Zbliża się 12. Noc Poezji w Krakowie

Zbliża się 12. Noc Poezji w Krakowie

Przegląd

„Wolności oddać nie umiem” – hasłem zbliżającej się, 12. edycji Nocy Poezji. Jak rozumiemy wolność? Jak rozumieli ją poeci minionych czasów?

Tegoroczny program Nocy Poezji obejmie cały weekend: 7-9 października. Odbędą się między innymi spotkania, dyskusje, warsztaty, happeningi i gry miejskie. Będzie to także okazja do wręczenia nagród krakowskim Animatorom Kultury 2022.

Wolność pojmowana jest szeroko, w różnych wymiarach i kontekstach, zarówno jako wolność słowa, wyboru, wypowiedzi artystycznej, wolność od ograniczeń, jak i wolność od strachu, przemocy. Różne oblicza wolności są motywem przewodnim spotkań autorskich, dyskusji, warsztatów, instalacji artystycznych, a także koncertów poetyckich organizowanych w ramach tegorocznej 12. edycji Nocy Poezji.

O wolności w sztuce w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” będą rozmawiać Ewa Lipska i Leszek Wiśniowski. Spotkanie dopełni koncert będący prezentacją materiału z albumu „Awaria Świata”, łączącego poezję z minimalistycznym, współczesnym jazzem oraz projekcjami dedykowanych wizualizacji.

W klubie Pod Jaszczurami Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska i jej rozmówczynie – poetki, mierząc się z tekstami Wisławy Szymborskiej, Kazimiery Iłłakowiczówny, Marii Konopnickiej i Anny Świrszczyńskiej, będą dowodzić, że wolność jest kobietą.

Teatr Nowy Proxima i Łukasz Błażejewski zapraszają na spektakl performatywny bazujący na poezji Rafała Wojaczka dotykającej problemu zniewolenia miłością.

Z kolei poetycki performans „Wolność – JESTEM GOTOWA!” to spotkanie z poezją Anny Świrszczyńskiej (klub Pauza). Wiersze poetki przeczytają aktorki Anna Lenczewska i Barbara Szałapak.
Spotkania i warsztaty

Noc Poezji to jak zawsze okazja do spotkania z wieloma znakomitymi współczesnymi polskimi poetami różnych pokoleń. Tytułowy temat „Wolności oddać nie umiem” – to punkt wyjściowy do rozmowy poetów, z udziałem Agaty Jabłońskiej, Joanny Oparek, Agaty Puwalskiej, Ryszarda Krynickiego, Bronisława Maja, Edwarda Pasewicza i Andrzeja Sosnowskiego. Spotkanie zaplanowane w Pałacu Potockich (8 października, godz. 18.00) poprowadzi Michał Koza.

Nieco wcześniej, o godzinie 16.00, również w pałacu Potockich, odbędzie się rozmowa o wierszach Bertolda Brechta. To jeden z najważniejszych pisarzy niemieckich XX wieku, którego utwory – w nowym wyborze i tłumaczeniu Ryszarda Krynickiego – ukazały się w 2022 r. nakładem wydawnictwa a5. Książka została wyróżniona Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Krakowskie Noce Poezji pokazują, że wiersze można odczytywać i interpretować także za pomocą innych form twórczości. Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki zaprasza na warsztaty poświęcone praktycznej nauce kaligrafii oraz odkrywaniu poezji Ryszarda Krynickiego. Spotkanie zakończy wspólne czytanie wybranych wierszy oraz pokaz filmu, w którym poeta sam czyta swoje utwory.
Poezja ponad granicami

– Tegoroczna Noc Poezji to spotkanie nie tylko z poezją polską, ale i ukraińską, czeską, węgierską czy słoweńską, a także jej tłumaczami – zauważa Joanna Szulborska-Łukaszewicz – koordynatorka programu Noc Poezji.

W księgarni Lokator odbędzie się „Trening słów” – spotkanie z Zoltanem Lesim, węgierskim poetą, autorem znakomitego tomu „Skok wzwyż”, i jego tłumaczem Danielem Warmuzem, laureatem Nagrody im. Adama Włodka przyznawanej przez Fundację Wisławy Szymborskiej (2019).

