Kto zdradził Anne Frank

Przegląd

Wyjątkowa nowość wydawnictwa HarperCollins Polska – marzec 2022

 

Wydarzenie wydawnicze i historyczne! Premiera, na którą świat czekał
ze wstrzymanym oddechem: „Kto zdradził Anne Frank” autorstwa Rosemary Sullivan od 23 marca w Polsce!

23 marca nakładem wydawnictwa HarperCollins ukaże się długo oczekiwana relacja z wieloletnich poszukiwań prawdy o tym, kto wydał Anne Frank i jej rodzinę nazistom. Temat podjął zaintrygowany nim Vincent Pankoke, emerytowany agent FBI, który stanął na czele międzynarodowego zespołu badawczego złożonego z ekspertów i wolontariuszy gotowych przeanalizować kilometry archiwów w celu poznania wydarzeń z przeszłości. Ich drogę do prawdy w pasjonujący sposób spisała doświadczona i uznana autorka Rosemary Sullivan, która okraszając fakty plastycznym obrazem pełnego niepokojów wojennego Amsterdamu, wyjawia nam krok po kroku „Kto zdradził Anne Frank”.

Korzystając z nowoczesnej technologii, niedawno odkrytych dokumentów i wyrafinowanych metod śledczych, międzynarodowy zespół ekspertów – prowadzony przez zafascynowanego sprawą emerytowanego agenta FBI – rozwiązał zagadkę, która od zakończenia II wojny światowej intrygowała kolejne pokolenia: kto wydał Anne Frank i jej rodzinę? I dlaczego?

Ponad trzydzieści milionów osób przeczytało Dziennik Anne Frank, świadectwo nastoletniej dziewczyny. Anne pisała go, ukrywając się z rodziną i czterema innymi osobami w amsterdamskiej oficynie w czasie II wojny światowej aż do chwili aresztowania przez nazistów i zsyłki do obozu koncentracyjnego. Jednak pomimo wielu prac – artykułów, książek, sztuk teatralnych i powieści – opowiadających historię Anne, nikt jednoznacznie nie wyjaśnił, jak ośmiu ludziom udało się przetrwać przez ponad dwa lata i kto lub co ostatecznie naprowadziło nazistów na ich trop.

Emerytowany agent FBI Vincent Pankoke i jego niestrudzeni śledczy z ogromną pieczołowitością przestudiowali dziesiątki tysięcy stron akt, w tym nigdy wcześniej nie odkrytych. Przeprowadzili też rozmowy z wieloma potomkami ludzi, którzy znali Franków. Korzystając z metod opracowanych przez FBI, zespół skrupulatnie odtworzył wielomiesięczny tok wydarzeń poprzedzający niesławne aresztowanie – i doszedł do wstrząsającego wniosku.

Kto zdradził Anne Frank to pasjonująca relacja z tej misji. Rosemary Sullivan przedstawia śledczych, wyjaśnia motywy zarówno ukrywających się, jak i ich prześladowców, oraz kreśli sylwetki podejrzanych. Całość dopełnia plastycznymi obrazami Amsterdamu z czasów wojny – miejsca, w którym bez względu na zamożność, wykształcenie czy podejmowane środki ostrożności nigdy nie było wiadomo, komu można zaufać.

Książce patronują: Lubimy Czytać, Histmag, Wirtualna Polska, Focus, Focus Historia

O AUTORCE:

 

 

 

 

 

 

 

ROSEMARY SULLIVAN, autorka piętnastu książek, zasłynęła zwłaszcza dzięki niedawno wydanej biografii Córka Stalina. Książka ta ukazała się w dwudziestu trzech krajach, zdobyła Nagrodę Plutarcha Międzynarodowego Stowarzyszenia Biografów i trafiła do finału dwóch innych wyróżnień – przyznawanej przez PEN America nagrody im. Jacqueline Bograd Weld (w kategorii: Biografia) oraz Nagrody Narodowego Koła Krytyków Książki (NBCC).
Inna książka Rosemary, Villa Air-Bel, została wyróżniona nagrodą Kanadyjskiego Towarzystwa Jad Waszem w kategorii: Historia Holokaustu.
Rosemary Sullivan ma tytuł profesor emeritus Uniwersytetu Toronto; prowadziła wykłady w Kanadzie, USA, Europie, Indiach i Ameryce Łacińskiej.

 

Premiera: 23 marca 2022
Tytuł: Kto zdradził Anne Frank
Tytuł oryginalny: The Betrayal of Anne Frank: A Cold Case Investigation
Autor: Rosemary Sullivan
Gatunek: lit. faktu
ISBN: 978-83-276-7666-5
Format: 145×215, l. str. 448
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena: 44,99 zł
Tłumaczenie: Piotr Cieślak
O WYDAWNICTWIE:
HarperCollins Publishers to drugi największy wydawca książek na świecie, z oddziałami w 18 krajach oraz ponad 200-letnią historią działalności.
HarperCollins Polska Sp. z o.o.
ul. Domaniewska 34A
02-672 Warszawa

www.harpercollins.pl

Kategorie: Literatura