“Jak Zrzędus chciał zepsuć święta” – aktorskie czytanie na Białostockim Jarmarku Świątecznym

“Jak Zrzędus chciał zepsuć święta” – aktorskie czytanie na Białostockim Jarmarku Świątecznym

Przegląd

Bohater książki Alexa T. Smitha – Zrzędus jest “wielkim, gderliwym, nadąsanym i naburmuszonym osobnikiem”, ciągle narzekającym na wszystko. Najbardziej ze wszystkiego Zrzędus nie lubi świąt, dlatego postanawia je zepsuć, wyruszając na Biegun Północny. Jego przygody – choć przeważnie wywołujące salwy śmiechu – niosą również bardzo ważne przesłanie. Zrzędus – a razem z nim czytelnik – odkrywa prawdziwe znaczenie świąt.

Do wspólnego spędzenia czasu z aktorskim czytaniem fragmentów “Zrzędusa” zachęca Agnieszka Stankiewicz-Kierus – współwłaścicielka spółki Glosel.

„Celem akcji jest zachęcenie mieszkańców Białegostoku do czytania i zapoznania się z twórczością Alexa T. Smitha, autora znanego z książek takich jak m.in. „Jak Winston uratował Święta” i „Winston wraca na święta”. Chcemy także pobudzić wyobraźnię dzieci i udowodnić, że czytanie wcale nie musi być nudne, ale może być doskonałą formą zabawy i sprawiać ogromną frajdę. Wyjście Zrzędusa na ulice Białegostoku nie bez przyczyny odbywa się podczas świątecznego jarmarku. Wiemy bowiem, że ta zabawna treść, przedstawiająca święta w nieco inny sposób, przypadnie do gustu nie tylko najmłodszym. Jesteśmy pewni, że czytanie Zrzędusa sprawi dzieciom ogromną radość i wprowadzi je w świąteczny nastrój” – podkreśla Agnieszka Stankiewicz-Kierus.

Reżyser widowiska Patryk Ołdziejewski obiecuje, że publiczność na Rynku Kościuszki nie będzie się nudzić. Kolorowo ubrani aktorzy, oprócz prezentowania fragmentów opowieści, będą też wciągać widzów – zarówno dzieci, jak i ich rodziców – do dyskusji o znaczeniu świąt Bożego Narodzenia.

„Uważam, że to historia dla każdego. Każdy dorosły trochę zrzędzi, że ma dość tych świąt, maluchy też zrzędzą, choć na zupełnie inne tematy. Ale wszystko się zmienia, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka. Wówczas każdy przystraja się w świąteczny strój i nastrój” – mówi Patryk Ołdziejewski.

Na scenie zobaczymy aktorki Białostockiego Teatru Lalek – Iwonę Szczęsną w roli Unicji i Perły, Agatę Stasiulewicz w roli Króliczki “Futrzanki” oraz aktorów Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku – Patryka Ołdziejewskiego w podwójnej roli reżysera i Narratora i Bernarda Banię w tytułowej roli Zrzędusa.

W sobotę (3.12) widowisko można będzie obejrzeć o godz. 15:00, a w niedzielę (4.12) około 17:00, tuż po spotkaniu z Mikołajem z lapońskiego Rovaniemi, który po raz 10. oficjalnie zapali światełka na miejskiej choince. Na aktywne czytanie warto zarezerwować około 30 minut.

Na wydarzenie promujące czytelnictwo zapraszają białostockie firmy – TaniaKsiazka.pl i Wydawnictwo “Świetlik”. Podczas akcji najmłodsi będą mogli zdobyć ich gadżety.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Glosel