Konkurs im. redaktora Janusza Majki “Podcast roku” rozstrzygnięty

Jury przyznało 13 nagród i wyróżnień w 6 kategoriach. Do konkursu zgłoszono 330 podcastów, które oceniło aż 31 osobowe Jury. Tegoroczna pula nagród wyniosła 90 000 złotych.

Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski Konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Konkurs upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie, zmarłego w lutym 2021 roku na COVID-19.

Konkurs promuje wysokie standardy dziennikarskie i udane debiuty w mediach internetowych. W tym roku Jury wybrało najlepszy podcast w 5 kategoriach a z pośród nich ten jeden „naj” przyznając nagrodę Grand Prix. Dodatkowo pierwszy raz w historii w głosowaniu internetowym również słuchacze zdecydowali o Nagrodzie Publiczności. Jury wraz z partnerami Konkursu przyznało również 6 wyróżnień

Na Gali Finałowej w Rzeszowie nagrody konkursu odebrali:

W kategorii „Polityka, Gospodarka, Społeczeństwo” nagrodę otrzymał Michał Janczura za podcast Folwark. „Za neo-oligarchijną opowieść o Polsce powiatowej, snutą nie tylko na najwyższym reporterskim poziomie, z zachowaniem najważniejszych faktów, ale przede wszystkim barwnie, z bogactwem dźwięków i wielogłosem bohaterów”.

W kategorii „Nauka, Edukacja, Technologia” nagrodę otrzymała, Karolina Głowacka za podcast: LAMU – Letnia Akademia Młodych Umysłów. Radio Naukowe. „Za poważne podejście do pytań Dzieci i za poczucie, że mają one komu zadać swoje pytania.”

W kategorii „Lifestyle, Kultura, Hobby” nagrodę otrzymał Łukasz Wojtusik za podcast Alfabet Wojtusika. „Za intymność, wrażliwość i umiejętność przeniesienia słuchaczy w świat książek”.

W kategorii „Marka Sponsorująca Podcast” nagrodę otrzymała firma EY za podcast Mam Pytanie przygotowywany przez Macieja Głogowskiego. „Za bardzo potrzebny podcast z istotnym aspektem edukacyjnym. Łączy dziennikarskie pytania i odpowiedzi w rozmowę na skomplikowane ekonomiczne tematy.”

W kategorii „Podcast za paywallem” nagrodę otrzymali Wojciech Oleksiak, Julia Strużycka, Karolina Sulej za podcast Supernowa. Historia Arkadiusa. „Za świetną historię. Za ponadprzeciętne pomysł: wykonanie, realizację techniczną”.

Z pośród 5 zwycięzców poszczególnych kategorii Jury zdecydowało o przyznaniu nagrody Grand Prix Wojciechowi Oleksiakowi, Julia Strużyckiej, Karolinie Sulej za podcast Supernowa. Historia Arkadiusa. Natomiast w efekcie 4 tygodniowego głosowania internetowego słuchacze spośród 18 nominowanych podcastów zdecydowali o przyznaniu Nagrody Publiczności Joannie Gutral za podcast Gutral Gada.

Każdy laureat nagród otrzymał czek w wysokości 10 tysięcy złotych. Jedyna honorowa nagroda została przyznana podobnie jak rok temu w kategorii „Marka sponsorująca podcast”.

Wspólnie z Partnerami Konkursu, Jury, przyznało również następujące wyróżnienia:

Wyróżnienie Audioteki – w kategorii Dobrze Opowiedziana Historia dla Michała Oleszczyka za podcast Spoiler Master ”Za bardzo uważny dobór historii i bohaterów oraz klasę i autorską perspektywę obserwowania filmów”.

Wyróżnienie Orange Polska doceniające autorów, którzy przykładają wagę do rzetelnej pracy z informacją i weryfikacji źródeł, dla Karoliny Głowackiej za podcast: LAMU – Letnia Akademia Młodych Umysłów. Radio Naukowe „ Za pokazywanie najmłodszym, że każda informacja ma swoje źródła i warto je znać”.

Wyróżnienie Patronite. Dla Pawła Drozda za podcast „Brzmienie Świata z lotu Drozda” – ponieważ jest to ”kąpiel dla uszu pedantów dźwiękowych, reprezentuje najwyższą jakość montażu dźwiękowego.”

Wyróżnienie Empik Go „Mówimy o ważnych sprawach” dla Bartka Przybyszewskiego i Mateusz Witkowski za Podcastex. „ Za świetnie przygotowanych prowadzących, którzy dbają o odniesienia do źródeł i potrafią dokopać się do zaskakujących faktów, ale też prezentują tematy w lekkiej i pełnej humoru formie.”

Wyróżnienie „podcast kryminalny” dla Arkadiusza Lorenca za podcast Morderca z pikiety. „Za głos, którego chce się słuchać oraz za umiejętność zainteresowania odbiorcy niebanalnym światem”.

Wyróżnienie dla podcastu o tematyce wschodniej, dla Anny i Jakuba Górnickich za podcast Outriders. „Za podjęcie tematu wojny w Ukrainie oddające jego ogólnonarodową skalę i jednocześnie szanując prywatność bohaterów”

Wszystkim Wyróżnieniom towarzyszyła statuetka Konkursu i czek na kwotę 5 tysięcy złotych.

 

źródło strona Konkursu

Kategorie: Nagrody