Premiera “Lodu” Jacka Dukaja w formie audiobooka

Premiera “Lodu” Jacka Dukaja w formie audiobooka

Przegląd

Epicki Lód Jacka Dukaja, jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury początku XXI wieku, ukazuje się jako audiobook! Tym samym wystartował specjalny projekt Audioteki i Wydawnictwa Literackiego, którego celem jest wyprodukowanie audiobooków wszystkich książek Dukaja, które jeszcze nie ukazały się w formie dźwiękowej.

Twórczość Dukaja pojawi się w Audiotece nie po raz pierwszy. Dotychczas słuchacze zapoznali się już m.in. z audiobookową wersją Katedry w interpretacji Adama Ferencego (to na podstawie tego opowiadania powstał nominowany do Oscara film Tomasza Bagińskiego) oraz  zbiorem esejów Po piśmie, czytanym przez Macieja Kowalika. Premiera audiobooka Lód otwiera nowy cykl poświęcony dziełom jednego z najbardziej uznanych współczesnych polskich autorów.

 

 

Zimny, lecz emocjonujący początek

 

Na początek Audioteka przygotowała audio adaptację Lodu, powieści ogłoszonej przez tygodnik “Polityka” książką XX-lecia, a także uhonorowaną nagrodami Fundacji im. Kościelskich, im. Janusza A. Zajdla czy Europejską Nagrodą Literacką. Jedną z najważniejszych polskich powieści ostatnich lat czyta Filip Kosior. Lektor przyznaje, że praca nad audiobookiem Lód była największym wyzwaniem, z jakim się do tej pory zmierzył. – Epickie, zawiłe formalnie i myślowo dzieło, którego czytanie jest wielką przygodą i daje mnóstwo satysfakcji. Mam nadzieję, że słuchacze wyruszą ze mną w tę ponad 50-godzinną podróż na mroźny i mroczny wschód z powieści Jacka Dukaja. Naprawdę warto! – mówi Filip Kosior.

 

Trailer audiobooka wyreżyserował Krzysztof Komander. – Jacek Dukaj to jeden z najciekawszych pisarzy w Polsce, a jego “Lód” to powieść wręcz kultowa, dlatego też praca nad trailerem do audiobooka na jej podstawie była dla mnie niezwykłym doświadczeniem – opowiada reżyser. –  Zarówno mi, jak i całej ekipie zależało na tym, by klimat filmu korespondował z atmosferą panującą w audiobooku, co – mam nadzieję – pozwoli zachęcić liczne grono słuchaczy do zapoznania się z tą niesamowitą historią. Na potrzeby trailera postanowiliśmy odtworzyć pierwszą scenę powieści, bowiem to ona uruchamia pełną zwrotów akcji podróż głównego bohatera w głąb skutej lodem Rosji. Nie bez znaczenia jest fakt, że Jacek Dukaj towarzyszył nam na różnych etapach produkcji filmu, co pozwoliło zbliżyć się do wykreowanego przez niego świata – dodaje Komander.

 

Co dalej?

Audiobook Lód to 50 godzin literackiej podróży, podczas której należy spodziewać się  nieoczekiwanych zwrotów akcji, intryg politycznych, miłosnych i kryminalnych, naukowych i metafizycznych refleksji. Lódto powieść wypełniona fascynującymi postaciami, z fabułą rozpiętą między brudnymi oficynami carskiej Warszawy, luksusami Ekspresu Transsyberyjskiego na tle lodowej Azji i irkuckimi salonami bogatego mieszczaństwa polskiego.

 

Kolejną produkcją Audioteki w cyklu Dukaja będzie Extensa, a następnie Perfekcyjna niedoskonałość.

 

Lód dostępny jest od 11 stycznia w aplikacji Audioteki. Kolejne audiobooki wkrótce.

Kategorie: Wydarzenia