Przyznano nagrody im. ks. Józefa Tischnera

Tegorocznymi laureatami wyróżnienia, przyznawanego osobom promującym postawy łączące w sobie intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość, zostali Robert Piłat, Aleksandra Domańska oraz Marina Hula

W kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości” nagrodę otrzymał Robert Piłat – filozof . Został wyróżniony za książkę O rozsądku i jego szaleństwach, w której przypomina, że filozofia ma służyć dobremu życiu. Jego wnikliwe analizy dowodzą, że roztropność sprzyja ludzkiemu rozwojowi, a chwile spełnienia zawsze naznaczone są kruchością.

W kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”, nagrodę otrzymała Aleksandra Domańska – pisarka , reżyserka. Nagrodzona została za książkę Bohatyrowicze. Szkice do portretu, w której bada historyczne przyczyny podziałów wśród Polaków. Wskazuje na skłonność do gloryfikacji klęski i związany z nią trwały uraz do sił postrzeganych jako obce. Aleksandra Domańska szkicuje barwny, zaktualizowany Polaków portret własny.

W kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”, nagrodzona została Marina Hulia – działaczka społeczna, pedagożka, pisarka za działalność na rzecz uchodźców i więźniów. Marina Hulia budzi wrażliwość na los innych narodów i pomaga budować Polskę dla ludzi, a nie tylko dla Polaków.

 

 

Wręczenia nagród odbędzie się podczas Nadzwyczajnych Dni Tischnerowskich w Krakowie sobotę 21 listopada.

 

 

 

źródło Radio Kraków

Kategorie: Nagrody