Cztery niepowtarzalne wydarzenia w Big Book Cafe

Cztery niepowtarzalne wydarzenia w Big Book Cafe

Przegląd

 

W rozpoczynające się wakacje centrum innowacji literackich na ul. Dąbrowskiego 81 w Warszawie nie zamyka podwoi – w lipcu zaprasza na cztery niepowtarzalne spotkania, na których posłuchać będzie można rozmowy o sztuce fotoreportażu, wspomnień o Jerzym Pilchu oraz aktorskich interpretacji prozy Etgara Kereta i Juliana Barnesa. Na scenie Big Book Cafe zagoszczą m.in. autorzy Krzysztof Varga i Ewelina Pietrowiak, aktorzy Anna Próchniak, Maciej Musiałowski i Janusz Chabior. Niektóre ze spotkań będzie można obejrzeć również w transmisji on-line.

Niezwykłe podróże, nieznane oblicza

Bohaterem pierwszego spotkania w Big Book Cafe, w czwartek 9 lipca o godz. 19.00 będzie fotoreporter Jacenty Dędek. W rozmowie z Pauliną Wilk opowie o swoim imponującym projekcie „Portret prowincji“. Fotograf wraz z żoną, Katarzyną Dędek przemierzył Polskę szlakiem wsi, małych miasteczek i miejscowości. Razem odwiedzili blisko 700 miejsc, ich podróż trwała 6 lat. Owocem tej dokumentalnej eksploracji jest unikalny album zdjęć i opowieści „portretprowincji.pl“. Zawiera on wspaniałe czarno-białe zdjęcia Jacentego Dędka oraz komentujące je teksty Katarzyny Dędek. Zdjęcia powstały w 421 miejscowościach. Na stworzony materiał składają się portrety ludzi oraz zdjęcia sytuacyjne – portrety miejsc, ukazujące krajobraz, architekturę i przestrzeń prowincji. Wszystkie zdjęcia zostały zrobione z wykorzystaniem monochromatycznej kliszy analogowej. Zdjęcia ukazujące okoliczności i pejzaże prowincji autor wykonał na filmie małoobrazkowym. Portrety mieszkańców polskiej prowincji zostały zarejestrowane aparatem wielkoformatowym na filmach 4×5”.

Rozmowie w Big Book Cafe towarzyszyć będzie pokaz zdjęć z projektu i prezentacja wybranych z książki tekstów w interpretacji aktorki Aleksandry Justy. W dyskusji o tym, jak polska prowincja i metropolie wzajemnie tworzą swoje mity i stereotypy weźmie również udział Remigiusz Okraska, redaktor naczelny magazynu „Nowy Obywatel”.

Inną niezwykłą podróż będzie można podjąć w czwartek 23 lipca o godz. 20.00. Będzie to podróż śladem jednego z najznakomitszych polskich prozaików współczesnych, zmarłego 29 maja tego roku. Na spotkaniu „W poszukiwaniu Jerzego Pilcha“ w Big Book Cafe podążymy ścieżką jego namiętności, najważniejszych motywów w jego literackim dorobku, jego myśli i bliskich mu miejsc. Przywołane zostaną najważniejsze teksty autora, kultowe zdania, niezapomniane tytuły. Fragmenty jego prozy zinterpretują aktorzy Janusz Chabior i Michał Meyer. A wspominać go będą przyjaciele: Krzysztof Varga i Ewelina Pietrowiak. Wieczór poprowadzi Anna Król, szefowa Big Book Cafe i Festival, która na otwarcie festiwalu w 2015 roku wyreżyserowała pamiętny spektakl oparty na prozie Jerzego Pilcha.

Na obydwa spotkania, 9 i 23 lipca, wstęp jest wolny. Będzie je można również obejrzeć w bezpośredniej transmisji na Facebooku Big Book Cafe i na kanale You Tube.

Miłość i inne zagadki

Latem Big Book Cafe powraca do prezentacji w cyklu Mały Teatr. Tym razem będzie to spektakl czytany z muzyką na żywo oparty na opowiadaniach Etgara Kereta, zatytułowany „O miłościach…“. W podwójnej roli wystąpi w nim Anna Próchniak – jako aktorka oraz debiutująca reżyserka. Towarzyszyć jej będzie Maciej Musiałowski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów młodego pokolenia dzięki głównej roli w filmie „Hejter“. Trzecim bohaterem wieczoru będzie niezwykła proza Etgara Kereta. Pisząc o miłości bardzo popularny, również w Polsce, izraelski autor jest przewrotny, dowcipny, ironiczny, czasami nawet cyniczny, ale zawsze – dociekliwy. Jak zabrzmią jego zaskakujące teksty w interpretacji młodych aktorów przekonać się będzie można w Big Book Cafe we wtorek 21 lipca o godz. 20.00. Muzykę na żywo zagra Kuba Sosulski.

W aktorskiej interpretacji usłyszymy w lipcu także jeden z największych tekstów literackich ostatnich dekad – powieść Juliana Barnesa „Poczucie kresu“, wyróżnioną w 2011 roku Nagrodą Bookera. Ponoć jury nagrody przyznało ją książce brytyjskiego pisarza jednogłośnie i po rekordowo krótkiej dyskusji. Niekwestionowane arcydzieło Barnesa opowiada o pewnym mężczyźnie, wchodzącym w wiek emerytalny, zmuszonym przez zaskakujące okoliczności do bolesnego rachunku sumienia. Fragmenty powieści zinterpretują aktorzy różnych pokoleń: Adam Cywka i Tomasz Włosok. Wieczór w cyklu Na głos. Proza brytyjska Live rozpocznie się w Big Book Cafe w czwartek 30 lipca o godz. 20.00. O powieści i jej autorze opowie w krótkim wprowadzeniu krytyk literacki i tłumacz Krzysztof Cieślik. Oprawę muzyczną wieczoru stworzy kompozytorka i wokalistka Kasai.
Wstęp na obydwa aktorskie wydarzenia jest wolny.

Szczegółowy repertuar dostępny na http://bigbookcafe.pl/repertuar/

Kategorie: Wydarzenia