzieży. W tym dniu, 27 marca 2023 r. szkoły średnie we wszystkich państwach członkowskich UE są zaproszone do wzięcia udziału w akcji czytania na głos.

Inicjatywa ma na celu połączenie sektorów literatury i edukacji, tak by zachęcić Europejczyków do czytania i pomóc im odkryć literaturę europejską oraz jej różnorodność językową i kulturową. Książki i czytanie mogą pomóc  młodym czytelnikom w radzeniu sobie z bieżącymi wyzwaniami społecznymi i osobistymi. Dzień jest także okazją do podkreślenia wagi wszystkich programów i inicjatyw realizowanych w poszczególnych krajach UE na rzecz promocji czytelnictwa.

Inicjatywa ta, oficjalnie zostanie zainaugurowana, w Sofii w Bułgarii, przez Marije Gabriel, europejską komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży. Podczas uroczystości, pani Komisarz towarzyszyć będzie Georgi Bardarow, bułgarski pisarz i laureat Nagrody Literackiej Unii Europejskiej w 2021 r.

 

 

Kategorie: Wydarzenia