Paweł Lisicki laureatem Nagrody im. Mackiewicza za „Dogmat i tiarę”

W środę w Warszawie ogłoszono laureata tegorocznej Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza; otrzymał ją Paweł Lisicki za książkę pt. „Dogmat i tiara” poświęconą paraliżowi zasady dogmatycznej w Kościele katolickim.

Autor wyróżnionej książki pisze w niej o “zjawisku, które widać gołym okiem, kiedy jawni heretycy nie tylko są tolerowani, ale wręcz robią kościelne kariery, kiedy wielu biskupów chce błogosławić czynnych homoseksualistów, a siostry zakonne – bronić aborcji”.

W ocenie Lisickiego na początku lat 60. Kościół katolicki przestał potępiać herezje, a w ten sposób do władzy doszli teologowie heretyccy. Ci teologowie wychowali z kolei podobnie myślących biskupów, spośród których nominuje się często kardynałów. Jak napisał, “krąg się zamyka, powstaje system domknięty”. “System, w którym dogmat wiedzie dziwne dość życie. Przypomina trochę upiora z powieści o wilkołakach. Niby jest, ale jakby nie jest. Dogmat pojawia się jeszcze w liturgii, w starych pieśniach kościelnych, w credo, w nabożeństwach. Niekiedy przypomina się o nim podczas oficjalnych uroczystości. Jednak nie ma w sobie mocy. Występuje w roli formuły grzecznościowej” – wyjaśnił.

Gdy w 1964 roku papież Paweł VI zrezygnował z tiary, symbolicznie wyrzekając się roszczenia do pełni władzy nad światem, papiestwo nie stało się bardziej duchowe, ale wręcz się zdesakralizowało. “Głos Kościoła w tej nowej sytuacji może być jedynie opinią, jedną z wielu, które docierają do suwerena” – ocenił Lisicki.

Lisicki powiedział PAP, że w czasie II Soboru Watykańskiego wprowadzono w Kościele wiele zmian, ale zabrakło “potępienia wielu szkodliwych zjawisk”. Wyjaśnił, “że ma na myśli m.in. odrzucenie idei potępienia komunizmu, jako ideologii wrogiej nauczaniu Kościoła”. “W tym sensie to zmiana fundamentalna, ponieważ dotąd zachowywano logikę dwuwartościową i podział na dobro i zło. Ze względów pragmatycznych odrzucono ten schemat i zdecydowano się wyłącznie na dialog ze światem” – podkreślił autor nagrodzonej książki.

Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza przyznawana jest od 2002 roku. Została ufundowana dla upamiętnienia postaci i dzieła Józefa Mackiewicza, wybitnego pisarza i działacza politycznego. Przyznawana jest polskim autorom za książki w szczególny sposób popularyzujące rodzimą kulturę, historię i tradycję. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in. Wojciech Albiński, Eustachy Rylski, Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Bronisław Wildstein, Paweł Zyzak. W ubiegłym roku Nagrodę otrzymał prof. Wojciech Roszkowski za książkę “Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej” (Biały Kruk).

(PAP)

Kategorie: Nagrody