„Migot. Z krańca Grenlandii” Ilony Wiśniewskiej Książką Reporterską Roku

Decyzją jury w składzie: Roman Kurkiewicz, Weronika Mirowska, Beata Stasińska, Małgorzata Szejnert i Michał Żakowski, Książką Reporterską Roku tegorocznej edycji konkursu Grand Press została publikacja Ilony Wiśniewskiej „Migot. Z krańca Grenlandii”.

Nagrodą Czytelników uhonorowano książkę „Zderzenie czołowe. Historia katastrofy kolejowej pod Szczekocinami” Bartosza Jakubowskiego.

„Ilona Wiśniewska napisała reportaż z krwi i kości, uczestniczący, o wielkich walorach literackich, głęboko humanitarny i społeczny” – napisała w laudacji Małgorzata Szejnert. – „Książka jest napisana pięknym językiem, rzadko spotykamy reportaż o tak niezwykłym, wręcz uwodzicielskim klimacie, dążący konsekwentnie do zamierzonego celu. Tym celem jest zrozumienie, zbliżenie do sąsiadów ze wspólnego podwórka, które coraz bardziej się kurczy. Żyjemy w czasie niepewności i zagrożenia. Kraniec świata jest ruchomy. Może być o tysiące kilometrów od nas albo za płotem. Innego krańca świata nie będzie”.

Nagroda ustanowiona została dwa lata temu. Przyznawana jest przez jury za publikację: o wysokich walorach merytorycznych, warsztatowych oraz językowych; ujawniającą wrażliwość etyczną i społeczną autora/ki przy zachowaniu zasad warsztatu dziennikarskiego; cechującą się pogłębioną analizą rzeczywistości, wykorzystującą wiedzę, dociekliwość i rzetelność autora/ki.

Nominowane książki (kolejność alfabetyczna):

„Ballada o śpiącym lwie”, Agata Listoś-Kostrzewa, Wydawnictwo Dowody na Istnienie
„Czystka”, Katarzyna Surmiak-Domańska, Wydawnictwo Czarne
„Migot. Z krańca Grenlandii”, Ilona Wiśniewska, Wydawnictwo Czarne
„Trzy tłumaczki”, Krzysztof Umiński, Wydawnictwo Marginesy
„Zderzenie czołowe. Historia katastrofy kolejowej pod Szczekocinami”, Bartosz Jakubowski, Wydawnictwo Krytyki Politycznej

 

Podczas gali finałowej 26. edycji konkursu Grand Press poznaliśmy też zdobywców nagród za najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe mijającego roku. Zwycięzcy w kategoriach otrzymali czeki wartości 5 tys. zł i – po raz pierwszy – miniaturki stalówki Grand Press.

Nagrodzeni Grand Press 2022 w pozostałych kategoriach:

NEWS: Jacek Harłukowicz, Janusz Schwertner, Onet, Cykl: „Afera w Polskim Związku Tenisowym”

DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE: Piotr Świerczek, TVN 24, „Siła kłamstwa”

PUBLICYSTYKA: Agnieszka Szpila, Krytykapolityczna.pl, „Gdzie są te dzieci? W dupie!”

REPORTAŻ PRASOWY/INTERNETOWY: Paweł Kapusta, Dariusz Faron, Wirtualna Polska, „Opowieść zza cienkiej czerwonej linii”

REPORTAŻ AUDIO: Michał Janczura, Tok FM, „Eksperyment. Radiowy serial dokumentalny”

REPORTAŻ TV/WIDEO: Michał Przedlacki, „Superwizjer”, TVN, cykl reportaży wojennych z Ukrainy: „Ucieczka z Irpienia”; „Obrońcy Charkowa. Pierwsza linia frontu”

WYWIAD: Grzegorz Wysocki, „Gazeta Wyborcza – Wolna Sobota”, „Jeśli nienawidzisz, to znaczy, że zostałeś pokonany”

DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE I NOWE FORMY DZIENNIKARSTWA: Tomasz Ulanowski, „Pismo. Magazyn opinii”, cykl „Ziemia”

 

 

więcej Press.pl

Kategorie: Nagrody