Nagroda Grahama Mastertona „W więzieniu pisane”

Przegląd

Zakończyła się czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu literackiego dla więźniów pod egidą Grahama Mastertona. Znany brytyjski autor horrorów, thrillerów i kryminałów wybrał zwycięzców spośród autorów 94 nadesłanych opowiadań. Pomogła mu w tym polska pisarka Joanna Opiat-Bojarska.

Po raz pierwszy w historii konkursu po najwyższy laur sięgnęła kobieta, przyznano również 10 nagród za drugie miejsce.

Wyniki tegorocznej edycji zostały ogłoszone podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, w czwartek  5 listopada  w Zakładzie Karnym w Wołowie.

Konkurs jest pokłosiem spotkania z pensjonariuszami Zakładu Karnego w Wołowie podczas wizyty pisarza w Aglomeracji Wrocławskiej w ramach projektu Rozczytana Aglomeracja w 2016 roku. Masterton był wówczas nie tylko pod wrażeniem wnikliwości zadawanych przez więźniów pytań, ale i faktu, iż większość z nich zadana została po angielsku.

W czterech dotychczasowych edycjach konkursu wpłynęło ponad 400 opowiadań od pensjonariuszy zakładów karnych z całej Polski. Angielski pisarz komentuje:

Podczas mojej pierwszej wizyty w więzieniu w Wołowie zrozumiałem, że mimo zainteresowania więźniów książkami z dobrze wyposażonej zakładowej biblioteki, brakowało im sposobu na podzielenie się swoimi uczuciami ze światem zewnętrznym. Pomyślałem, że świadomość, iż ich historie będą czytane poza murami więzienia, zwiększy ich poczucie własnej wartości. Dałoby im to także terapeutyczne ujście dla ich frustracji, gniewu, poczucia porażki i rozczarowania. Okazało się, że efekt przerósł moje oczekiwania. Chociaż niektóre historie były fikcyjne, wiele z nich miało głęboki rdzeń bolesnej rzeczywistości – mówi Masterton.

Masterton już teraz zapowiedział piątą edycję konkursu.

Organizatorami konkursu, obok Grahama Mastertona, są: Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska, Zakład Karny w Wołowie, Wrocławski Dom Literatury, Dom Wydawniczy REBIS, Wydawnictwo Albatros oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie.

 

 

źródło MFK

Kategorie: Nagrody