Top 20 Nielsen Bookscan Polska

Top 20 Nielsen Bookscan Polska

Przegląd

Poniżej wykres dla ostatnich 12 tygodni wartościowo oraz ilościowo (K=1000 egz.)Wygląda na to, że sezon podręcznikowy jeszcze się tli. Ważne jest to, że średnia cena sprzedaży (ASP) dla top500 z tygodnia 41 wyniosła 25,73 grosze, dla porównania: pod koniec stycznia było to 24,44; w połowie maja 23,46;  a w szczycie sprzedaży podręczników w pierwszym tygodniu września 30,86 groszy.
Ogólnie podręczniki szkolne są najdroższą kategorią książek, potem idą książki non-fiction, następnie fiction i wreszcie dla dzieci i młodzieży. 
W top20 w tygodniu 41 (4-10 października) mieliśmy pięć podręczników: biologia, geografia i historia do drugiej liceum, chemia część pierwsza (zapewne dlatego, że nie wszystkie szkoły zdążyły przerobić w pierwszej klasie, więc teraz nie ma odkupu, uczniowie z drugiej ciągle przerabiają ten podręcznik), no i religia do szóstej.- komentuje Renek Mendruń z Nielsen Bookscan Polska.

Panel BookScan Polska Nielsena działa w kanale księgarskim w Polsce od lipca 2018 roku. Pokrywa mniej więcej 10 -15 proc. rynku księgarskiego (sieci księgarskie oraz księgarnie internetowe). Dane do Bookscan Polska dostarcza około 300 księgarń stacjonarnych (BookBook, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki) i dwie księgarnie on-line (Taniaksiazka.pl i Swiatksiazki.pl). Łącznie w tym kanale Nielsen obserwuje ponad 10 mln transakcji rocznie, gdzie średnia cena detaliczna książki drukowanej wynosi blisko 25 zł brutto.
Model Bookscan jest ten sam w 11 krajach: informacje pochodzą z kas fiskalnych, badany jest popyt krajowy (eksport książek nie jest analizowany) i rynek nabywcy indywidualnego (sprzedaż b2b do bibliotek, szkół etc. nie wchodzi do zestawień).

 

Kategorie: Bestsellery