“Ekonomia dla ciekawych”

Przegląd

Każde dziecko w Polsce pozna nowe słowo “stagflacja”, wieszczą ekonomiści prognozując, jak będzie wyglądał nadchodzący kryzys. Chociaż polskie nastolatki radzą sobie całkiem nieźle z finansami (zajmując czwarte miejsce wśród państw OECD) to wiedzę o finansach czerpią najczęściej od rodziców (94 proc. wszystkich badanych uczniów) – wynika z informacji Rzecznika Finansowego opracowanych na podstawie wyników badań PISA (Programme for International Student Assessment). Niewątpliwie wiedza ekonomiczna jest jedną z ważniejszych potrzeb współczesnego świata – mówi prof. Witold Orłowski tłumacząc dlaczego napisał książkę „Ekonomia dla ciekawych”. Publikacja ta jest elementem programu edukacyjnego Warszawskiego Instytutu Bankowości zatytułowanego Porwani przez ekonomię (www.porwaniprzezekonomie.pl).

Czy gdyby grupa nastolatków porwała znanego profesora, a potem zmusiła go do odpowiedzi na różne trudne pytania, lepiej by zrozumiała podstawowe prawa ekonomii?
Książka profesora Orłowskiego napisana została z myślą o młodych ludziach, którzy chcą zrozumieć otaczający ich świat i nie wahają się stawiać niewygodnych pytań. Zaczyna się od spraw dość prostych: dlaczego Niemcy zarabiają więcej niż Polacy, dlaczego rosną ceny, czym jest globalizacja i jak wpływa na nasze życie. Dochodzi do problemów tak skomplikowanych, a zarazem paląco aktualnych, jak wpływ polityki na gospodarkę, przyszłość systemu emerytalnego, kryzys klimatyczny, efekty zastępowania pracowników przez roboty.
To nie jest nudny wykład ekonomii. To szereg przesłuchań, w których ciekawi świata nastolatkowie zmuszają ekonomistę do odpowiedzi na pytania nurtujące dziś wszystkich. Po to, by lepiej ten świat zrozumieć.

Książka jest częścią projektu edukacyjnego Porwani przez Ekonomię, skierowanego do szkół podstawowych i  ponadpodstawowych, realizowanego przez Warszawski Instytut Bankowości we współpracy z Autorem i Partnerami.
Strona www.porwaniprzezekonomie.pl zawiera nie tylko dodatkowe materiały, ale też ubarwiające je filmiki, memy, komiksy. Dostęp do strony możliwy jest za pomocą kodu QR.

 

 

Kategorie: Biznes i Ekonomia
Tagi: Rebis