Dwa grosze. O Bogu bliskim, Roman Bielecki OP

Przegląd

Bo w chrześcijaństwie chodzi o to, by nie stracić świadomości bliskiej obecności Boga!

Ceniony dominikanin, z charakterystyczną dla siebie skrupulatnością i nieoczywistością, zestawia Słowo z czasami współczesnymi. Pomaga odkryć sedno chrześcijaństwa i odpowiada na szereg, chwilami zdumiewających, pytań: Czy my, ludzie XXI wieku, jesteśmy „teflonowymi chrześcijanami”? Czy możemy uwolnić się od „-izmów”? Dlaczego chowamy swoje prawdziwe JA „za płaszczem Bartymeusza”? To wzbogacająca propozycja, która pogłębi naszą wiarę.

Książka stanowi osobistą refleksję Romana Bieleckiego OP nad słowami Księgi Powtórzonego Prawa: „Czy jest jakiś wielki naród, który by miał bogów tak bliskich jak Pan, nasz Bóg, ilekroć Go wzywamy?” (Pwt 4,7).

Skłania do refleksji na temat tego, co tak naprawdę znaczy być 100-procentowym chrześcijaninem. Bo jak mówi autor – Chrześcijaństwo to nie jest tylko unikanie grzechu. Jest jeszcze drugi krok, czyli pytanie o to, co zrobiliśmy z łaską, ile nieba wprowadziliśmy w swoje życie. W końcu przecież życie składa się z drobnych i prostych gestów, w których można odnaleźć działanie Boga. Potrzeba tylko uważności i wsłuchiwania się w Słowo, aby ich nie przeoczyć. Życie wiary to nic innego jak odkrywanie Bożych metod działania i inspirowanie się nimi we własnym życiu. W prostocie życia!

Każdy z ośmiu rozdziałów książki rozpoczyna fragment Ewangelii:
Teflonowi chrześcijanie;
Wspólnota grzeszników;
Płaszcz;
Wyciągnij rękę;
Dotyk i wzrok;
Nie udawaj;
Po co jest chrześcijaństwo?;
Dwa grosze.

Tytułowe „dwa grosze” symbolizują dzielenie się z potrzebującymi i z Bogiem tym „niewiele”, które mamy.

… mamy dawać ze swojego niedostatku, sięgać do duchowych kieszeni, w których znajdziemy niewiele więcej ponad dwa grosze. Brak sił, czasu, ochoty, adekwatnych słów. Z tego mamy dawać… To właśnie takie gesty poruszają serce Boga. On widzi, ile nas coś kosztowało. Jeśli ktoś wraca do domu po dwunastu godzinach spędzonych w pracy i ma dość wszystkiego, a potrafi jeszcze zmówić dziesiątkę różańca, przy którym przysypia, to Bóg to widzi. Jeśli ktoś ma ciężko na studiach, w domu konflikt, a otwiera Pismo Święte i modli się jakimś psalmem, to Bóg to widzi. Bóg przez to jest bliski, że rozumie nasz niedostatek – podsumowuje autor.

Patronat nad Dwoma groszami objęli: „Gość Niedzielny”, „Niedziela”, „Przewodnik Katolicki”, „Idziemy”, „Echo Katolickie”, „Wszystko co Najważniejsze”, Radio Emaus, Radio Nadzieja, miesięcznik „W drodze”, Deon.pl, Opoka.pl, Aleteia.pl, Wiara.pl, Dominikanie.pl.

O AUTORZE
Roman Bielecki OP – dominikanin, publicysta i rekolekcjonista. Od 2010 roku redaktor naczelny miesięcznika „W drodze”. W poznańskim klasztorze prowadzi słynne „21” – msze, które przyciągają rzesze wiernych. Ukończył prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz teologię na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Wspólnie z Katarzyną Kolską autor zbioru rozmów z polskimi intelektualistami i twórcami kultury Rozmowy W drodze. Smaki życia, a także wywiadu rzeki z jedynym polskim trapistą Michałem Zioło Po co światu mnich? Wielokrotny pielgrzym do Santiago de Compostela.

Kategorie: Religia
Tagi: W drodze