„Zbuntowana szlachcianka – ostatni tom cyklu „W dolinie Narwi”

Przegląd

29 września 2022 r., nakładem wydawnictwa Szara Godzina, ukaże się piąty, i ostatni, tom lubianego przez czytelników cyklu Urszuli Gajdowskiej „W dolinie Narwi”. Dotychczas ukazały się cztery części: „Zadziorna baronówna”, „Panna bez majątku”, „Zakochana hrabina” i „(Nie)pokorna wdowa”.

Autorka osadziła akcję cyklu w latach 1815-1825, w burzliwym czasie końca okresu Napoleońskiego i Kongresu Wiedeńskiego, który dał początek Królestwu Polskiemu. To czas pięknych długich sukien, bali, konwenansów, architektury dworskiej, wynalazków, targowisk małżeńskich i pojedynków.

Urszula Gajdowska bawi się romansem historycznym, powieścią płaszcza i szpady i kryminałem. Dowcipne dialogi, pełnokrwiści bohaterowie, a także świetnie zarysowane realia epoki sprawiają, że cykl „W dolinie Narwi” podoba się zarówno miłośnikom książek Julii Quinn, Aleksandra Duma, jak i Jane Austin oraz Artura Conan Doyle’a.

Zadziorna baronówna
Wśród szlachcianek dwudziestopięcioletnia baronówna Sabina Ostrowska uchodzi za podstarzałą ekscentryczkę… wręcz czarną owcę. W powszechnej opinii Bóg pokarał ją inteligencją, kąśliwym językiem i żywym temperamentem. Sabinę śmiertelnie nudzi salonowe życie. Kryminalne śledztwa, które w kręgach arystokracji prowadzi jej ojciec, to co innego. Wprawdzie niebezpieczne przygody nie są dla panien z dobrych domów, ale ciotka Gertruda widzi w nich szansę na utemperowanie niesfornej bratanicy i wydanie jej za mąż. Baron Wiktor Godlewski wydaje się kandydatem wręcz idealnym…

Panna bez majątku
Małgorzata Strzelecka to oczytana, ciekawa świata i nieco zakompleksiona młoda szlachcianka. Dziewczyna trafia do majątku stryja, by tam spędzić spokojne lato, umilając tym samym czas ciotce. Monotonne dni nabierają rumieńców, kiedy pewnej nocy Małgorzata spotyka nad jeziorem przystojnego i… całkiem nagiego barona Ksawerego Wigurę. Dodatkowo w okolicy dzieją się niewytłumaczalne zjawiska, a wszystkie tropy prowadzą do kradzieży celtyckich manuskryptów.

Zakochana hrabina
Hrabina Aurelia Plater (z domu Strzelecka) wraca z Indii do kraju i na salony. Nieprzeciętną urodą i fortuną odziedziczoną po zmarłym mężu przyciąga uwagę wielu adoratorów. Niestety ich zamiary nie zawsze są uczciwe. Wdowa zostaje uwikłana w próbę zabójstwa, a następnie w serię niebezpiecznych zdarzeń. Niespodziewanie na jej drodze pojawia się major Edmund Breza – uwodziciel i hazardzista, z którym od lat toczy wojnę…

(Nie)pokorna wdowa
Rok 1817. Baron Robert Ostrowski niegdyś hulaka, uwodziciel i przy tym doskonały żołnierz dręczony koszmarami, wyrusza do Warszawy, by rozwiązać zagadkę zabójstwa ojca. W trakcie śledztwa poznaje Natalię Walewską, skromną, gnębioną przez teściową wdowę, pasjonującą się ogrodnictwem i kuchnią. Okazuje się, że za niewinnym spojrzeniem kryje się inteligentna i uczuciowa kobieta. Młodzi łączą siły, aby odkryć tajemnice z przeszłości. Trop prowadzi do zamorskich interesów rodziny Walewskich…

Zbuntowana szlachcianka
Rok 1818. Młoda szlachcianka Hanna Królikiewicz, z powodu odrzucenia zalotów kolejnego konkurenta, zostaje zamknięta przez rodziców w panieńskim pokoju. Salwującą się ucieczką przez okno młodą damę ratuje z opresji lord Adrian Garenwill. To zabawne wydarzenie sprzyja odnowieniu ich romantycznej znajomości. Wkrótce potem młodzi wikłają się w serię niepokojących zdarzeń. Śledztwo goni śledztwo, a wszystko komplikuje odkrycie, że wuj Adriana, baron Ostrowski, żyje.

 

Kategorie: Literatura