„Wdowi grosz”, drugi tom śląskiej sagi

Przegląd

 

Wbrew pozorom nie jest to książka o powstaniach śląskich. Ocenę tamtych
dramatycznych wydarzeń pozostawiam historykom. Wdowi grosz
jest owocem mojej wyobraźni, autorskim rozwinięciem części wspomnień
Teofila, które dowodzą, że trzecie powstanie nie oznaczało końca walki.
Życie w młodej, nieopierzonej Polsce nie było usłane różami, a kiedy
w Rzeszy Niemieckiej władzę przejęli naziści i Śląsk stał się areną działań
hitlerowskich organizacji politycznych, wielu dawnych weteranów
ponownie stanęło na straży zagrożonej niepodległości.
Andrzej H.Wojaczek

 

WDOWI GROSZ

20 marca ukaże się nakładem Wydawnictwa Szara Godzina powieść „Wdowi grosz”, drugi – po „Kłosach” – tom śląskiej sagi „Wrzeciono Boga” pióra Andrzeja H. Wojaczka. Tom trzeci „Jutrznia – w przygotowaniu.

Dwudziestolecie międzywojenne. Teofil Kłosek – weteran powstań śląskich, zaprawiony w boju ułan i zasłużony działacz niepodległościowy – jest rozczarowany rzeczywistością wolnej Polski. Nuży go praca szarego robotnika, nie wystarcza spokojne życie u boku ukochanej żony Klary, pali ogień ideałów…

Nad Górny Śląsk nadciąga cień swastyki. Teofil z grupą wiarusów tropi siatkę niemieckich konspiratorów. Kiedy ułańska fantazja
i brawura stają się przyczyną tragedii, opętany pragnieniem zemsty Teofil lekceważy wszelkie ostrzeżenia, rzucając na szalę honor, dobre imię i zasady, którym wiernie hołdował.

Na kartach powieści ożywają burzliwe czasy śląskich zrywów powstańczych i torowania dróg do wolności. Fabuła koncentruje się wokół cichych bohaterów, którzy do ojczyźnianej skarbony złożyli przysłowiowy wdowi grosz – najcenniejszy dar. To ponadczasowa opowieść o miłości i honorze, wierności ideałom
i przyjaźni aż po grób.

Andrzej H. Wojaczek – rocznik 81. Z wykształcenia filolog polski, z zawodu czynny belfer; z zamiłowania muzyk, instrumentalista. Komponuje dla Teatru Polskiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Żytomierzu na Ukrainie. Instruktor teatralny, scenarzysta, autor tekstów; piwowar domowy – pasjonat belgijskich piw klasztornych.

Andrzej H. Wojaczek i Wydawnictwo Szara Godzina zapraszają do czytania drugiego tomu sagi „Wrzeciono boga” – „Wdowi grosz”. Powieść będzie miała premierę w księgarniach stacjonarnych i internetowych 22 marca 2022 r.

 

Szara Godzina jest systematycznie rozwijającym się, rodzinnym wydawnictwem, założonym w 2012 roku. Od początku działalności publikuje książki polskich autorów, także debiutantów. Specjalizuje się w literaturze obyczajowej i obyczajowo-historycznej, ale ma w portfolio również tytuły sensacyjne i thrillery. Dokłada wszelkich starań, by wydawane książki budziły pozytywne emocje i skłaniały do refleksji.

Kategorie: Literatura