Jak się zostaje świadkiem koronnym? “Skruszony gangster” – reportaż Gabrieli Jatkowskiej

Przegląd


Jak się zostaje
świadkiem koronnym?

Gabriela Jatkowska
“Skruszony gangster”

Wydawnictwo W.A.B.

Reportaż o najbardziej kontrowersyjnej instytucji w polskim prawie.

W księgarniach od 14 lipca!

Ma się wtopić w tło i funkcjonować w nowym miejscu jak przeciętny, nierzucający się w oczy osobnik. Jest miły dla otoczenia, robi zakupy, idzie po gazety i papierosy.

Kto może zostać świadkiem koronnym? W jaki sposób odbierane są wyjaśnienia, a następnie zeznania od takiej osoby? Na czym polega np. metoda przesłuchania FBI? Na jakim etapie i kto decyduje o przyznaniu statusu koronnego? Czy koronny to zawsze twardy gangster, a może ktoś, kto ratuje za wszelką cenę swoją skórę?
I wreszcie – jak wygląda życie policjantów, którzy dbają o jego bezpieczeństwo?

Szukając odpowiedzi na te pytania, Gabriela Jatkowska przeprowadziła dziesiątki rozmów z ludźmi z obu stron barykady, by zrozumieć funkcjonowanie tej najbardziej kontrowersyjnej w polskim prawie instytucji. O swoich doświadczeniach opowiedzieli jej świadkowie koronni, adwokaci, kryminolodzy, policjanci, sędziowie.

„Skruszony gangster” to mocny, dający do myślenia reportaż,
który zawiera tajne, niedostępne dotąd informacje na temat funkcjonowania instytucji świadka koronnego w Polsce oraz udziela czytelnikowi
wglądu w świat, o którego istnieniu nie wiemy prawie nic.

 

“Skruszony gangster” to obowiązkowa pozycja dla każdego,
kto chce poznać prawdę o świadkach koronnych. Kim są, jak żyją, dlaczego postanowili zmienić swoje życie i posłać za kratki dawnych kolegów?
Autorka daje nam odpowiedzi na te wszystkie pytania. Na polskim rynku nie było jeszcze książki, która w tak kompleksowy sposób opisywałaby ten temat.
Mateusz Baczyński, dziennikarz śledczy

Gabriela Jatkowska
– absolwentka politologii na Uniwersytecie Warszawskim.

Autorka wielu artykułów kryminalnych, była redaktor naczelna POCISKU magazynu literacko-kryminalnego oraz szefowa działu kryminalnego miesięcznika Skarpa Warszawska.
Od początku istnienia Reportera – magazynu kryminalnego związana
z tym tytułem.

Autorka książek Przerwane igrzyska. Niezwykli sportowcy II RP (Warszawa 2017) oraz Echa dawnej Warszawy. Kryminale opowieści (Warszawa 2016).

Kategorie: Literatura
Tagi: WAB