Kiedy wiara wydaje się krucha. Pomoc dla nieufnych, słabych i poszukujących, R. Scott Hurd 

Przegląd

Kiedy wiara wydaje się krucha. Pomoc dla nieufnych, słabych i poszukujących, R. Scott Hurd

Większość ludzi przynajmniej raz w życiu doświadcza kryzysu wiary. Stan taki może pojawić się samoistnie lub być skutkiem rozmaitych zdarzeń czy przeżyć. Jeśli Twoja wiara (właśnie teraz) wydaje Ci się krucha, chwiejna, lecz wciąż z jakiegoś powodu jest dla Ciebie ważna, sięgnij po tę książkę! Scott Hurd dobrze zna pytania i wątpliwości wierzącego człowieka. W kompetentny i mądry sposób inspiruje, zachęca i mobilizuje do podjęcia wysiłku ponownego zaakceptowania Bożego daru, jakim jest wiara.

Książka podzielona została na cztery części, w których znajduje się 39 krótkich rozdziałów. Stanowią one konkretne porady, które pokazują jak nasze życie splecione jest nierozerwalnie z Bogiem. Od tej najważniejszej bliskości i otwartości na przyjęcie daru wiary zależy jakość i smak naszego życia. Jak pisze autor: Bóg z pewnością umie pisać prosto po krzywych liniach życia, jak głosi stare powiedzenie. I na szczęście Bóg umie poradzić sobie z krzywymi liniami, które czasem Mu ofiarowujemy, ponieważ zna nas lepiej niż my sami.

Czy doświadczasz kryzysu wiary? Jeśli tak, to co wówczas myślisz i robisz? Co osłabia, a co wzmacnia naszą wiarę? Czy święci też wątpili? Co zatem robić, aby Bóg nie znikał nam z centralnego pola widzenia? To tylko część pytań, na które odpowiada autor. Hurd uczy nowego spojrzenia na wiarę.
Poczucie, że nasza wiara jest krucha, nie musi być czymś złym. Przeciwnie, zaakceptowanie słabości wiary jest dobrym krokiem w kierunku jej umocnienia. (…) Ta książka mówi o przyjmowaniu Bożej propozycji wiary. Będziemy wspólnie zgłębiać kwestię, czym jest wiara, a także zastanawiać się, w jaki sposób możemy otworzyć się na ten dar i zachowywać go w sercu. Będzie to wymagało wysiłku, to oczywiste. Ale przecież tak jest ze wszystkim, co wartościowe. Podejmując ten wysiłek, możemy wypowiedzieć szczerą modlitwę: »Wierzę, uzdrów mnie z mojej niewiary! – pisze R. Scott Hurd.

 

 

O AUTORZE
R. Scott Hurd jest autorem wielu książek, spośród których Kiedy wiara wydaje się krucha. Pomoc dla nieufnych, słabych i poszukujących zdobyła w 2014 r. drugą nagrodę Catholic Press Association, zakwalifikowała się również do finału nagrody “Excellence in Publishing” amerykańskiego Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Obecnie jest wiceprezesem Leadership Formation w Catholic Charities w USA. Ukończył Oxford University i Richmond University, mieszka w swoim rodzinnym mieście Alexandria w stanie Wirginia z trójką dzieci.

RECENZJE
Przychodzi w naszym życiu czas, kiedy wiara zostaje poddana testowi. Możemy mieć wówczas poczucie, że Bóg się ukrywa przed nami i nie mamy jak do Niego dotrzeć. Zastanawiamy się, czy możemy liczyć na Jego obecność. Książka „Kiedy wiara wydaje się krucha” uczy rozpoznawania licznych sposobów, w jakie Bóg dotyka człowieka podczas codziennych zajęć. Czerpiąc z praktycznej mądrości, jaką daje doświadczenie życiowe, ks. Scott Hurd odkrywa głębsze znaczenie duchowe ludzkich przeżyć, znajdując podobne sytuacje w Piśmie świętym i duchowości chrześcijańskiej. Uczymy się z tej książki, jak „otwierać się na dar wiary i zachowywać go w sercu”Jego Eminencja Kardynał Donald Wuerl, arcybiskup diecezji waszyngtońskiej.

Uwielbiam styl ks. Hurda – pełen humoru, zachęcający, czerpiący garściami z mądrości Biblii i pism świętych, a także bogaty w praktyczne rady. Nie kupujcie tej książki jedynie dla „słabych, nieufnych i zbłąkanych” katolików od kołyski, których macie w swoim otoczeniu – kupujcie ją dla świeżo nawróconych, aby pomogła im podtrzymywać ogień wiaryDawn Eden, autorka książki Dreszcz czystości (przeł. Katarzyna Turska, W drodze, Poznań 2008).

Gdyby wymienić jedno poczucie, wspólne dla nas wszystkich, jest to pojawiające się z pewną częstotliwością poczucie kruchości. A jeżeli jest jeden dar, którym powinniśmy się bardziej szczodrze dzielić, to darem tym jest wiara. W czterdziestu przystępnie napisanych, łatwych do przeczytania rozdziałach ks. Scott Hurd oferuje głębokie intuicje i praktyczne zadania, abyśmy mogli iść naprzód w pokoju, uleczeni darem wiary. Jeżeli życie sprawia, że czujesz się niespokojny, zmęczony i zagubiony, każdy rozdział jest tu kazaniem o odzyskaniu sił. Ksiądz Hurd wykorzystuje swe bogate doświadczenie osobiste i duszpasterskie, aby przekazać czytelnikowi – mającemu choć iskierkę wiary – cenne lekarstwo dla duszy ks. Robert P. Reed, dyrektor The Catholic TV Network.

Kiedy wiara staje się krucha, oznacza to zazwyczaj, że przeżywamy trudności na wielu frontach i czujemy się osłabieni. W książce Kiedy wiara wydaje się krucha ks. Scott Hurd przygląda się z szacunkiem duszy, która nie jest w stanie wiele unieść, i przypomina, że aby odzyskać siły, należy przynajmniej podjąć się wypełniania drobnych zadań, które zarówno podtrzymują na duchu, jak i sprawiają, że nabiera on energii. Krótkie, czasem zabawne, a zawsze wnikliwe, rozdziały są jak pożywny, wzmacniający rosół, mający przywrócić siły umysłowi, duszy i duchowi. To bardzo dobry przepis do wykorzystania, gdy słabnie apetyt na wiarę Elizabeth Scalia, autorka książki Obcy bogowie. Ukryte bożki życia codziennego (przeł. Łukasz Stankiewicz, Wydawnictwo eSPe, Kraków 2014)

 

www.wdrodze.pl

Tagi: W drodze