Wydarzenia online z wielomilionową publicznością

Wydarzenia online z wielomilionową publicznością

Przegląd

Kultura na dobre zadomowiła się w przestrzeni online, a twórcy pozostali dostępni i obecni dla swoich fanów. Internet otworzył przed literaturą, muzyką czy innymi formami twórczości nowe możliwości promocji i dotarcia do odbiorców na dużo większą skalę niż wcześniej. Świadczą o tym chociażby statystyki wydarzeń online prowadzonych przez Empik od połowy marca: ponad 70 spotkań na żywo z pisarzami, muzykami i ludźmi kultury zgromadziło ponad 2,1 miliona unikalnych odbiorców, którzy zostawili ponad 280 tysięcy różnych reakcji.

W drugiej połowie marca tradycyjny format spotkań autorskich organizowanych przez Empik został zaadaptowany do nowych warunków tak, aby zachować wszystkie elementy doświadczenia, które ich uczestnicy uważają za najcenniejsze. Teraz każdy, niezależnie od tego, gdzie mieszka, ma szansę uczestniczyć w rozmowie z ulubionym twórcą. Transmisje spotkań są interaktywne, dzięki czemu widzowie mają możliwość zadać autorom pytania na żywo i podzielić się przemyśleniami. Przy okazji części wydarzeń organizowanych przez Empik w ramach Wirtualnych Targów Książki istniała możliwość zdobycia książek z autografem.

Formuła stworzyła także zupełnie nowe szanse, zarówno dla twórców, jak i dla ich fanów. Format online pozwala polskim czytelnikom i słuchaczom spotkać autorów z zagranicy. Dotychczas Empik gościł już jedenastu zagranicznych pisarzy podczas wirtualnych spotkań – byli to m.in. Graham Masteron, B.A. Paris, Deborah Feldman, André Aciman czy Regina Brett. Diś zaś odbędzie się spotkanie z angielską piosenkarką Jessie Ware poświęcone jej najnowszej płycie „What’s Your Pleasure?”.

W nowej rzeczywistości transmisje online stały się naszą codziennością. Empik jako jeden z pierwszych promotorów kultury stworzył fanom książek i muzyki profesjonalne warunki do zobaczenia się na żywo, oko w oko ze swoimi ulubieńcami. Premiery online Empiku to spotkania z najwyższej półki: gwiazdy polskiej i zagranicznej literatury, mini koncerty muzycznych idoli, jakość, styl, profesjonalizm. Nowa kultura na nowe czasy – komentuje Justyna Dżbik-Kluge (Radio Zet), jedna z prowadzących wywiady.

Do tej pory odbyło się 37 literackich i muzycznych spotkań autorskich z cyklu #premieraonline, 33 w ramach Wirtualnych Targów Książki, a także dwa koncerty #EmpikMusicLive. Transmisje, które śledziło ponad 2,1 mln unikalnych użytkowników w sumie uzyskały ponad 2,6 mln wyświetleń. Liczby są imponujące, biorąc pod uwagę, że w 2019 roku we wszystkich wydarzeniach organizowanych w Empikach w całym kraju wzięło udział w sumie ok. 95 tys. osób.

Publiczność online jest bardzo zaangażowana i otwarta na nowe kulturalne doświadczenia. Ponad 280 tys. różnych reakcji – polubień, komentarzy, udostępnień – świadczy o tym, że internauci chętnie wchodzą w interakcje z twórcami i chcą budować z nimi relacje. Statystyki jednoznacznie dowodzą, że formuła spotkań online spotkała się z pozytywną reakcją i warto ją kontynuować – mówi Monika Marianowicz, Menadżer Działu PR i CSR w Empiku.

Dzięki wykorzystaniu najpopularniejszej na świecie platformy, czyli Facebooka, śledzenie transmisji jest łatwe i wygodne – aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy smartfon. Choć szansa interakcji z twórcą w czasie rzeczywistym stanowi niewątpliwie największą zaletę formatu, do zapisów rozmów można powracać także po zakończeniu danego spotkania.

Premiery online to super sprawa! Masa ciekawych ludzi, fantastyczni prowadzący, inspirujące rozmowy, dostępne wszędzie. Można je obejrzeć na żywo na komórce czy laptopie lub odtworzyć później – zawsze w doskonałej jakości. To okazja, aby wziąć udział w spotkaniach, na które normalnie człowiek by nie dotarł, bo doba jest po prostu za krótka.
Taida Meredith, tłumaczka z języka angielskiego, która była obecna na niemal wszystkich wydarzeniach z zagranicznymi autorami

Już od trzech lat marka konsekwentnie tłumaczy na język migowy wszystkie spotkania autorskie transmitowane na Facebooku. Tłumacz obecny jest na wszystkich wydarzeniach z cyklu #premieraonline, towarzyszył także uczestnikom dwóch edycji festiwalu Apostrof oraz Wirtualnych Targów Książki.

 

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: EMPiK