Nowa powieść Michaela Chabona już 12 sierpnia!

Przegląd

Michael Chabon
„Telegraph Avenue”

Książka jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, obwołana w Stanach Zjednoczonych „wielką amerykańską powieścią” na nasze czasy.

Tłumaczenie: Krzysztof Majer
Premiera: 12 sierpnia

Chabon potrafi pisać właściwie o wszystkim.
Michiko Kakutani, „The New York Times”

Pisarz o niezwykłej wyobraźni pełnej rozmachu, muzyki i głębi.
Elizabeth McCracken, „The Washington Post Book World”

Chabon zrobił karierę na przepuszczaniu wielkich, ambitnych tematów przez popularne gatunki. Ze znakomitym skutkiem.
Jennifer Egan, „The New York Times Book Review”

Akcja toczy się w Oakland w Kalifornii, gdzie nierozerwalnie splatają się losy dwóch rodzin. Afroamerykanin Archy wraz z przyjacielem, Żydem Natem prowadzi sklep z płytami. Los biznesu zawisa na włosku, kiedy okazuje się, że w okolicy ma powstać duży konkurencyjny sklep. Na domiar złego żony Archy’ego i Nata, pracujące jako położne, w wyniku awantury na tle rasistowskim stają przed perspektywą utraty zajęcia. W spirali dalszych, tragikomicznych zdarzeń istotną rolę odegrają m.in. dawno niewidziany biologiczny ojciec Archy’ego, były aktor usiłujący wyrwać się ze szponów nałogu, nastoletni Titus, który okazuje się nieślubnym dzieckiem Archy’ego i wzbudza gorące uczucia w synu Nata, oraz młody czarnoskóry kandydat do Senatu, Barack Obama. Wszystkie kłopoty bohaterów bledną w obliczu nagłej śmierci pewnego muzyka jazzowego, który był dla Archy’ego jak ojciec…

Michael Chabon w niepowtarzalnym stylu opisuje wir codziennego życia przesiąkniętego popkulturą, nawiązując do rozmaitych filmów, muzyki i sportu, tworząc z tej mieszanki barwne tło dla błyskotliwej, mądrej, słodko-gorzkiej opowieści o kaprysach losu.

Michael Chabon (ur. 1963 r. w Waszyngtonie) – amerykański pisarz, autor opowiadań, komiksów i scenariuszy. Jego powieść „Niesamowite przygody Kavaliera i Claya” stała się największym sukcesem autora, który został za nią uhonorowany m.in. Nagrodą Pulitzera. Wydany w 2007 roku „Związek Żydowskich Policjantów” został również znakomicie przyjęty i przyniósł autorowi liczne nagrody. W planach jest ekranizacja książki w reżyserii braci Coen. W 2012 roku Chabon wydał „Telegraph Avenue”, a jesienią 2016 roku — swoje najnowsze dzieło, „Poświatę”, kolejną powieść powstałą z inspiracji osobistymi doświadczeniami.
Aktualnie Michael Chabon wraz z żoną, Ayelet Waldman, pracuje nad serialową adaptacją powieści .„Niesamowite przygody Kavaliera i Claya”.

W Wydawnictwie W.A.B. ukazały się dotychczas trzy powieści Michaela Chabona: „Związek Żydowskich Policjantów” (2009; 2018), „Poświata” (2018) i „Niesamowite przygody Kavaliera i Claya”.

Kategorie: Literatura
Tagi: Grupa Foksal, WAB