W księgarni Spółdzielnia Ogniwo zaplanowano spotkania i dyskusje o różnym podejściu do wolności twórców czeskich i polskich, z udziałem Karela Tumy i Miroslava Sosoia. Aleksandra Małecka i Miłosz Biedrzycki będą rozmawiać o choreopoemacie słoweńskiej poetki, Katji Gorecan, „Pewnej nocy pewne dziewczęta gdzieś umierają”.

Z kolei Kolegium Europy Wschodniej oraz Instytut Studiów Europejskich UJ zapraszają na spotkanie z poezją ukraińską, podczas którego w dwóch wersjach językowych zaprezentowane zostaną wiersze Wasyla Stusa (1938-1985) z tomu „Wesoły cmentarz” w przekładzie Marcina Gaczkowskiego.
Promocja nowych książek poetyckich

Podczas Nocy Poezji nie zabraknie promocji nowych książek poetyckich. W Spółdzielni Ogniwo odbędą się spotkania z Cezarym Ciszakiem wokół jego debiutanckiej książki „hyperpoland”, z Agatą Jabłońską, autorką książek „Raport wojenny” i „dla moich dziewczyn” oraz z Emilią Konwerską, autorką książki „112”. W ramach KONTENTOWEJ NOCY POEZJI została przygotowana premiera tomu poetyckiego „Ocalałe 2030” Jana Rojewskiego. W De Revolutionibus Books&Café poznamy także najnowszy, 21. numer czasopisma poetyckiego KONTENT. Działający od 5 lat magazyn konsekwentnie publikuje teksty poetyckie wraz z komentarzem krytycznym.

Noc Poezji to również okazja do spotkania z laureatką ostatniej, 9. edycji Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki 2022, którą została Karina Caban. Uczestnicy spotkania, które odbędzie się w sobotę, 8 października, o godz. 16.30 w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką, otrzymają tom wierszy laureatki „Dużo drobnych” wydany przez Universitas i Bibliotekę Kraków.
Gry miejskie, happening, slam

W parku Ratuszowym w Nowej Hucie, przy ławce Cypriana Kamila Norwida, odbędzie się happening poetycki „Ławeczka pełna wierszy”. Nie zabraknie też gier miejskich. Celem jednej z nich jest przybliżenie ukraińskiej poezji wolnościowej. Gra zorganizowana przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Krakowskie Młodzieżowe Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk oraz Instytut Studiów Europejskich UJ rozpocznie się w piątek, 7 października, przy ul. Krupniczej 38. Natomiast poetycka gra miejska, której celem jest stworzenie przestrzeni do przemyśleń na temat wolności z pomocą poezji, przygotowana przez Fundację Wszyscy Obecni, odbędzie się w sobotę, 8 października (rozpoczęcie gry o godz. 14.00 przy Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży). To propozycja dla dzieci i dorosłych – rodzin, grup rówieśniczych i osób indywidualnych.

W programie znajdziemy także Nowohucki Slam Poetycki, będący publiczną rywalizacją poetów-performerów, przygotowany przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, oraz kinowe pokazy filmu o znakomitym polskim i krakowskim poecie – Janie Polkowskim w reż. Iwony Meus i Marka Gajczaka (Kino Pod Baranami i Kino Sfinks, bezpłatne wejściówki dostępne od 1 października w punktach InfoKraków przy ul. Jana 2 i na os. Zgody 7).

Z kolei klub Piękny Pies zaprasza na wydarzenie o charakterze muzyczno-literackim, będące połączeniem muzyki improwizowanej prezentowanej przez zespół Chain Smokers i poezji Andrzeja Sosnowskiego, w wykonaniu samego poety („Wolność tęczy”).
Oferta dla osób o specjalnych potrzebach: poezja migowa

Spotkanie Głuchych i słyszących miłośników poezji wokół poezji migowej i warsztatu jej tworzenia odbędzie się 7 października w Centrum Kultury Podgórza. Uczestnicy zostaną zabrani w inspirującą wyprawę do świata ciszy i dźwięków – na spotkanie z poezją Marii Konopnickiej, recytowaną i tłumaczoną na polski język migowy (PJM). W programie przewidywany jest także pokaz interpretacji utworów poetyckich przygotowany na podstawie zgłoszeń amatorskich poetek i poetów − zarówno słyszących, jak i słabosłyszących czy Głuchych.

Szczegółowy program 12. Nocy Poezji TUTAJ

 

 

źródło krakowskienoce.pl

Kategorie: Wydarzenia