Bestsellery Empiku 2020 – nominacje

Przegląd

Od ponad 20 lat Empik śledzi trendy, zainteresowania i nagradza ulubionych twórców polskiej publiczności. Przez cały rok miliony odbiorców, sięgając po nowe tytuły książek i audiobooków, oddają głosy w największym plebiscycie kulturalnym w kraju. Oto nominacje do Bestsellerów Empiku – tytuły i twórcy, którzy w 2020 roku wzbudzali największą ciekawość, inspirowali i wywoływali dyskusje. Po raz drugi wręczone zostaną także Odkrycia Empiku – nagrody przyznawane najbardziej obiecującym autorom przez jury złożone z uznanych artystów i ekspertów. Laureatów poznamy 9 lutego 2020 r. podczas pełnej wrażeń gali finałowej transmitowanej na antenie TVN.

Bijące rekordy popularności debiuty i głośne powroty ulubionych autorów polskich czytelników – miniony rok w literaturze dostarczył nam kilku niespodzianek. Pierwsza powieść stand-upera Rafała Paczesia znalazła się w zestawieniu najchętniej kupowanych książek jeszcze w przedsprzedaży. Powrót w wielkim stylu zaliczyła m.in. bezkompromisowa Katarzyna Nosowska, która ma szansę na otrzymanie kolejnej statuetki. Widoczna jest kontynuacja efektu noblowskiego w Polsce, ogłoszonego Wydarzeniem Roku podczas ubiegłorocznej gali. Wśród pięciu najchętniej kupowanych tytułów literatury pięknej w 2020 roku znalazł się zbiór esejów Olgi Tokarczuk – pierwsza książka pisarki wydana po otrzymaniu Nagrody Nobla. Szansę na tytuł Bestsellera mają także Magda Knedler („Położna z Auschwitz”) i Heather Morris („Podróż Cilki”).

Polacy po raz kolejni udowodnili szczególne przywiązanie do kategorii Kryminał/sensacja/thriller – o statuetkę walczą tu Bestsellerowi weterani, których fanom gatunków z pewnością nie trzeba przedstawiać. Wśród nominowanych znalazł się Zygmunt Miłoszewski z “Kwestią ceny”, który ma już na koncie statuetki Bestsellera Empiku. Rywalizuje on z B.A. Paris, Remigiuszem Mrozem, Camillą Läckberg, a także z Harlanem Cobenem. Najnowsza powieść amerykańskiego autora, „Chłopiec z lasu”, uzyskała nominację, pomimo premiery dopiero w połowie listopada.

Wśród tytułów dla dzieci najchętniej wybierane były kontynuacje popularnych serii wydawniczych, m.in. 14. tom „Dziennika cwaniaczka” Jeffa Kinneya, nowe przygody Skarpetek autorstwa Justyny Bednarek czy kolejna część serii o Smoczej Straży Brandona Mulla. W końcówce roku do grona nominowanych w tej kategorii dołączyła J.K. Rowling z książką “Ikabog”. Również Bella Swift, autorka „Mopsika, który chciał został jednorożcem” może okazać się kolejną wielką gwiazdą literatury dziecięcej.

2020 był zdecydowanie rokiem audiobooków. Znaczący wzrost popularności tej cyfrowej formy literatury sprawił, że obok udźwiękowionych wersji książek, wśród nominowanych w tym roku znajdziemy także seriale i superprodukcje audio bazujące na oryginalnych treściach, jak „Fucking Bornholm” – Oryginalny Serial Audio Empik Go według scenariusza Filipa Kasperaszka i Anny Kazejak. Popularność tytułu w aplikacji sprawiła, że produkcja zostanie przeniesiona na duży ekran.

W tym roku, obok najpopularniejszy artystów, po raz drugi nagrodzimy również świetnie zapowiadających się młodych twórców ze świata literatury, muzyki i filmu. Nagroda Odkrycie Empiku promuje i wskazuje szerszej publiczności młodych i zdolnych o wyjątkowym potencjale twórczym, których karierę warto śledzić. Doceniamy tych, którzy w odważny i oryginalny sposób realizują swoje artystyczne wizje, wyznaczając możliwe kierunki rozwoju w polskiej kulturze.

