Top 20 Nielsen Bookscan Polska

Top 20 Nielsen Bookscan Polska

Przegląd

Tydzień “mikołajkowy” przyniósł falę książek non-fiction, łącznie dziesięć tytułów w top20, z czego cztery na pierwszych czterech miejscach. Numer jeden w zestawieniu to “Wybór”, nowość Anny Appelbaum i Donalda Tuska, na drugim “Czuła przewodniczka” Natalii de Barbaro – bez wątpienia to jest książka roku 2022, na trzecim “Prawdziwa historia Królowej Życia” Dagmary Kaźmierskiej – komentuje Renek Mendruń.

 

Panel BookScan Nielsena działa w kanale księgarskim w Polsce od lipca 2018 roku. Od listpada 2021 roku dane do Bookscan Polska są przekazywane z ponad 700 punktów stacjonarnych (BookBook, Bookszpan&Liber, Książnica Polska, Lagardere Travel, Między Kartkami, Świat Książki) oraz z księgarń działających online: allegro.pl, bee.pl, bookdepository.com, gandalf.com.pl, ksiazkomat.pl, taniaksiazka.pl, swiatksiazki.pl
Model Bookscan jest ten sam w 11 krajach: informacje pochodzą z kas fiskalnych, badany jest popyt krajowy (eksport książek nie jest analizowany) i rynek nabywcy indywidualnego (sprzedaż b2b do bibliotek, szkół etc. nie wchodzi do zestawień).
Dodatkowo NielsenIQ w Polsce posiada dane o sprzedaży w kanale sieci handlowych (sieci marketów, dyskontów, drugstorów, kiosków czy stacji benzynowych). Przy czym obecnie sprzedaż z sieci handlowych nie jest łączona z panelem księgarskim i nie wchodzi do prezentowanych tu zestawień.

Kategorie: Bestsellery