Top 20 Nielsen Bookscan Polska

Top 20 Nielsen Bookscan Polska

Przegląd

Komentarz Renka Mendrunia z Nielsen BookScan Polska:

W tygodniu 52. nastąpiło załamanie sprzedaży, złożyły się tu pierwszy dzień nowego roku, drugi dzień Bożego Narodzenia oraz nadwyrężone portfele. W top20 Nielsen BookScan opadł poziom wód gruntowych odsłaniając ciekawe zjawiska. Obok hitów ostatnich tygodni ( „Królowa Życia”, „Wybór”, „Dom Gucci”) czy miesięcy („Czuła przewodniczka”, „Kajś” , „Potęga podświadomości”, „Dziewczyny z Dubaju”) pojawiła się „Ewangelia 2022”, a także kilku Wiedźminów (tom 1,2,3,4), kilka tytułów o końcu świata, jaki znamy („Zapis zarazy 2”. „Wielki Reset”, „Koniec papierowego pieniądza”, „Nadchodzi III wojna światowa) oraz – uwaga – po raz pierwszy w top20 BookScan transfer z Wattspadda „Start a fire. Runda pierwsza” i tajemnicza autorka P.S. Herytiera „Pizgacz”.

Panel BookScan Nielsena działa w kanale księgarskim w Polsce od lipca 2018 roku. Od listpada 2021 roku dane do Bookscan Polska są przekazywane z ponad 700 punktów stacjonarnych (BookBook, Bookszpan&Liber, Książnica Polska, Lagardere Travel, Między Kartkami, Świat Książki) oraz z księgarń działających online: allegro.pl, bee.pl, bookdepository.com, gandalf.com.pl, ksiazkomat.pl, taniaksiazka.pl, swiatksiazki.pl
Model Bookscan jest ten sam w 11 krajach: informacje pochodzą z kas fiskalnych, badany jest popyt krajowy (eksport książek nie jest analizowany) i rynek nabywcy indywidualnego (sprzedaż b2b do bibliotek, szkół etc. nie wchodzi do zestawień).
Dodatkowo NielsenIQ w Polsce posiada dane o sprzedaży w kanale sieci handlowych (sieci marketów, dyskontów, drugstorów, kiosków czy stacji benzynowych). Przy czym obecnie sprzedaż z sieci handlowych nie jest łączona z panelem księgarskim i nie wchodzi do prezentowanych tu zestawień.

Kategorie: Bestsellery