Jesień pełna wydarzeń w Big Book Cafe

Jesień pełna wydarzeń w Big Book Cafe

Przegląd

Futurolożka Aleksandra Przegalińska i biolog Wiktor Kotowski dyskutują o przyszłości planety: czy cywilizacja i natura będą pojęciami przeciwstawnymi? Alicja Długołęcka i Marta Szarejko rozmawiają o pracy seksuolożek i o tym, czy Polki potrafią mówić o seksie. Wybitni polscy reportażyści opowiadają o ryzyku służby publicznej. Justyna Bargielska czyta swoje wiersze. Agnieszka Przepiórska gra Simonę Kossak w kameralnym spektaklu wg tekstu Piotra Rowickiego. Słuchamy pisarzy opowiadających o tajemnicach Leopolda Tyrmanda, życiu w cieniu Auschwitz, sztuce kryminału i o tym, czy na Białorusi można jeszcze bezkarnie pisać poezję.

Do końca października w centrum Big Book Cafe na ul. Dąbrowskiego 81 w Warszawie będzie można wziąć udział w kilkunastu spotkaniach, dyskusjach, premierach i pokazach. Wydarzenia w Big Book Cafe odbywają się z udziałem publiczności przy zachowaniu reguł bezpieczeństwa sanitarnego. Większość z odbywających się tu spotkań i dyskusji można także oglądać w transmisji on-line na Facebooku i na kanale You Tube Big Book Cafe.

REPERTUAR NA JESIEŃ 2020

WRZESIEŃ
29 wtorek, godz. 19.00 – KRÓTKA PIŁKA: WOLNA POEZJA BIAŁORUSKA
Za wiersze można iść do więzienia. Można stracić pracę. Czy poeci się boją? Czy teraz są dobre czasy na pisanie? Czytamy wiersze, zadajemy pytania i rozmawiamy, o tym, jak dziś żyją i co myślą białoruscy poeci. Rozmowę prowadzi Zofia Jabłonowska-Ratajska. Spotkanie z transmisją on-line.

30 środa, godz. 19.00 – GRUPA DOBRZE: KSIĄŻKA NA NIEPOGODĘ
Macie lektury, które poprawiają Wam samopoczucie? Może „Lato Muminków”? Któryś z tomów o siostrach Borejko? Albo przewodnik po Sycylii? Przynieście swoje ulubione lektury na jesienny spadek nastroju, a biegli w improwizacji artyści wyczarują z nich promienny wieczór. Cegiełka dla aktorów – 15 PLN.

PAŹDZIERNIK
1 czwartek, godz. 19.00 – UWAGA: PREMIERA! CYKLON
O zatajanych historiach rodzinnych i o cieniu Auschwitz, w którym – czasami nieświadomie – żyją w Polsce kolejne pokolenia, mówi reportażysta i powieściopisarz Przemysław Semczuk. O nowej książce z autorem rozmawia Przemysław Corso. Partner wydarzenia: Wydawnictwo Świat Książki. Spotkanie z transmisją on-line.

4 niedziela, godz. 20.30 – MAŁY TEATR: SIMONA K. WOŁAJĄCA NA PUSZCZY. Teatralna opowieść o kobiecie niezwykłej i pełnej sprzeczności. Silnej i zagubionej, bezkompromisowej i wrażliwej, ale przede wszystkim odważnej. Reżyseria Anna Gryszkówna. W roli Simony Kossak – Agnieszka Przepiórska. UWAGA: bilety w cenie 15 zł do kupienia na bilety24.pl.

8 czwartek, godz. 19.00 – ŚWIEŻE OKO: INTELIGENCJA CZY NATURA?
Co wspólnego mają obrońcy klimatu i naukowcy rozwijający inteligencję cyfrową?
Czy da się pogodzić czułość wobec przyrody z pragnieniem doskonalenia nowych form życia? Dyskutują futurolożka Aleksandra Przegalińska oraz biolog Wiktor Kotowski. Pyta Paulina Wilk. Spotkanie z transmisją on-line.