Ewa Szmidt-Belcarz, Prezes Grupy Empik

Nominowanych w kategorii Literatura wskazali Joanna Bator, Wojciech Chmielarz, Natalia Szostak oraz eksperci Empiku Ewa Sołek i Marcin Maćkiewicz. Docenili pięcioro autorów błyskotliwie opisujących i przetwarzających otaczający nas świat: Magdę Działoszyńska-Kossow („San Francisco. Dziki brzeg wolności”), Igora Jarka („Halny”), Agnieszkę Jelonek („Koniec świata, umyj okna”), Aleksandrę Lipczak („Lajla znaczy noc”) i Mirę Marcinów („Bezmatek”).

Do kogo powędrują tegoroczne statuetki? Rozstrzygnięcie plebiscytu Bestsellery Empiku 2020 odbędzie się 9 lutego 2020 r. podczas uroczystej gali. To będzie wielkie święto twórców, widowisko muzyczne w zaskakującej futurystycznej oprawie. Transmisja rozpocznie się na antenie TVN o godzinie 20.15. Z kolei już o 19.45 wystartuje studio pregalowe na profilu Empiku na Facebooku i na stronie Empik.com.

Oficjalna strona nagród Bestsellery Empiku oraz Odkrycia Empiku 2020

 

BESTSELLERY EMPIKU 2020 – nominacje w kategorii Książka (kolejność alfabetyczna wg tytułów):

Literatura piękna

Czuły narrator, Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie
Grube wióry, Rafał Pacześ, Agora
Podróż Cilki, Heather Morris, Wydawnictwo Marginesy
Położna z Auschwitz, Magda Knedler, Mando
Powrót z Bambuko, Katarzyna Nosowska, Wielka Litera

Literatura obyczajowa

Ballada ptaków i węży, Suzanne Collins, Media Rodzina
Gwiazdor, Piotr C., Novae Res
Siostra Słońca. Siedem sióstr, Lucinda Riley, Wydawnictwo Albatros
Tajemnice hoteli Dubaju, Marcin Margielewski, Prószyński Media
To tylko przyjaciel, Abby Jimenez, Wydawnictwo Muza S.A.

Kryminał/sensacja/thriller

Chłopiec z lasu, Harlan Coben, Wydawnictwo Albatros
Dylemat, B.A. Paris, Wydawnictwo Albatros
Głosy z zaświatów, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia
Kwestia ceny, Zygmunt Miłoszewski, Wydawnictwo W.A.B.
Srebrne skrzydła, Camilla Läckberg, Wydawnictwo Czarna Owca

Literatura dla dzieci

Ikabog, J.K.Rowling, Wydawnictwo Media Rodzina
Mopsik, który chciał zostać jednorożcem, Bella Swift, Wydawnictwo Wilga
Pan Widmowej Wyspy. Smocza Straż. Tom 3, Brandon Mull, Wydawnictwo Wilga
Totalna demolka. Dziennik cwaniaczka. Tom 14, Jeff Kinney, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!, Justyna Bednarek, Poradnia K.

Audiobook

Fucking Bornholm, Oryginalny Serial Empik Go według scenariusza Filipa Kasperaszka i Anny Kazejak; w rolach głównych: Michał Czernecki, Olga Kalicka, Leszek Lichota i Magdalena Różczka
Kroniki koronawirusowe, Malcolm XD, Oryginalny Serial Audio; czyta Józef Pawłowski
Kwestia ceny, Zygmunt Miłoszewski, Produkcja Oryginalna: w rolach głównych: Filip Kosior, Arkadiusz Jakubik, Aleksandra Popławska, Rafał Zawierucha
Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości, Piotr Mieśnik, Magda Mieśnik; czyta Marta Markowicz
Wyrwa. Historia Ułana, Produkcja Oryginalna według scenariusza Wojciecha Chmielarza; w rolach głównych: Nikodem Rozbicki, Adam Woronowicz, Katarzyna Warnke, Jacek Beler

ODKRYCIA EMPIKU 2020 – nominacje (kolejność alfabetyczna wg nazwisk twórców):

Magda Działoszyńska-Kossow – „San Francisco. Dziki brzeg wolności”, Czarne
Igor Jarek – „Halny”, Nisza
Agnieszka Jelonek – „Koniec świata, umyj okna”, Cyranka
Aleksandra Lipczak – „Lajla znaczy noc”, Karakter
Mira Marcinów – „Bezmatek”, Czarne

Pełna lista nominowanych we wszystkich kategoriach dostępna jest tutaj.

Kategorie: Nagrody, Wydarzenia