13 wtorek, godz. 19.00 – UWAGA: PREMIERA! TYRMAND. PISARZ O BIAŁYCH OCZACH. O Leopoldzie Tyrmandzie, który zawładną wyobraźnią współczesnych i nadal nie przestaje fascynować, z autorem nowej biografii kultowego warszawskiego pisarza, Marcelem Woźniakiem, rozmawia Sylwia Chutnik. Partner wydarzenia: Wydawnictwo Marginesy. Spotkanie z transmisją on-line.

16 piątek, godz. 18-22 – NOC KSIĘGARŃ: BIG BOOK KUSI
Wielka wyprzedaż nowych książek. Kilkaset tytułów, premiery i literackie hity ostatnich miesięcy. Do kupienia za pół ceny. Tylko w tę jedną noc. Rozgrzewamy literaturą, krzepimy kawą. Na zakupy wpuszczamy turami, dbamy o zdrowy dystans.

19 poniedziałek, godz. 19.00 – TRUDNE TEMATY: ŻYCIE SEKSUALNE POLEK.
Jak rozmawiać o sprawach intymnych bez wstydu i o tym, jak pomagają w tym seksuolożki, psychoterapeutki i edukatorki seksualne mówi ekspertka Alicja Długołęcka oraz Marta Szarejko, autorka książki „Seksuolożki”. Rozmowę prowadzi Paulina Reiter. Spotkanie z transmisją on-line.

21 środa, godz. 19.00 – OBSERWATORIUM: USTRZELIĆ MAFIĘ
Pokaz filmu dokumentalnego. Znakomity, nagradzany portret Letizii Battaglii, która w latach 70. XX wieku jako pierwsza włoska fotoreporterka dokumentowała brutalne morderstwa i wpływ mafii na życie zwykłych ludzi. Partner wieczoru: Aganist Gravity.

25 niedziela, godz. 19.00 – MAŁY TEATR: SIMONA K. WOŁAJĄCA NA PUSZCZY. Opowieść o kobiecie niezwykłej i pełnej sprzeczności. Silnej i zagubionej, bezkompromisowej i wrażliwej, ale przede wszystkim odważnej. Reżyseria Anna Gryszkówna. W roli Simony Kossak – Agnieszka Przepiórska. UWAGA: bilety w cenie 15 zł do kupienia na bilety24.pl

27 wtorek, godz. 19.00 – UWAGA: PREMIERA! WIOSNA ZAGINIONYCH.
O sztuce kryminału, przekraczaniu granic gatunku i seryjnym pisaniu. Z nagradzaną autorką fantasy i literatury kryminalnej Anną Kańtoch rozmawia Anna Król. Fragmenty nowej książki autorki czyta Ewa Kasprzyk. Partner wydarzenia: Wydawnictwo Marginesy. Spotkanie z transmisją on-line.

28 środa, godz. 19.00 – UWAGA: PREMIERA! ŚMIERĆ WARTA ZACHODU
O tych, którzy giną na służbie dla kraju i dla drugiego człowieka. I o cenie, jaką w rzeczywistości płacą ich rodziny. Mówią autorzy tomu reportaży i wywiadów z podopiecznymi Fundacji Dorastaj z Nami: Cezary Łazarewicz, Paweł Reszka, Magdalena Rigamonti, Piotr Siemion, Brygida Grysiak, Robert Mazurek, Dorota Łosiewicz i Małgorzata Sidz. Spotkanie z transmisją on-line.

29 czwartek, godz. 19.00 – KRÓTKA PIŁKA: JUSTYNA BARGIELSKA
Autorka ośmiu książek poetyckich i powieści, nominowana do Nagrody Nike – za poezję i za prozę – czyta swoje niepublikowane wiersze i utwory z nowego tomiku „Dziecko z darów”, w którym zderza rzeczywistość z surrealizmem, miłość ze śmiercią i dar życia z utratą. Rozmowę z autorką prowadzi Zofia Jabłonowska-Ratajska.

 

 

Kategorie: Wydarzenia